شیخ نمر فدای شرافت وآزادگی خود شد

 

حکومت آل سعود صبح روز شنبه ۱۲ دیماه سال ۱۳۹۴ مقارن با دوم ژانویه ۲۰۱۶ حکم اعدام شیخ نمر را همراه با ۴۷ نفر دیگر اجرا کرد تا بلکه بتواند خاطر شاهزادگان تازه به حکومت رسیده را از ترس مخالفان خود کمی آسوده تر کند.
شیخ نمر اصولا شخصی شجاع و نترس و در عین حال وطن پرست بود که آراء و عقاید خود را در چارچوب همان چیزی که غربی ها آن را آزادی بیان می نامند اعلام می کرد، او بارها به سیاست های سختگیرانه و اعدام ها و شکنجه های مخالفان توسط حکام آل سعود وحکومت مستبدانه آنها اعتراض کرده و برهمین اساس بود که رژیم آل سعود حضور او را برنمی تابید و در نهایت کمر به اعدام او بست.
شیخ نمر کیست؟

او در سال ۱۹۵۹ میلادی مصادف با ۱۳۷۹ قمری در شهر عوامیه در شهر قطیف در شرق عربستان متولد شد، او سال هایی را در ایران و سوریه زندگی کرد .
وی بارها به دلیل ایراد سخنانی در مخالفت با حاکمان آل سعود دستگیر و به زندان افکنده شد.
شیخ نمر به ظلم و شکنجه هایی که نسبت به اقلیت شیعه در این کشور روا می رفت و اعمال تبعیض در حق آنها و عدم استفاده از آنها در پست های دولتی و کلیدی این کشور اعتراض داشت.
یکی از سخنرانی های آتشین او که خواب شاهزادگان آل سعود را بیش از پیش آشفته کرد در باره مرگ نایف بن عبدالعزیز ولیعهد متوفی سعودی بود که گفت: ارتش نایف کجاست تا مانع از آن شوند که فرشته مرگ، جان وی را بگیرد،‌ نیروهای اطلاعاتی و سرهنگ‌های وی کجایند تا جلوی ملک الموت را بگیرند اما هم اکنون کرم‌ها در حال خوردن جسد وی هستند و دچار عذاب جهنم شده است.
این روحانی برجسته در باره دخالت نظام عربستان در امور دیگر کشورهای اسلامی مثل بحرین گفت: نظام عربستان نظامی طغیانگر است، چرا نظامیان آل سعود مردم بحرین را می‌کشند، اگر راست می‌گویند بروند و فلسطین را از دست صهیونیست‌ها آزاد کنند نه آنکه علیه نیم میلیون بحرینی اقدام کنند، مردمی که پاک بوده و با دست های خالی و سینه‌های برهنه به مبارزه می پردازند.
شیخ نمر در سال ۲۰۰۶ هنگامی که از مسابقات بین المللی قرآن کریم باز می گشت دستگیر و به زندان افکنده شد، او همچنین در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲ نیز به دلیل انتقاد از سیاست های سختگیرانه آل سعود با تیراندازی نیروهای پلیس مجروح و بازداشت شد.
مردم شهر قطیف در شرق عربستان بارها محبت خود به رهبر محبوب خود را در اعتراض به شیوه برخورد حاکمان سعودی با برگزاری اجتماعات اعتراضی در مناطق شرقی این کشور ابراز کردند که عمدتا با سرکوب مواجه می شدند.
در آخرین مرحله بازداشت شیخ نمر، نیروهای پلیس عربستان با تصادف عمدی خودروی خود با خودروی حامل شیخ نمر، او را متوقف کرده و پس از اینکه او را از خودرو خارج کرده بودند به پای او گلوله ای شلیک کردند تا وانمود کنند که وی طی درگیری مسلحانه و نه مسالمت امیز بازداشت شده است.
در ماه اکتبر ۲۰۱۴ دادگاه جنایی عربستان حکم اعدام شیخ نمر را صادر کرد.
علمای کشور عراق در نوامبر ۲۰۱۵ با ارسال نامه ای به شیخ سلمان خواهان اجرا نشدن حکم اعدام شیخ نمر شدند و گوشزد کردند که حکم اعدام او خسارت های جبران ناپذیری به این کشور و کشورهای همسایه وارد خواهد کرد.
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد نیز در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۵ خواستار اجرا نشدن حکم اعدام شیخ نمر شد.
اما وزارت کشور عربستان بدون توجه به اعتراض های داخلی و خارجی و نیز مخالفت سازمان های حقوق بشری اعلام کرد که روز شنبه حکم اعدام شیخ نمر را همراه با ۴۷ تن دیگر در شهرهای مختلف عربستان اجرا خواهد کرد.
و اکنون همزمان با سالروز اعدام این روحانی برجسته عربستانی، برگزاری تظاهراتی در شهرهای شرقی عربستان بخصوص در زادگاه شیخ نمر و نیز در برخی کشورهای اسلامی مثل بحرین که با شعار ‘ و ما قتلوه’ ( نتوانستند او را بکشند)، بیانگر این واقعیت است که شیخ نمر با اجرای حکم اعدام در حقیقت حیاتی دوباره گرفت و نشان داد که او همچنان در نهان جوامع مسلمان و بخصوص شیعیان این کشور و جهان زنده است.
سعودی ها اجرای حکم اعدام شیخ نمر را با تعطیلی سفارتشان در تهران با بهانه ای جزئی و نیز قطع روابط خود با جمهوری اسلامی ایران و اجبار و تطمیع برخی کشورهای کوچک و فقیر آسیایی و آفریقایی به عملی مشابه گره زدند تا از فشار سیاسی و رسانه ای اجرای این حکم در جهان بکاهند که البته در سایه دیپلماسی دلاری خود که در استفاده از آن سابقه ای طولانی دارند اگر چه به زعم خود موفق نشان داده شدند اما تاریخ نشان خواهد داد که پایه و اساس نظام سلطنتی آل سعود از آن زمان رو به سستی گذاشت.
اما این پایان ماجرا برای حاکمان سعودی نبوده و نخواهد بود زیرا آنها همچنان به قتل و غارت و کشتار وحشیانه مسلمانان در کشورهایی مثل یمن، بحرین، سوریه، عراق، نیجریه و لیبی ادامه می دهند و سیاست های اشتباه خود در منطقه که به هرج و مرج و ایجاد اختلافات مذهبی و قومی در کشورهای همسایه و کشانده شدن پای آمریکا و رژیم صهیونیستی به منطقه انجامیده را دنبال کرده اند.
سیاست های اشتباه داخلی و خارجی، عربستان را در انزوا و ورشکستگی سیاسی در منطقه و جهان فرو برده و این کشور این روزها در چاهی که برای انزوای ایران حفر کرده بود گرفتار شده است و در همین راستا است که برخی هم پیمانان راسخ عربستان مثل ترکیه ، مصر و پاکستان از زیر مجموعه این کشور خارج شدند و سعودی ها را در اجرای سیاست های شوم و جنگ ستیزانه علیه کشورهای اسلامی که به نفع رژیم صهیونیستی در منطقه تمام می شوند تنها رها کرده اند.
بنا به تحلیل بسیاری از تحلیلگران سیاسی جهان، رژیم عربستان در سال ۲۰۱۷ شاهد تحولات سرنوشت سازی خواهد بود که انزوای سیاسی این کشور را تا مرحله انحلال سیاسی پیش خواهد برد .پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *