مواد ۳۸، ۳۹ و ۴۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران

ماده ۳۸ – حقوق و مزایای پرسنل وظیفه و نیروهای داوطلب غیرشاغل در دستگاه های موضوع ماده(۲) این قانون که به صورت بسیج مردمی از سوی مراجع ذی صلاح نظیر نیروی مقاومت بسیج، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ارتش، کمیته امداد امام خمینی(ره)،جهادسازندگی،سازمان تبلیغات اسلامی،حوزه های علمیه و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران به جبهه اعزام و به دلیل حضور در جبهه و یا بر اثر ترور، شهید،مفقودالاثر،جانباز ازکارافتاده کلی گردیده اند،طبق مقررات ،همطراز کادر نیروهای مسلح تعیین و توسط بنیاد پرداخت خواهد شد.

تبصره-حقوق وظیفه جانبازان غیر حالت اشتغال مشمول قوانین نیروهای مسلح بر اساس مقررات مربوط در نیروهای مسلح محاسبه و توسط نیروی مربوط پرداخت می گردد.

ماده۳۹- حقوق و مزایای حالت اشتغال مستخدمان شهید،مفقودالاثر،اسرا،آزادگان و جانبازان از کار افتاده کلی دستگاهها،اعم از کشوری و لشکری براساس قوانین و مقررات استخدامی نیروهای مسلح محاسبه می گردد.

تبصره۱-حقوق و مزایای اسرا،آزادگان و جانبازان از کارافتاده کلی توسط دستگاه مربوط و حقوق و مزایای شهدا و مفقودالاثرها توسط بنیاد پرداخت می گردد.

تبصره۲-حقوق حالت اشتغال جانبازان و آزادگان از کارافتاده کلی موضوع مواد(۳۸) و (۳۹) این قانون در صورت اشتغال در دستگاههای موضوع بند (الف) ماده(۲) این قانون قطع می گردد.

ماده۴۰- حقوق بازنشستگی شهدا،جانبازان و آزادگان مشمول قانون حالت اشتغال،معادل آخرین حقوق و مزایای دریافتی تعیین و هرساله متناسب با افزایش ضریب حقوق شاغلین اضافه و به شکل تبصره های زیر عمل می شود.

تبصره۱-حقوق بازنشستگی مشمولین قانون حالت اشتغال،اعم از اینکه در اجرای قانون مذکور و یا سایر قوانین و مقررات مربوط بازنشسته شده باشند مشابه کارکنان همطراز(بازنشسته در سال تصویب این قانون) تطبیق و اعمال می گردد.

تبصره۲-حقوق بازنشستگی و وظیفه شهدا،جانبازان و آزادگان غیرمستخدم دولت توسط بنیاد و حقوق بازنشستگی و وظیفه جانبازان و آزادگان مستخدم دولت توسط صندوق بازنشستگی دستگاه ذیربط پرداخت می گردد.

تبصره۳-مشمولین قانون حالت اشتغال هنگام نیل به بازنشستگی از کلیه امتیازات منظورشده برای شاغلین همطراز(مانند پاداش پایان خدمت و غیره) برخوردار می گردند.دستگاه مجری حکم حقوق بازنشستگی مکلف به تامین و پرداخت حقوق و امتیازات مذکور خواهد بود.


16 دیدگاه برای “مواد ۳۸، ۳۹ و ۴۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران
 1. باسلام کسانی که قبلا از رای حالت اشتغال برخوردار شده اند ولی از این طرح استفاده نکرده اند وهمچنان مشغول کار در دستگاه متبوع خود هستند چرا باید ماده ۳۸ برایشان اعمال نشود این چه قانونیه آخه وقتی استفاده نکردند چطور میگید شاملشان نمیشود لطفا پاسخ دهید

 2. حمیدرضا احمدی تیر ۳, ۱۳۹۷ در ۱۶:۵۸ -

  سلام جانباز ۴۰درصد وکارمند بانک میباشم سرباز سپاه بودم آیا ماده ۳۸ شامل حال بنده میشود !

 3. سلام بنده پدرم در سال ۶۱ استخدام نیروی انتظامی شده در سال ۷۴ به نظر کمیسیون ماده ۱۰۴ بازخرید شده که ۱۳ سال خدمت کرده و یک سال هم خدمت سربازی انجام داده که قبل از انقلاب بوده و جزو سنوات خدمتی نیامده یه با آن یک سال ۱۴ سال سابقه خدمتش میشود در طول خدمت نیروی انتظامی ۲۸ ماه سابقه ی تایید شده در جبهه دارد و سابقه ی کسورات بازنشستگی اش را نیز دریافت نکرده حال با توجه به این که درقید حیات نمی باشند و همسر و فرزندان آن مرحوم هیچ حقوقی از هیچ یک از ادارات دریافت نمیکنند میشود برای آنها حقوق مستمری برقرار شود.
  چگونه لطفا راهنمایی نماید ممنون میشوم

 4. سلام مدیر محترم من نمیدانم برای کارت ایثارگری به کجا مراجعه کنم ارتش دراداره پست کدی راداده تاسربازان مدارک را به انجا ارسال کنند امااز نیروی انتظامی چیزی وجودنداشت تامدارک مربوطه راارسال نمایم باعرض معذرت این ماجرامربوط به دوسال قبل میباشد که به اداره پست مراجعه کردم لطف فرماییداگر کد یا آدرسی ازناجاداریدمحبت فرمایید تامدارک مربوطه راارسال نمایم باتشکر من الله توفیق

 5. سلام
  لطفا برای من روشن کنید که چرا باید حقوق جانبازی که همت کرده و تحصیل کرده و با هزاران مشکل به سر کار رفته و شاغل شده باید قطع شود؟؟؟؟؟؟

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر اسفند ۲۸, ۱۳۹۶ در ۱۱:۱۰ -

   سلام. هر فرد از یک مجرا حق دریافت حقوق دارد مگر ایثارگران که ان هم مجرای ان مشخص میباشد . و بنیاد بعد از اشتغال جانباز حقوق را حذف و فقط مستعمری را پرداخت میکند.

 6. اسماعیل فیله کش اسفند ۱۵, ۱۳۹۶ در ۰۸:۰۱ -

  سلام . بنده ۲۴ ماه سابقه جبهه و ۲۵ % جانبازی دارم. در کمسیون ماده ۳۸ شرکت کردم . اعلام شده است که پرداخت حقوق به جانبازان بیشتر از ۳۰ % تعلق می گیرد . آیا قانون عوض شده است ؟

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر اسفند ۱۵, ۱۳۹۶ در ۰۸:۳۱ -

   سلام. باید صبر کنید بعد از اتمام درصدهای بالا با کمی تغیرات و پیگیری نوبت شما خواهد شد

 7. سلام بنده درسال ۶۴ مصدوم شیمییایی جنگ واین مجروحیت در زمان بسیجی ام اتفاق افتاد سال ۶۷ وارد سپاه شدم و۱۵ درصد بنیاد و۳۴ درصد سپاه دارموبا بند ب بازنشسته شدم ایا ماد۳۸ و۳۹ شامل من می شود یا نه

 8. پس کی این ماده ۳۸ که اینهمه در بوق وکرنا کردهاید برای حالت اشتغالیهای غیر شاغل ازکارافتاده کلی که سی ساله در این مجلس که اقایان باصطلاح نماینده ایثارگران صداشون در نیامده و این بی عدالتی خوشبختانه هنوز هم برای ما که سفارشی نیستیم درسال ۹۶ هم ادامه دارد و ما را به گدائی انداخته. کل دریافتی ۱۵۰۰ -پول واکس کفش اقایان.

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر آذر ۱۸, ۱۳۹۶ در ۱۰:۵۳ -

   سلام. شما اگر در یگان اعزامی خود تشکیل پرونده نکرده اید تشکیل پرونده بدهید تا انشاالله با طی مراحل برای شما جاری شود