روایت یک عکس

 

▪️⁣سال۵۸ عکسی در روزنامه اطلاعات منتشر شد که پدر شما بر بالین آیت‌الله هاشمی(ره) حاضر شده بود، ماجرای این عکس خاطره‌انگیز که این روزها نیز در فضای مجازی باز نشر شده است را برای ما بیان کنید.
⁣☑️اوایل سال۵۸ بود که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مورد سوء‌قصد ترور گروهک ضاله فرقان قرار گرفت. من خاطرم هست همان موقع خانواده و بیت ایشان با منزل ما تماس گرفتند و گفتند آقای هاشمی ترور شده است و لطفا بیایید کمک. نخستین فردی را که مطلع کرده بودند خانواده ما بود. بدن مجروح ایشان به بیمارستان شهدای تجریش یعنی همان بیمارستانی که ایشان در آن فوت کردند انتقال داده شد. عکاس‌ها عکسی از حضور پدرم بر بالین آقای هاشمی را گرفتند که فردای آن اتفاق، روزنامه اطلاعات آن عکس را منتشر کرد.
⁣▪️همان تروری که امام راحل هم در رابطه با آن، پیام تاریخی معروف را صادر کردند؟
⁣☑️بله، همان ترور بود. امام هم که از آن ترور مطلع شده بودند فرمودند بدخواهان بدانند هاشمی زنده است چون نهضت زنده است.
⁣▪️چه شد که خانواده ایشان اول با منزل شما تماس گرفتند؟
⁣☑️ما در واقع همسایه دیوار به دیوار بودیم با ایشان. خانواده ایشان بعد از ترور با ما تماس گرفتند و گفتند که آقای هاشمی ترور شده است. در واقع ما نزدیک‌ترین افرادی بودیم که به لحاظ منطقی و به جهت بعد مکانی می‌توانستیم به آقای هاشمی کمک کنیم.
⁣▪️همسایگی شما با آقای هاشمی به چه مناسبت بود؟
⁣☑️سابقه آشنایی مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با شهید مفتح به حدود ۵۰ سال قبل برمی‌گردد. یعنی آن زمانی که مرحوم آیت‌االله بروجردی زعیم حوزه علمیه قم بودند. در آن زمان آقای هاشمی و شهید مفتح هم‌درس و هم‌مبارزه بودند. مبارزات به سبک و سیاق آن موقع و شیوه آن زمان ادامه داشت. بعد از تبعید شهید مفتح در سال۴۹ از قم به تهران، ایشان باید جایی را برای سکونت در تهران پیدا می‌کردند که کار دشواری بود. مرحوم آیت‌الله هاشمی همان موقع لطف کردند و منزلی را در دیوار به دیوار خانه خودشان خریدند و خانواده ما در آنجا ساکن شدند. بعدها که مرحوم شهید آیت‌الله بهشتی هم از آلمان به ایران آمدند، منزل سوم را گرفتند و در واقع ما با هم در یک کوچه همسایه شدیم.
⁣▪️از سابقه مبارزاتی این دو بزرگوار در مسجد قبا هم برای ما بگویید. گفته می‌شود مرحوم آیت‌الله هاشمی از این مبارزات حمایت می‌کردند.
⁣☑️سال‌های ۵۵ و ۵۶ اوج مبارزات تاریخی شهید مفتح بود که ایشان آن را مدیریت می‌کردند؛ درهمین مسجد قبا. خاطره ۲نماز عید فطر سال‌های ۵۶ و ۵۷ در این مسجد ماندگار شده است. همان‌ تحرکات سرعت به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی را افزایش داد. نماز عید فطر۵۶ که جمعیت میلیونی در آن حضور پیدا کرده بودند، نقطه عطف مبارزات بود. آن زمان آقای هاشمی در زندان بودند و بعدها که شنیده بودند ابراز امیدواری کرده بودند که این حرکات، نهضت انقلاب را زودتر به نتیجه خواهند رساند. در واقع بعد از شهریور۵۷ بود که آن راهپیمایی بزرگ شکل گرفت و تا به نتیجه رسیدن انقلاب گام‌های بزرگی برداشته شد. این با حمایت همه بزرگان امکان‌پذیر بود.
▪️در رابطه با ارتباط میان مرحوم هاشمی با مرحوم امام(ره) و مقام معظم رهبری هم اگر نکته‌ای دارید بفرمایید؟
⁣☑️من از آیت‌الله محمدی گیلانی شنیدم که۶ می‌فرمودند امام(ره) همیشه نسبت به آقای هاشمی رفسنجانی ابراز علاقه می‌کردند. جلوه آن هم این ابراز علاقه امام(ره) بعد از ترور آقای هاشمی بود که به آن اشاره کردم. مقام معظم رهبری نیز ابراز علاقه‌شان به آقای هاشمی همیشه مشهود بود. در پیام ایشان به مناسبت ارتحال آقای هاشمی هم به ارتباط عمیق معنوی‌شان از سال‌های دور در کربلای معلا اشاره کردند. در واقع دوستی بابرکتی که ثمره آن قوام جمهوری اسلامی ایران بود. نبودن آقای هاشمی لطمه بزرگی به انقلاب اسلامی است که البته با تدابیر رهبر معظم انقلاب ان‌شاءالله ما از دشواری‌ها عبور خواهیم کردپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *