سال‌ها قبل خودش را برای شهادت آماده کرده بود

 

خط انقلابی‌گری و رزمندگی از چه زمانی در خانواده شما باب شد؟
پدر و مادر من اصالتاً لر زبان و ساکن شهرستان اندیمشک هستند. به واسطه قرار گرفتن شهرستان اندیمشک در مسیر جاده ترانزیت تهران خرمشهر و خط راه آهن در این منطقه، خانواده ما خیلی زود با قیام مردمی حضرت امام خمینی (ره) آشنا شدند. پدر و مادر من اگر چه سواد و تحصیلات عالیه نداشتند اما بسیار به ارزش‌ها و تعالیم انسانی و اسلامی و آموزه‌های دینی پایبند بودند. همیشه با عالمان دینی محیط خود در ارتباط بودند. از این رو وقتی قیام مردمی حضرت امام، روحانیت و مبارزان انقلابی شکل جدی به خود گرفت همه خانواده همراه و همسوی انقلاب اسلامی شدند.

برادرتان وقتی به شهادت رسید چند سال داشت؟ به نظر شما چه خصوصیات اخلاقی او را لایق شهادت کرد؟
برادرم فرزند پنجم خانواده ۱۰ نفری ما بود که سال ۱۳۶۲ متولد شد. مجتبی از پایان تحصیلات دبیرستان به خاطر علاقه فراوانش به سپاه پاسداران جذب این نهاد مقدس و انقلابی شد. مجتبی با پیگیری و علاقه‌مندی و تحقیق خود و با شوق و داوطلبانه یگان مخصوص ویژه صابرین سپاه را انتخاب کرد و در کنار سردار شهید شوشتری فرمانده وقت نیروی زمینی و دیگر همرزمان شهیدش قرار گرفت. روح الله نوزاد، فرشاد شفیع‌پور و شهرام زلفی از همرزمان شهید برادرم هستند. به نظر من جمیع اخلاق حسنه باعث نزدیکی آقا مجتبی به شهادت شد. یک فایل صوتی از ایشان وجود دارد مربوط به سال ۸۴ که در این فایل صوتی مجتبی گفت‌وگویی انجام داده و به آمادگی خود برای شهادت اشاره کرده است. او در این فایل گفته نمی‌داند چرا و چطور تا الان شهید نشده است!

نحوه شهادتش چگونه بود؟
همرزمانش تعریف می‌کنند که آقا مجتبی به همراه تیم اصلی هجوم پس از ساعت‌ها کوهنوردی به ارتفاع مورد نظر قله جاسوسان می‌رسند. پس از برخورد و پاکسازی اولیه محیط از عناصر پژاک در دهانه‌های غارها و تونل‌های دست ساز که این گروه ایجاد کرده بودند برخورد جدی و سختی بینشان صورت می‌گیرد. ایشان به همراه تعدادی از همرزمانش که در رأس‌شان شهید جعفرخان بود، به شهادت می‌رسند. پیکر آنها پس از حدود دو روز که در منطقه می‌ماند، به عقب منتقل می‌شود. البته ما همان شب برای لحظاتی از تلویزیون دیدیم که شمالغرب درگیری رخ داده است. اما فکرش را هم نمی‌کردیم که برادرم در این جریان باشد.
روز ۱۴ شهریور ظاهراً به سپاه شهرستان اطلاع می‌دهند که او به شهادت رسیده است. من هم خیلی اتفاقی فهمیدم که آقا مجتبی شهید شده است. چون پیکر شهدا دیر به عقب منتقل شده بود، خانواده شهدا را از این موضوع مطلع نکرده بودند. جالب است بدانید من از گفت‌وگوی تلفنی یک نفر از همکاران مجتبی با یک نفر دیگر متوجه شدم که مجتبی شهید شده است. همان لحظه صحنه‌هایی که شب قبل در تلویزیون دیده بودم در ذهنم تداعی شد. لحظاتی که هیچ وقت از خاطرم فراموش نخواهد شد.

به نظر شما اگر برادرتان امروز حضور داشت راهی میدان مبارزه با تروریست‌های تکفیری می‌شد؟
قطعاً اگر آقا مجتبی الان حضور داشت برای دفاع از حریم اهل بیت راهی می‌شد. برای او بحث دفاع از حریم انقلاب و حرم اهل بیت(ع) تفاوتی نداشت. چه عراق چه سوریه و چه ایران. اما وظیفه امروز همه ما پس از این شهدا قطعاً سخت و طاقت فرساست. مهم‌ترین آن این است که ما درک درستی از شرایط انقلاب، نظام و فرمایشات رهبری معظم انقلاب داشته باشیم. قطعاً اگر درک درستی از مسائل پیش‌رو نداشته باشیم با چالش‌های جدی روبه‌رو می‌شویم. در حقیقت باید بگویم که ما معتقدیم هر شهید پرچمی است برای اسلام و انقلاب و اولین کسانی که باید زیر این پرچم به دفاع از ارزش‌ها، انقلاب و رهبری مشغول باشند خانواده شهدا هستند.

سخن پایانی.
در اینجا می‌خواهم یادی از دو همرزم برادرم شهید طاهرنیا و شهید الوانی کنم که هر دو در سوریه به شهادت رسیدند. یا از شهید احمد مایلی که در شرق کشور به شهادت رسید. همچنین از یکهزار شهید مظلوم شهرمان یاد کنم و بگویم شهرمان اندیمشک همچنان با صلابت و مقاوم شهید پرور مانده است. همه اینها به برکت پدران و مادران و خانواده‌های ایثارگری است که همراه انقلاب و نظام از زمان آغازین روزهای نهضت امام خمینی(ره) جان بر کف و سرافراز در کنار ولی امر مسلمین آماده هرگونه جانفشانی هستند. ما باید پیرو شهدایمان باشیم و یاد و نامشان را با عمل به وصیتنامه‌هایشان زنده نگه داریم که امروز حفظ و خدمت در این جبهه بسیار مهم و قابل توجه است.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *