ایثارگران بدانند؛ رزمندگان در مصوبات اخیر مجلس

 

– قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی در ۹۵/۱۲/۱۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ ۹۶/۱/۲۱ پس از استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی، رئیس مجلس شورای اسلامی دستور انتشار آن را به روزنامه رسمی کشور صادر کرد.

برابر ماده۲ قانون مدنی قوانین ۱۵روز پس از انتشار در سراسر کشور لازم‌الاجراست. بنابر این قانون برنامه ششم توسعه اکنون به‌عنوان قانون برای دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست.

برابر بند الف ماده۸۷ قانون برنامه ششم، دولت مکلف است در اجرای ماده۶۱ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، مصوب ۱۳/۱۲/۴ به‌نحوی برنامه‌ریزی کند که تا ۲سال اول اجرای قانون برنامه کلیه مشمولان ماده مذکور تعیین تکلیف شوند. یگان‌های اعزام‌کننده نهادهای متولی موظفند گواهی مورد نیاز افراد مشمول این ماده و صورت سانحه را به کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه کنند.

برابر تبصره این ماده، بنیاد شهید موظف است رزمندگان ۸سال دفاع‌مقدس که صورت سانحه بالینی همزمان مجروحیت را ندارند اما مجروحیت آنها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام‌کننده (نیروهای مسلح) احراز می‌شود را به‌عنوان جانباز تلقی کند و حداقل ۵درصد جانبازی به آنها تعلق خواهد گرفت. اجرای این تبصره مانع از احراز جانبازی بیش از درصد مذکور توسط بنیاد شهید نیست.

در بند الف ماده۸۶ قانون برنامه ششم به ماده ۶۱ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت شماره ۲ اشاره شده است. در این ماده آمده است: افراد و رزمندگانی که در دوران دفاع‌مقدس و حوادث زمان انقلاب اسلامی دچار آسیب جسمی، روحی و روانی شده‌اند ولی صورت سانحه و مدارک بالینی همزمان ندارند، با معرفی یگان‌های اعزام‌کننده و نهادهای متولی توسط کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران و با نظر کمیسیون پزشکی، جانبازی آنها مورد تأیید قرار می‌گیرد و متناسب با میزان جانبازی، تحت پوشش بنیاد شهید قرار می‌گیرند.

در سال‌های اخیر به دفعات مجلس برای تعیین وضعیت رزمندگانی که در دوران دفاع‌مقدس دچار عوارض جسمی و روحی شده‌اند، قوانینی به تصویب رسانده ولی این قوانین در مسیر اجرا با مشکلات فراوانی مواجه شده و کار به سرانجام نهایی نرسیده است. اما مصوبه اخیر مجلس فراتر از مصوبات قبلی پیشرفت محسوس و مثبتی داشته است و نتیجه نهایی کار فقط برعهده کمیسیون پزشکی بنیاد گذاشته نشده بلکه با تفویض اختیار به کمیسیون‌های پزشکی نیروهای مسلح مسیر هموارتری برای احراز و تعیین درصد رزمندگان فاقد صورت سانحه و مدارک بالینی پیش‌بینی شده است.

از مثبت این مصوبه تعیین حداقل درصد برای رزمندگانی است که کمیسیون‌های پزشکی نیروهای مسلح آنان را احراز می‌کنند و بنیاد شهید بدون هیچ عذری موظف است ۵درصد آنان را بپذیرد و برای بررسی و احراز درصد بیشتر آنان درصورت وجود عوارض مانعی ایجاد نکند.

براساس بند پ ماده۸۷ قانون برنامه ششم توسعه رزمندگان دارای تابعیت غیرایرانی که در طول ۸سال دفاع‌مقدس یا بعد از آن در راستای مأموریت محوله انجام وظیفه کرده‌اند، بنا به تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح قرار می‌گیرند.

اعطای تابعیت و اقامت براساس ضوابط، در چهارچوب قانون خواهد بود که حداکثر ظرف مدت ۳‌ماه از لازم‌الاجراشدن قانون توسط ستاد کل نیروهای مسلح با همکاری وزارتخانه‌های امور خارجه و کشور تهیه شده و به تصویب شورای‌عالی امنیت ملی با رعایت اصل ۱۷۶ قانون اساسی می‌رسد. با عنایت به اینکه این قانون در تاریخ ۹۶/۱/۲۱ در روزنامه رسمی به چاپ رسیده و ۱۵روز پس از انتشار لازم‌الاجراست لذا از تاریخ ۹۶/۲/۵ به‌مدت ۳‌ماه ضوابط قانونی درخصوص تابعیت و اقامت این افراد حسب قانون باید تهیه شود.

براساس بند ث ماده ۸۷قانون برنامه ششم توسعه، دستگاه‌های موضوع ماده۲ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و ماده۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز نیستند رزمندگان شاغل را به‌عنوان نیروی مازاد (عدم‌نیاز) معرفی کنند. موارد محکومیت در هیأت تخلفات اداری از این امر مستثناست.

در این بند ذکر ایثارگان به‌صورت عام و مطلق شامل رزمندگان بوده و عدم‌تعیین وضعیت استخدامی در این مصوبه دال بر آن است که رزمندگان با هر نوع وضعیت خدمتی مشمول برخورداری از این حمایت قانونی خواهند بود.

همشهری آنلاین


10 دیدگاه برای “ایثارگران بدانند؛ رزمندگان در مصوبات اخیر مجلس
  1. با سلام مشکل آزادگان ارتشی این است پدر و مادر که تحت تکلف ما هستند تامین اجتماعی نیروهای مسلح هزینه و دارها آنها را آزاد محاسبه میکند و اعلام میدارند کد جانبازی در دفترچه آنها قید نشده در طرح جامع تمام هزینه ها بعهده بنیاد یا نیرو هایی مسلح میباشد که صددرصد پرداخت کند لطفا راهنمایی کنید

  2. با سلام بنده آزاده ارتشی هستم پدر و مادر تحت تکلف من هستند ولی در دفترچه آنها بند جانبازی حد ف شده که تمام ویزیت دکتر و دارها آزاد محاسبه می شود در صورتیکه بنیاد شهید تمام هزینه را میدهد که طرح جامع بعهده بنیاد و تامین اجتماعی نیروهای مسلح میباشد لطفا راهنمایی فرمایید چکار بکنم

  3. من ببسیجی معلم ب درخواست خودم بازنشسته پیس ازموعد.با۲۶سال سابقه خدمت شدم. بدلیل تصادف ومشکلات دیگه)))بنده.۹ماه و۱۴روزدرجبهه در سن۱۴سالگی درسال۶۶و۶۷و۲ماه ۱۲روز درقطعنامه .ک سن وسال وقدوقامت بسیار کوچکی داشتم۲۸کیلو وزنم بود.در۳مرحله زیرصندلی وداخل کیسه خواب از جیرفت تا اهواز با دندانم کیسه را پاره وفقط بینی بیرون بود برادنفس کشیدن.ب سختی تو گرما زیاد خودم را ب جبهه میرساندم۸روز بعد از اعزام. یکبار دستم خیلی مجروح شد.از ترس اینکه مثل دفعات قبل برم گردونن نگذاشتم ب بیمارستان اعزام بشوم. درد های شدیدرا تحمل کردم وبطورذمعجزه ای دوهفته دستم حدودا خوب شد.الان نه زمین نه خانه.ندارم بامادرم ک سنش۸۰سال هست باهم در دو۲اتاق مستاجریم ک واقعا۶نفر خیلی سخته.بخاطر مشکل مالی دخترم را از دانشگاه برداشتم.ایاحق من یه زمین۱۰۰صدمتری نبود ک یک اتاق از خودم داشته باشم.یا یک وام خرید خونه بمن تعلق نمیگیره.از فلاکت مستاجری نجات یابم.درد دلم زیاده.خیلی از کسانی کمتر از من جبهه رفتن.تمام امکانات را دارن….ماشین اردی مدل۸۳ک غراضه شده وبچهام خجالت میکشن واگر توان داشتم اساسی درستش میکردم وکرایه کشی میکردم..ضمنا درخواست بکار دادم چون هیچ حرفه دیگه ای بلد نیستم ومعلمی رادوست دارم…..هرکس این متن رادخواند وب هرطریق کمکی بمن بکنه حکم حج داره.قبل از هر کاری از تمام حرفهایی ک نوشتم دقیق تحقیق کنید اگه یک کلمه غیر واقعیت گفتم من را دروغگو منافق بدانین..بخاطرخون فرمانده شهیدم.سردار برزگر وب محض خداوند.هر کاری میتوانیددبرایم انجام بدین…یاحق

    • سلام.چون در کار قانونی نمیشود احساسات را حاکم کرد قطعا مجروحیت بدونه سند قابل قبول نیست اما راهکارهای ضغیف هست که میشود عمل کرد که شاید به حق خود برسی. از طریق ایثارگران محل اعزام و تکمیل فرم دوپاسداره که سخت قبول میکنندو گواه همرزمان که در محل وقوع حادثه بوده اند.توکل کن بر خدا واگر فرست کردید قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران را مطالعه بفرمایید

  4. .ایا بنظر شما آزادگان سرباز سپاه و بسیج چه فرقی با آزادگان ارتش که از دو دفترچه بیمه‌ای استفاده می‌کنند ولی آزادگان سپاه نمیتوان از دو دفترچه بیمه‌ای استفاده کرد ایا بنظر شما ارتش بخشنامه اش با سپاه فرق دارد

  5. آزادگان وظیفه ارتش مضلومترین قشر از ایثارگرانهستند بنیاد شهرستان مربوط این اشخاص را نصبت به مشکلات ایگانی خود را کاملا بی طرف می دانند از خوزستان تا تهران کم راهینیست چندین بار باید رجوع کنیم عظاب آور شده حق دادن ظاهرأ خیلی سختر از حق گرفتن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *