مواد مربوط به ایثارگران نیازمند بررسی بیشتری است

 

احمد بیگدلی با استناد به مواد 28 و 156 آیین نامه داخلی مجلس، گفت: فراکسیون 100 نفره شاهد، روزها و ساعت ها وقت گذاشتند تا چند ماده برای ایثارگران به لایحه برنامه ششم توسعه اضافه کند اما شما با یک پیشنهاد زحمات فراکسیون را نادیده گرفتید.

وی افزود: اجازه می دادید وارد مواد فوق می شدیم اما هنوز وارد مواد نشده این کار را کردید. باید ماده به ماده لایحه را بررسی کنیم.

علی لاریجانی در واکنش به این تذکر با بیان اینکه این اقدام به معنای حذف یا نفی این مواد نیست، گفت: بعضی از مواد که دوستان برای آنها زحمت هم کشیدند، تکرار قانونی است و بنده از این بابت دو نگرانی دارم. یکی اینکه اگر مخالف صریح قانون جامع ایثارگران باشد شورای نگهبان حتما رد خواهد کرد و مجلس در سیکل معیوب گرفتار خواهد شد پس بهتر است تاملی کنیم و مواد تکراری را تصویب نکنیم.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: در صدر قانون مواد دائمی برنامه ششم توسعه آورده ایم که «قانون ایثارگران تنفیذ شد و شورای نگهبان نیز پذیرفت تا مواردی که در آن قانون نیامده در این لایحه آورده شود.

رییس مجلس شورای اسلامی متذکر شد: در صورتی که این موارد بار مالی سنگین داشته باشد تردید نکنید که شورای نگهبان آن را رد خواهد کرد علاوه بر آن برخی قسمت های آنها با مواد قانون اساسی مغایرت داشت.

وی ادامه داد: کجای این کار مغایر آیین نامه است که شما تذکر دادید؟

لاریجانی یادآور شد: مجلس وارد بررسی یکی از مواد مربوط به ایثارگران شد اما دیدید که چه شد؟ به همین دلیل بنده ملاحظه داشتم تا سایر مواد مربوط به ایثارگران مشکل ایجاد نکند. به همین دلیل به رییس کمیسیون لایحه برنامه ششم توسعه گفتم که یک بار دیگر این موارد را با ملاحظات فوق بررسی کنید تا دوباره در دستور کار قرار گیرد. بنده نمی خواهم به خاطر کارهای دیگران به جهم بروم.

نماینده مردم قم در مجلس یادآور شد: لازم نیست ماده به ماده پیش برویم. این چند ماده دچار مشکل بود و برای کل مجلس ایجاد مشکل می کرد و رییس مجلس می تواند پیشنهاد دهد و نمایندگان رای دهند تا جلوی این چرخه معیوب گرفته شود و مطمئن باشید که مجلس در همین هفته مواد فوق را پس از بررسی در کمیسیون در دستور کار قرار خواهد داد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *