زندگینامه عمار حکیم

 

عمار حکیم در اواخر سال ۱۹۷۹ همراه با پدرش و در حالی که به علت فعالیتهای سیاسی و دینی از سوی نیروهای امنیتی رژیم صدام دیکتاتور معدوم، تحت پیگرد بود عراق را به مقصد ایران ترک کرد.

او با دختر عمویش ازدواج کرده و پنج فرزند دارد. مادرش دختر سید حبیب صدر است. رژیم بعثی سابق عراق ۹ نفر از عموها و ۶۴ نفر از نزدیکانش را به علت داشتن مواضع مخالف سیاستهای صدام به طور وحشیانه ای اعدام کرد.

عمار حکیم تحصیلات دانشگاهی خود را تمام کرده و معارف اسلامی شامل فقه اصول علم رجال فلسفه منطق و زبان فارسی را فرا گرفته است. او این دروس را از عمویش محمد باقر حکیم فرا گرفته است که یکی از مراجع بزرگ شیعه جهان است که شهر قم را به عنوان محل استقرار خود برگزیده اند.

عمار حکیم ریاست موسسه تبلیغات اسلامی شهید محراب را برعهده دارد که در حال حاضر بزرگترین موسسه فرهنگی در سطح عراق به حساب می آید و بیش از ۸۰ شعبه و دفتر دراستان ها و شهرهای عراق دارد.

این موسسه چندین مدرسه، نهاد و مرکز فرهنگی و علمی و دانشگاهی و دانشکده ها و دانشگاه ها و مراکز دولتی را زیر نظر دارد.همچنین نشستها و کنفرانسهایی را برگزار و فعالیتهای اجتماعی و فرهنگی را انجام می دهد. ضمن اینکه مجلات، روزنامه ها، کتابها و کتابچه ها، روزنامه های دیواری و لوحهای فشرده متعددی را منتشر می کند.

هوشیاری و زیرکی و فصاحت زبان و بداهه گویی از ویژگی های عمار حکیم است. عمار در شش روز پایانی عمر پدرش همراه او بوده است.

ائتلاف شیعیان که مرحوم سید عبدالعزیز حکیم رهبری آن را برعهده داشت و احزاب متعدد شیعه از جمله حزب الدعوه و جریان صدر را شامل می شود، در انتخابات سال ۲۰۰۵ از مجموع ۲۷۰ کرسی پارلمان ۱۲۸ کرسی را به خود اختصاص داد.

این ائتلاف در جریان ریاست خود چندین مرتبه خواستار تشکیل ایالتهایی و به ویژه ایالت جنوب در عراق(فدرالیسم) شده است همچنانکه مخالف حکومت مرکزی برای کشور است.

مجلس اعلا در سال ۱۹۸۲ به عنوان یک جنبش معارض در تبعید درایران تاسیس شد و عمار حکیم نیز به داشتن روابط مستحکم با ایران شناخته می شود.

 دیدگاهها بسته شده است.