سخنرانی مرحوم ابوترابی فرد در اسارت/ سرور آزادگان

” بسم الله الرحمن الرحیم”

لا حول ولا قوه الا با لله العلی العظیم. ان الحسین مصبح الهدی وسفینه النّجاه. الحمد لله الذی هدینا لهذا وما لنا لنهتدی لولا ان هدینا الله. حسین منی وانا من حسین.

سالروز ولادت سرور آزادگان، سید سالار شهدا، سومین پیشوا و امام، حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) بر همه ی شما وهموطنان عزیز ومسلمین وبرجهان بشریت و وجود نازنین امام امت وحضرت بقیه الله الا عظم، وجود اقدس آقا امام زمان (عج) وبرهمه ی پاسداران و رهروان راهشان مبارک باد.

امیدواریم که ذات اقدس پروردگاربه حرمت این روز بزرگ وعظمت آن حضرت، تعجیل در فرج آقا امام زمان فرمود، از برکات این روز سلامتی و طول عمر امام وفرج این امّت و موفقیّت هرچه بیشتر رهروان راهشان و به سلامت بازگشتن سرافرازانه ی شما را درآینده ی نزدیک شاهد باشیم.

وجود پرخیر و برکت انبیاء و اولیاء وائمه ی معصومین صلوات الله علیهم اجمعین، هر یک به سهم خودشان برای انسانیّت، نعمت بزرگی بوده. ولی دراین میان، آنچه ازاخبار و روایات به دست می آید، این است که انبیاء الهی و اولیاء پروردگار عالم، شیفته ی عظمت وبرکات عالیه ی وجود نازنین حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) بودند. حتی صدها سال قبل از بعثت آقا حضرت رسول اکرم پیامبر گرامی اسلام، وقتی نام نازنین حضرت سید الشهداء(ع) به میان آمده، انبیاء الهی با آن بصیرت و واقع نگری خودشان آثار دگرگونی و تحول درچهره ملائکه ی رحمت پروردگار عالم مشاهده می کردند. اینها مسائلی است که درسر جای خودش کاملاً محفوظ است. از آن روشنتر، اظهار علاقه مندی شدید وشیفتگی خاصی بوده که حضرت رسول اکرم به آقا ابا عبدالله الحسین(ع) داشته؛ تا آن حدی که می فرمایند: حسین منی وانا من حسین. این خودش خیلی مقام است. مهر و امضایی است که گواهی می کند عظمت خاص حسین بن علی (ع) را و وقتی وجود نازنین حضرت رسول اکرم(ص) این بیان را می فرمایند، انبیاء الهی دیگر هرچه بگویند جا دارد.

در کنار اینها حضرت، ” سیدالشهدا” و”سید الشباب اهل الجنه” نیز نام گرفتند، و ائمه ی معصومین صلوات الله علیهم اجمعین تا توانستند این امت را به این باب رحمت الهی هدایت کردند، دراین رابطه آن چنان امت را به شفاعت آقا حسین بن علی(ع) دلگرم کردند که فریاد حسین حسین را از در ودیوار مملکتشان می شنوید؛ نه فقط درمحرم وصفرونه فقط درمصیبتها، آقا امام حسین(ع) را می خوانند واین را یک میمنت می دانند- مدّتی بعد از انقلاب هم، بیشتر این عمل رسم شده بود ومداحها را دعوت می کردند ومداحی می کردند وبه صورتهای مختلف، یادی ازآقا ابا عبدالله الحسین(ع) می کردند وفرمودند: درآن مجلسی که بنشینند وبلند شوند ویادی از آقا امام حسین (ع) نشود، بهره ی لازم ازآن مجلس برده نشده است.

135618051595-1024x718

وقتی به تاریخ پرافتخار آن حضرت مراجعه می کنیم، می بینیم روایات گهرباری که ازآن حضرت به دست ما رسیده باشد خیلی کم است، وبا وجود این، یقینا ً این توجّه خاص انبیاء الهی وتوجّه خاص حضرت رسول اکرم(ص) وائمه ی معصومین به این درگاه رحمت، بی حکمت نیست. می دانید حکمتش چیست؟ این است که انسان دراین دنیا، برای انجام وظیفه ی بندگی و برای آنکه انسان وظیفه شناسی باشد، باید قید وبندهای مادی زندگی را از دست وپای خودش بازکند. زندگی دنیا، مظاهرفریبنده ی دنیا، پست ومقام و مالش، خانه و زندگی و زن و فرزندش، هریک قید وبندی است که دست وپای انسان را به نحوی می بندد و دست انسان را دراینکه درهمه ی شرایط وظیفه شناس باشد می بندد؛ مثل اینکه شکم پرستی، سود جویی، منفعت طلبی، راحت طلبی، خوشگذرانی، قیدو بندی است که دست و پای انسان را ازاینکه بنده خوبی باشد می بندد؛ همین طور انسانی که مظاهر فریبنده ی دنیا او را به دست خودش جذب می کند، نمی تواند ازنظر روحی آزاده باشد. انسان است؛ امّا آزاده نیست. آزاده یعنی آن کسی که در شرایط احساس انسانیّت، ارزش واقعی خودش را حفظ کند، وکسی که جذب دنیا باشد دیگر نمی تواند حافظ این مسأله باشد. دنیا خود به خود مثل آهنربایی است.

توجّه به ساحت اقدس حسین بن علی (ع) ودقتّ در روح پاک و والا وآزاده ی آن حضرت و ایثارگری آن حضرت درآن حدبی نهایتش، باعث می شود که انسان در این دنیا سبکبال باشد. هیچ روایتی هم نمی خواهد از ناحیه ی آن حضرت به انسان برسد. نمی خواهد انسان برود پای مکتب آن حضرت زانو بزند. همین که توجهّی به زندگی پاک و ایثارگرانه ی آن حضرت داشته باشد این روحیه برایش ایجاد می شود. قید و بند دنیا از دست و بالش باز می شود. وقتی در ذهن خودش سرور آزادگان و سید شهدا، حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را مجسم می کند می گوید: ای انسان آزاده باش! مواظب باش مظاهر فریبنده ی دنیا دست و بالت را نبندد، و به صف آزادگان بپیوندی! کسی که این گونه باشد و در تمامی جشن ها و مصیبت ها، نسبت به آقا امام حسین (ع) ارادت داشته باشد، قید و بندهای مادی از دست و بالش باز می شود، بدون هیچ تلاشی.

از یک سو زندگی با نظام فریبنده اش وازسوی دیگرنیازی که انسان به امور مادی درجریان زندگیش دارد، قید وبندهایی را برای انسان فراهم می کند واو را ازاینکه انسانی وظیفه شناس باشد باز می دارد؛ خصوصاً با توجّه به آن روح وظیفه شناسی که درسایه ی بندگی پروردگارعالم به انسان محول می شود؛ به دلیل اینکه دررابطه با انجام دادن وظیفه، دربسیاری ازموارد انسان باید ازجنبه های مادی زیادی چشم پوشی کند وبدون چشم پوشی ازبهره های مادی ومظاهر عالم حیات، ممکن نیست فردی وظیفه شناس باشد. با توجّه به رابطه بین این دو، اگرکمترین دلبستگی نسبت به عالم حیات درهررابطه ای پیدا بکند، به همان اندازه ازروح وظیفه شناسی اش کاسته می شود وبا نیازی که انسان به عالم حیات ومزایای مادی آن دارد، خود به خود این یک پایبندی برای انسان به وجود می آورد. ممکن است به زبان بگوید وابسته نیستم؛ ممکن است به ظاهرعلاقه های مادیش را کاهش دهد؛ امّا درپرتگاههای زندگی معلوم می شود انسان چند مرده حلاج است و چه موانعی برای خودش به وجود آورده.
پیله ی کرم ابریشم وقتی که به دور خودش می پیجد، توجّه نمی کند. فکر می کند که هرموقع قصد پرواز کند می تواند با سبکبالی پرواز کند. یکمرتبه متوجّه می شود، نه تنها قدرت پرواز ندارد، بلکه روزنه ای هم برای تنفس ندارد ودر نهایت، خفه می شود.

توجّه به ساحت اقدس حسین بن علی (ع) ازبهترین عواملی است که خود به خود، این وابستگی طبیعی را که به وجود می آید ازبین می برد وخنثی می کند. خودتان دیده اید درایام عاشورا، درتمام شهرهای ایران، دلباخته ترین افراد به عیاشیها وبی بند وباریها، حالا برای سه روز شده، برای ده روز شده ، خود به خود دست ازآن وابستگیهای خودشان برمی دارند. دراردبیل تمام عیاشها وخوشگذرانهایش برای دو ماه محرم وصفردست برمی دارند؛ چرا که دراردبیل مسأله ی تنظیم به شعائر، تا اندازه ای بیشتر ازبعضی جاهای دیگر است.

یادم می آید یک شب درایام عزاداری چادری زده بودیم، با چاقو پاره کردند. درهمین هنگام یکی از لاتهای محل رسید، درحالی که مست بود. پرسید: چی شده؟ تا فهمید به چادر عزاداری چاقوزده اند، چاقویش را کشید ودنبال آنها کرد. آنها فرار کردند. او بعد ازمدّتی برگشت ودرچادر تا سحرپهلوی ما بود، چایی با هم خوردیم . نزدیک سحرشروع به گریه کرد وگفت:” شما عزاداری می کنید، من مشروب می خورم”. ازفردا شب آمد وتوبه کرد ودر مجالس چایی تقسیم می کرد. یادم است، یک روز رفتم دردکانش. فرش فروشی داشت. دیدم چند تا شمعدان روی میزش است. گفت:” اینها را خریده ام وپول خوبی برای من دارد”. گفتم: قیمتش چند است؟ گفت:” شش هزار تومان”. گفتم: چند خریدی؟ گفت:” سه هزارتومان”. گفتم:” خوب؛ اگر به مشتریها این طور بگویی که کسی این را ازتو نمی خرد. گفت:” خوب؛ نخرد”.

آن جوان سرگذر فقط آن چند روز شهادت را می بیند. لکن کسانی که عمیق نگاه می کنند می توانند یک عمر به سلامت زندگی کنند. برای امام حسین (ع)، تمام شرایط یک زندگی آرام فراهم بود. اما همه ی آنها را رها کرد، برای هدفشان دست فرزندانشان را هم گرفتند، وحرکت کردند. حالا ما دراثریک ناراحتیف نماز نمی توانیم. این خودش یک وابستگی است؛ اما آقا ابا عبدالله چطور بودند درآن روز عاشورا. به نماز ایستادند ،بدون هیچ ناراحتی خاطری. دو نفرازیارانشان هم سینه را سپر کردند ودرمقابل ایشان ایستادند؛ کان لم یکن شیئا ً مذکورا. فقط مجسّم کردن آن حالت زن وفرزند- که یکی ازقید وبندهای زندگی و وابستگی است- انسان را ازاینکه انسان وظیفه شناسی باشد به راحتی خانه نشین می کند. حال، ببینید آقا حسین بن علی (ع) درچه شرایط سختی است؟! آنها حتی به طفل شیرخوار او هم رحم نکردند. لکن می فرماید:” ترکت الخلق کلا ً فی هواک”. خدایا! همه چیز را درهوای تو رها کردم. این دیگر نمی تواند برای انسان قید وبندی باشد. مجسم کردن وجود نازنین حضرت حسین بن علی (ع) خود به خود این قید وبندها را باز می کند وبه سوی آنچه را که وظیفه اش ایجاب می کند رهسپار می شود. پست ومقام ومنزلت دنیا آن چنان انسان را میخکوب می کند که حق زن وفرزند وحتی حق یتیم را زیر پا می گذارد. ولی کافی است که به یاد حسین بن علی(ع) زندگی کند.

” تخففوا تلحقوا”. اگرمی خواهید در دنیا به پیشتازان ازبندگان صالح و رستگار ملحق شوید، این خفیف زندگی کردن است که سبکبالی را- نه پستی را- به ما می بخشد.اینکه می فرمایند ازجانب آقا امام حسین (ع) خیلی ها کامیاب ورستگار می شوند، ازاین جهت است که ازپرتو نازنین حسین بن علی(ع) خیلی ها بارشان بار می شود. درایران خودمان غیرازاین است که این حرکت ونهضت ازاین ناحیه بود؟ راستی انسان متعجب می شود، آنهایی که الگوهایی این چنین ندارند، چطورمی توانند آزاد باشند ویا آزادانه زندگی کنند؟ با داشتن چنین الگویی، انسان می تواند یک زندگی پاک، سالم وآبرومند داشته باشد، بدون اینکه کمترین مانعی برای انسان ایجاد کند ودست وپاگیر انسان شود. یک چنین زندگی درسایه ی برخورداری ازچنین روحیه ای، می شود یک زندگی سوق دهنده ی انسان به مراتب ومراحل کمال انسانی، ومجسم کردن این الگوی واقعی انسانیت ومجسمه ی تمام نمای این مکتب، وآزادگی ازخطراتی که ازناحیه دنیا متوجه انسان می شود وتمام موانع زندگی را از پیش پای انسان برمی دارد. لذا هرچقدر حسین حسین بکنیم وبا یاد آن حضرت حواسمان را جمع کنیم.بازکم است. بعضیها می گویند: چقدرحسین حسین وچقدر اشک ریختن؟! آن غافل می گوید: چرا بعد از۱۴۰۰ سال یاد آن حضرت را زنده نگه می دارید؟ این برای این است که خودمان به آلودگی کشیده نشویم وجامعه مان به تباهی کشیده نشود. لذا بعد ازانقلاب فرمودند: عزاداری آقاابا عبدالله (ع) مثل دورانهای گذشته باز انجام گیرد وسنت دیرینه اش را در تعظیم وبزرگداشت این روز باید حفظ نمود، تا به مهلکه های زندگی مبتلا نشویم.

خدا ان شاء الله به حقیقت آقا حسین بن علی(ع) همه ی شما را سلامت بدارد! وهمان طوری که شهدای گرانقدروافتخارآفرینان، سرافرازانه پیش رفتند وهستی خویش فدا نمودند، شما ازاین ارث به دست آمده ازخون پاک آنها، حراست وحمایت کنید وازیاران وفادار وراستین حسین بن علی(ع) در دوره ی آخرالزمان به حساب آیید! واگر این روز را به نام برادران پاسدار ما نامگذاریکرده اندف به همین خاطراست که که آنها، برای تداوم بخشیدن به این راه، بدون هیچ قید وبندی اعلام آمادگی نمودند وچه شایسته آنکه این روز عزیز را به ترک نام آقایمان حسین بن علی (ع) نامگذاری کردند؛ گرچه امروز درواقع روز همه ی کسانی است که با این روحیه پیش می روند وبا توجّه به ساحت اقدس حسین بن علی (ع) می خواهند با سبکبالی در انجام وظایف بندگی به هرقیمتی، پیشتازان  این امت باشند.

خداوند همه ی شهدا را غریق رحمت بفرماید وشما را در راهتان موفق داشته ودرهمه حال ازتوچهّات ودعای خیرآقا امام زمان (عج) برخوردار باشید! والسلام.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *