خاطرات آزاده ای که با نام مستعار اسیر بود

سردار علی ناصری مسئول اطلاعات‌ عملیات لشکر هفت ولیعصر(عج)، جانشین مرکز اطلاعات‌ عملیات قرارگاه کربلا، فرمانده تیپ ۶ امام حسن عسگری‌ (ع) و جانشین قرارگاه نصر بوده که سرانجام در تیرماه سال ۱۳۸۵ بازنشسته شده و خاطرات وی که حاصل ماه ها گفت و گو و مصاحبه‌های طولانی او با گردآورنده کتاب (سید قاسم یاحسینی) است.

سید قاسم یاحسینی درباره این کتاب اظهار داشت: برای تدوین این کتاب حدود ۷۰ ساعت مصاحبه با سردار ناصری انجام شد. محتوای این کتاب دربرگیرنده دوران کودکی و نوجوانی ناصری در جاهای مختلف اهواز و روستاهای حومه است. پیروزی انقلاب اسلامی، جذب ایشان به سپاه، شروع جنگ تحمیلی و حضور ایشان در جنگ و مخصوصاً قرارگاه سری نصرت از دیگر بخش‌های کتاب است.

وی ادامه داد: ناصری بعد از عملیات خیبر و قبل از عملیات بدر به اسارت درمی‌آید و حدود ۴ سال با نام مستعار اسیر عراق بوده و هر لحظه احتمال این بوده که نامش فاش شود و جانش به خطر بیفتد. در مجموع کتاب جالبی است که نکات ناگفته و بیان نشده‌ای از هشت سال جنگ تحمیلی را روایت می‌کند.

تدوینگر کتاب «پنهان زیر باران» در مورد علت انتخاب نام کتاب همچنین تصریح نمود: «یک برش از این کتاب چند سال پیش با عنوان «پنهان زیر باران» منتشر شد. در قسمتی از این مجموعه، سردار ناصری و عده‌ای دیگر برای شناسایی به خرمشهر می‌روند و با کمین عراقی‌ها مواجه می‌شوند و مجبور می‌شوند زیر باران بمانند تا عراقی‌ها بروند و این‌ها نجات پیدا کنند. این قسمت تحت عنوان «پنهان زیر باران» چاپ شد.

در مقدمه این کتاب آمده است: «این کتاب خاطرات مرد بلندبالایی است که آشنای ایل‌ مردان روزگار خود است، اما پیش از همه ما این نیزارهای هور هستند که او را می‌شناسند و حتی نام کوچکش را می‌دانند. این آبراه‌های باریک و پیچ در پیچ هستند که نگاه تیزبین او را در لابه لای چولان‌ها نگه داشته‌‌اند، تا روزی گواهی بدهند که مردی تنها و جسور این آب‌گرفتگی‌های مرموز را در مه و در شرجی، وجب به وجب شناسایی کرده است…پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *