آرزو داریم رهبر انقلاب قدم بر چشم هایمان گذاشته و ما را خوشحال کنند

 

شهید نوریک باباخانیان در سال ۱۹۶۳ در تهران در خانواده ای ۸ نفره به دنیا آمد؛ دوره ابتدایی تحصیلی را در دبستان ارامنه «ساهاکیان» گذراند و مقطع دبیرستان را در رشته ریاضی در دبیرستان ارامنه «کوشش داویدیان» به پایان رساند و سپس در سال ۱۹۸۶ (۱۳۶۵ هجری شمسی) به خدمت سربازی رفت.

سرانجام “نوریک باباخانیان” در بیست و دومین ماه خدمت خود در ۷ ژوئن ۱۹۸۸ (۱۳ خرداد ۱۳۶۷) در محور “عین خوش” شهرستان دهلران استان ایلام به افتخار شهادت نائل گشت.

در بیست و هشتمین سالگرد شهادت نوریک باباخانیان، با “ژرژیک” برادر وی گفت و گویی انجام شده است:

نزدیک به ۲۷ سال از شهادت “نوریک” برادر شما می گذرد؛ اگر او در سال ۶۵ سرباز نمی شد باز هم ممکن بود به جبهه برود؟

ژرژیک باباخانیان: بله قطعا؛ نباید اینگونه برداشت کرد که “نوریک” تنها به خاطر خدمت سربازی اش به جبهه رفت؛ او اگر می خواست به جبهه نرود اصلا می توانست برای خدمت وظیفه اسم نویسی نکند؛ او به معنای واقعی کلمه عاشق کشور و مردم میهنش بود.

خاطره یا نکته خاص و به یادماندنی از مدت زمان حضور برادر شهیدتان در جبهه دارید؟

ژرژیک باباخانیان: بله؛ آنچه که به وضوح به یاد دارم این است که نوریک در طول خدمت خود، خارج از وظایف سربازی‌اش حتی از کمک مادی به جبهه نیز دریغ نمی کرد.  برای مثال او بهای خرید ۲۰ تن سیمان توسط شورای خلیفه گری ارامنه تهران را پرداخت کرد و در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۸۷ درست یک سال پیش از شهادتش، آنها را به نام خلیفه گری به جبهه فرستاد و به واحد ۴۱۰ لشکر ۷۷ تحویل داد.

از روز بازگشت پیکر شهید “نوریک” به تهران و مراسم تشییع او خاطره ای دارید؟

ژرژیک باباخانیان: به خاطر دارم که تشییع پیکر شهید با حضور انبوه مردم در روز ۱۲ ژوئن انجام شد؛ مراسم مذهبی تدفین در کلیسای «سربوتس وارتانانتس» به ریاست اسقف اعظم آرداک مانوکیان خلیفه ارامنه تهران برگزار شد؛ در کلیسا پدر روحانی به مناسبت شهادت نوریک سخنانی ستایش آمیز بر زبان آورد و مفهوم و معنای جانفشانی و شهادت در راه میهن را تشریح کرد.

عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران را در قبال خانواده شهدای ارامنه چگونه می بینید؟

ژرژیک باباخانیان: بنیاد شهید و امور ایثارگران همچون سایر شهدای مسلمان کشور، به شهدای ارامنه نیز خدمات ارائه می دهد و تفاوتی میان ما در این زمینه وجود ندارد؛ تا کنون چندین تن از مسئولان و ورزشکاران کشور به دیدار ما آمده اند، آخرین آنها دیدار سه سال پیش سردار نقدی رئیس سازمان بسیج بود؛ ایشان در آن دیدار به ما گفتند که “امیدواریم ذره‌ای از معرفت و بینش این شهید مسیحی ایرانی (نوریک) در سردمداران دول غربی نیز رسوخ کند”.

در پایان ضمن تبریک مجدد سال نو میلادی و میلاد حضرت مسیح (ع) بفرمایید آرزوی شما در سال جدید میلادی چیست؟

ژرژیک باباخانیان: اکنون از میان پدر و مادر شهید “نوریک” تنها مادر او در قید حیات است و ما آرزو داریم رهبر انقلاب قدم بر چشممان گذاشته، به دیدار ما بیایند و ما را خوشحال کنند، در خاتمه من هم خدمت تمام یکتاپرستان جهان میلاد حضرت عیسی مسیح (ع) را تبریک می گویم و امیدوارم سال خوبی  در انتظار آنها باشد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *