ایثارگران بدانند؛ رزمندگان در مصوبات اخیر مجلس

 

– قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی در ۹۵/۱۲/۱۴ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ ۹۶/۱/۲۱ پس از استنکاف رئیس‌جمهور از ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی، رئیس مجلس شورای اسلامی دستور انتشار آن را به روزنامه رسمی کشور صادر کرد.

برابر ماده۲ قانون مدنی قوانین ۱۵روز پس از انتشار در سراسر کشور لازم‌الاجراست. بنابر این قانون برنامه ششم توسعه اکنون به‌عنوان قانون برای دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست.

برابر بند الف ماده۸۷ قانون برنامه ششم، دولت مکلف است در اجرای ماده۶۱ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت(۲)، مصوب ۱۳/۱۲/۴ به‌نحوی برنامه‌ریزی کند که تا ۲سال اول اجرای قانون برنامه کلیه مشمولان ماده مذکور تعیین تکلیف شوند. یگان‌های اعزام‌کننده نهادهای متولی موظفند گواهی مورد نیاز افراد مشمول این ماده و صورت سانحه را به کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه کنند.

برابر تبصره این ماده، بنیاد شهید موظف است رزمندگان ۸سال دفاع‌مقدس که صورت سانحه بالینی همزمان مجروحیت را ندارند اما مجروحیت آنها توسط کمیسیون پزشکی نهاد اعزام‌کننده (نیروهای مسلح) احراز می‌شود را به‌عنوان جانباز تلقی کند و حداقل ۵درصد جانبازی به آنها تعلق خواهد گرفت. اجرای این تبصره مانع از احراز جانبازی بیش از درصد مذکور توسط بنیاد شهید نیست.

در بند الف ماده۸۶ قانون برنامه ششم به ماده ۶۱ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت شماره ۲ اشاره شده است. در این ماده آمده است: افراد و رزمندگانی که در دوران دفاع‌مقدس و حوادث زمان انقلاب اسلامی دچار آسیب جسمی، روحی و روانی شده‌اند ولی صورت سانحه و مدارک بالینی همزمان ندارند، با معرفی یگان‌های اعزام‌کننده و نهادهای متولی توسط کمیسیون احراز بنیاد شهید و امور ایثارگران و با نظر کمیسیون پزشکی، جانبازی آنها مورد تأیید قرار می‌گیرد و متناسب با میزان جانبازی، تحت پوشش بنیاد شهید قرار می‌گیرند.

در سال‌های اخیر به دفعات مجلس برای تعیین وضعیت رزمندگانی که در دوران دفاع‌مقدس دچار عوارض جسمی و روحی شده‌اند، قوانینی به تصویب رسانده ولی این قوانین در مسیر اجرا با مشکلات فراوانی مواجه شده و کار به سرانجام نهایی نرسیده است. اما مصوبه اخیر مجلس فراتر از مصوبات قبلی پیشرفت محسوس و مثبتی داشته است و نتیجه نهایی کار فقط برعهده کمیسیون پزشکی بنیاد گذاشته نشده بلکه با تفویض اختیار به کمیسیون‌های پزشکی نیروهای مسلح مسیر هموارتری برای احراز و تعیین درصد رزمندگان فاقد صورت سانحه و مدارک بالینی پیش‌بینی شده است.

از مثبت این مصوبه تعیین حداقل درصد برای رزمندگانی است که کمیسیون‌های پزشکی نیروهای مسلح آنان را احراز می‌کنند و بنیاد شهید بدون هیچ عذری موظف است ۵درصد آنان را بپذیرد و برای بررسی و احراز درصد بیشتر آنان درصورت وجود عوارض مانعی ایجاد نکند.

براساس بند پ ماده۸۷ قانون برنامه ششم توسعه رزمندگان دارای تابعیت غیرایرانی که در طول ۸سال دفاع‌مقدس یا بعد از آن در راستای مأموریت محوله انجام وظیفه کرده‌اند، بنا به تشخیص ستاد کل نیروهای مسلح تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح قرار می‌گیرند.

اعطای تابعیت و اقامت براساس ضوابط، در چهارچوب قانون خواهد بود که حداکثر ظرف مدت ۳‌ماه از لازم‌الاجراشدن قانون توسط ستاد کل نیروهای مسلح با همکاری وزارتخانه‌های امور خارجه و کشور تهیه شده و به تصویب شورای‌عالی امنیت ملی با رعایت اصل ۱۷۶ قانون اساسی می‌رسد. با عنایت به اینکه این قانون در تاریخ ۹۶/۱/۲۱ در روزنامه رسمی به چاپ رسیده و ۱۵روز پس از انتشار لازم‌الاجراست لذا از تاریخ ۹۶/۲/۵ به‌مدت ۳‌ماه ضوابط قانونی درخصوص تابعیت و اقامت این افراد حسب قانون باید تهیه شود.

براساس بند ث ماده ۸۷قانون برنامه ششم توسعه، دستگاه‌های موضوع ماده۲ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و ماده۵ قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز نیستند رزمندگان شاغل را به‌عنوان نیروی مازاد (عدم‌نیاز) معرفی کنند. موارد محکومیت در هیأت تخلفات اداری از این امر مستثناست.

در این بند ذکر ایثارگان به‌صورت عام و مطلق شامل رزمندگان بوده و عدم‌تعیین وضعیت استخدامی در این مصوبه دال بر آن است که رزمندگان با هر نوع وضعیت خدمتی مشمول برخورداری از این حمایت قانونی خواهند بود.

همشهری آنلاین


46 دیدگاه برای “ایثارگران بدانند؛ رزمندگان در مصوبات اخیر مجلس
 1. سعدااله سپهری شریف بهمن ۲۷, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۰ - پاسخ

  سلام
  بنده در سال ۱۳۶۴ در پادگان آموزشی شهید مدنی دزفول از ناحیه سر مجروح و به بیمارستان اعزام شدم و ۷ تا هم بخیه خورد اما الان هیچ گونه مدارک بالینی ندارم چگونه می توانم پیگیری کنم برای درصد

 2. سلام
  احتراما اینجانب جانبازشیمیایی هاشم غبیش زاده درتاریخ ۹۴/۸/۱۸ درکمیسیون پزشکی عالی سپاه شرکت نمودم که توسط کمیسیون ازناحیه هردو چشم و پوست ناشی ازعوامل شیمیایی مورد تایید قرارگرفتم خواستم جویا شوم درصد جانبازی به من تعلق می گیرد متشکرم

 3. عرض سلام و خسته نباشید بنده در اواخر سال ۶۶بعد از عملیات بیت المقدس ۳ شیمیائی شدم و پس از اعزام و ۲۰ روز طول درمان و تشکیل پرونده در بنیاد شهید کرج انجام گرفت. و در ۱ /۵ /۶۷ در تک های دشمن از ناحیه پا و زیر شکم مورد اصابت تیر قرار گرفتم و پس از اعزام به مشهد و سپس بیمارستان امام خمینی تهران بستری گشتم. و تشکیل پرونده در بنیاد شهید کرج انجام گرفت. متاسفانه پس از گذشت چندین سال با مراجعه به بنیاد شهید کرج گفتن که پرونده به تهران و بلوار کشاورز فرستاده شد. بنیاد مستقر در بلوار کشاورز هم تخلیه شده بود. ببخشید طولانی شد خلاصه به ما گفتن پرونده شما در جابجائی گم شده و باید دوباره پرونده تشکیل بدهید حال با گذشت یکسال مجروحیت شیمیائی را احراز نمیکنند و با وجود جمع آوری مدارک بیمارستان قائم مشهد و امام خمینی تهران و صورت سانحه از بیمارستان بقائی و پس از چند بار رفت و آمد به بنیاد و سپاه حال صورت جلسه کمیسیون ۱۳۴را از من خواستند آیا با این مدارک باز هم باید به کمیسیون ۱۳۴ بروم. ممنون ببخشید که طولانی شد.

 4. با سلام و عرض و ادب
  پدر من ۲۸ ماه در جنگ دوران دفاع مقدس . و داراری کارت ایثار گری میباشد .. خواستم ببینم حقوقی تعلق نمیگیرد .. ??

 5. سلام.در سال ۶۵ ت۶۶ در آبادان اعزام میشدم برای بردن معلم جهت تدریس که در اثر حادثه دوچاره سوختن در ناحیه گردن شدم.وفقط سر پاهی خود را پانسمان میکردم.الان تمام آن افراد وجود ندارند ومدرکی هم موجود نیست ولی آثار سوختگی مشهود است الان چه باید بکنم برای تایید

 6. غلامرضا صومعه سرایی دی ۲۸, ۱۳۹۶ در ۲۲:۵۵ - پاسخ

  باسلام،بنده از اول جنگ تا سال ۶۴ بعنوان نیروی ژاندارمری سابق، در مناطق عملیاتی خوزستان حضوری فعال داشتم،که یکسال بعد مستعفی شدم،اداره فنی بازنشستگان ناجا واقع در خیابان سخایی حدود ۴۳ ماه منطقه عملیاتی بنده رو تایید فرمودن،بنده از نظر جسمی که نشانه های ترکش مشخصه و از نظر روحی بابت موج های انفجار کاملا در شرایط سختی هستم،عاجزانه خواهشمندم بنده رو راهنمایی فرمایید،یعنی لیاقت داشتن کارت ایثارم ندارم!!!

 7. سلام
  پدرم رزمنده هشت سال دفاع مقدسه
  ارتشی بودن
  الان شامل فرزند رزمنده با شش ماه حصورداوطلبانه ی پدرم میشم؟یا جبهشون داوطلبی نبوده

 8. سلام از کجا باید پیگیری کنیم زمان اجرای این قانون کی است بنده پرونده ام مدتهاست در کمسیون عالی سپاه مورد تائید قرار گرفته و منتظرم ، نوشدارو بعد از مرگ سهراب بدرد نمی خورد..

 9. برای مشکل کسری مدارک جانبازان ناجا چند هزار جانباز به بنیاد اعزام شده اند و فقط با این جواب مواجه شده اند: مگر تا حالا مزایای جانبازی شما رو ما میدادیم که الانم به ما مربوط باشه و تایید کنیم که ناجا بهتون مزایا بده یا نده؟ و اصلا به ما ربطی نداره! لطفا این مساله رو پیگیری کنید! و البته تنها راه رو اونا شکایت به دیوان عدالت اداری میدونن

  • سلام. این موضوع داخلی سازمانی است و نباید جانباز که با مشکلات و درد جانبازی در حال جنگ است با اینگونه موارد مواجه گردد. خود سازمان باید با تشکیل کارگروه طبق قانون پیگیری کند و بعد از حصول نتیجه طبق توافقات صورت گرفته اقدام کند

 10. سلام خسته نباشین
  از هفته گذشته ایثارگران ناجا به تمام جانبازانی که در بنیاد شهید پرونده با کسری مدارک دارند ولی ایثارگران ناجا طبق کمیسیون پزشکی به آنها حکم جانبازی زده رو دارند احضار می کنند و میکویند اگر تکلیف تان در بنیاد شهید مشخص نشود و بنیاد شما را به رسمیت نشناسد حکم جانبازی تان را لغو خواهیم کرد و البته می گویند دستور از ستاد مشترک است! پیگیری های زیادی انجام شد و نهایتا گفته اند اعتراض کتبی بدهید به ایثارگران ناجا کل و همچنین از طریق دیوان عدالت اداری شکایت کنید.. آیا شما از این ماجرا خبر دارید؟ میشود لطفا یک اعتراض نامه و شکایت نامه مشترک برای هزارن جانبازی که گرفتار این مسئله هستند شما بنویسید و یا راهنمایی کنید که در متن نامه ها به چه موضوعاتی اشاره شود؟ متشکریم از شما

 11. با سلام و خسته نباشید پدر بنده بر اثر انفجار مین فوت و فاقد صورت سانحه هستیم البته مدارک بالینی بیمارستان و جواز دفن هم نداریم که زیاد مهم نیستن تنها مدارک ما اصل برگ گواهی فوتشه آیا امیدی هست یا خیر

 12. شما می گوییدقانون عدم نیازبه صورت سانحه و مدارک بالینی به شرط تاییدیگان خدمت در حال نگارش ایین نامه ان است انشاالله رفع مشکل خواهد شد….کی؟کی؟کی؟

 13. با سلام و عرض ادب
  قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی در ۱۴/ ۱۲/ ۹۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ ۹۶/۱/۲۱ عدم ابلاغ آن به دستگاه‌های اجرایی، رئیس مجلس شورای اسلامی دستور انتشار آن را به روزنامه رسمی کشور صادر کرد. برابر ماده۲ قانون مدنی، قوانین ۱۵روز پس از انتشار در سراسر کشور لازم‌الاجراست. بنابر این قانون برنامه ششم توسعه اکنون به‌عنوان قانون برای دستگاه‌های اجرایی (بنیاد جانبازان)در خصوص رزمندگان هشت سال دفاع مقدس که گواهی مجروحیت آنان تائید گردیده ۵% جانبازی تعلق گیرد توسط بنیاد جانبازان لازم‌الاجراست پس چرا اجرا نمی شود؟

 14. ساموعلیکم- همین کار و گام نیک است به یادگار مى ماند- لطفآ بفرمایید رزمندگان دفاع مقدس که گواهى مجروحیت وحضور در جبه را از یگان متولى دارند احراز جانبازى خواهند شد ؟

 15. باسلام و احترام لطفا راهنمایی بفرمایید من از چه ارگانی باید شکایت کنم. به دادگاه به دفتری مقام معظم رهبری . به مجلس من که بازنشطته شدم و خبری از جانبازی نشد. چون صورت سانحه نداشتم از بیمارستان فرار کردم به طرف جبهه . گفتم سرم منو به کس دیگه که حالش بد تره بدید . میگفتم بیت المال من نمیمیرم چون کمبود همه چیز بود حالا این درسته که باید چوبش بخورم.
  احمدرضاسرلک جانباز سرگردان

 16. سلام بنده ۵۵ ساله شدم وزمان جنگ دچار موج انفجار شدم و دو پاسدار هم تایید کردن. ولی هیچکس گوشش بدهکار نیست چنیدن بار وسوسه شدم پناه ببرم به رسانه های بیگانه شما ترا خدا بگیید چکار کنم.

 17. سلام قانون فاقدین مدارک بالینی دربسیج سپاه اجرا نمی شه وهروز مشکل اعصاب وروانم بیشتر میشه….لطفا منعکس کنید

 18. با سلام همسرم جانباز فاقد مدارک همزمان است . ولی یگانه مربوط درصد ناچیزی به آن زده است ولی بنیاد شهید تا الان هیچ درصدی به آن نزده است . و پرونده در کمیسیون مشترک بین ارتش و بنیاد امور ایثارگران از سال ۹۳ راکد مانند است . چون همسرم در حین حیاط نیست با مشکلات بسیاری مواجه هستم .

 19. با سلام مشکل آزادگان ارتشی این است پدر و مادر که تحت تکلف ما هستند تامین اجتماعی نیروهای مسلح هزینه و دارها آنها را آزاد محاسبه میکند و اعلام میدارند کد جانبازی در دفترچه آنها قید نشده در طرح جامع تمام هزینه ها بعهده بنیاد یا نیرو هایی مسلح میباشد که صددرصد پرداخت کند لطفا راهنمایی کنید

 20. با سلام بنده آزاده ارتشی هستم پدر و مادر تحت تکلف من هستند ولی در دفترچه آنها بند جانبازی حد ف شده که تمام ویزیت دکتر و دارها آزاد محاسبه می شود در صورتیکه بنیاد شهید تمام هزینه را میدهد که طرح جامع بعهده بنیاد و تامین اجتماعی نیروهای مسلح میباشد لطفا راهنمایی فرمایید چکار بکنم

 21. من ببسیجی معلم ب درخواست خودم بازنشسته پیس ازموعد.با۲۶سال سابقه خدمت شدم. بدلیل تصادف ومشکلات دیگه)))بنده.۹ماه و۱۴روزدرجبهه در سن۱۴سالگی درسال۶۶و۶۷و۲ماه ۱۲روز درقطعنامه .ک سن وسال وقدوقامت بسیار کوچکی داشتم۲۸کیلو وزنم بود.در۳مرحله زیرصندلی وداخل کیسه خواب از جیرفت تا اهواز با دندانم کیسه را پاره وفقط بینی بیرون بود برادنفس کشیدن.ب سختی تو گرما زیاد خودم را ب جبهه میرساندم۸روز بعد از اعزام. یکبار دستم خیلی مجروح شد.از ترس اینکه مثل دفعات قبل برم گردونن نگذاشتم ب بیمارستان اعزام بشوم. درد های شدیدرا تحمل کردم وبطورذمعجزه ای دوهفته دستم حدودا خوب شد.الان نه زمین نه خانه.ندارم بامادرم ک سنش۸۰سال هست باهم در دو۲اتاق مستاجریم ک واقعا۶نفر خیلی سخته.بخاطر مشکل مالی دخترم را از دانشگاه برداشتم.ایاحق من یه زمین۱۰۰صدمتری نبود ک یک اتاق از خودم داشته باشم.یا یک وام خرید خونه بمن تعلق نمیگیره.از فلاکت مستاجری نجات یابم.درد دلم زیاده.خیلی از کسانی کمتر از من جبهه رفتن.تمام امکانات را دارن….ماشین اردی مدل۸۳ک غراضه شده وبچهام خجالت میکشن واگر توان داشتم اساسی درستش میکردم وکرایه کشی میکردم..ضمنا درخواست بکار دادم چون هیچ حرفه دیگه ای بلد نیستم ومعلمی رادوست دارم…..هرکس این متن رادخواند وب هرطریق کمکی بمن بکنه حکم حج داره.قبل از هر کاری از تمام حرفهایی ک نوشتم دقیق تحقیق کنید اگه یک کلمه غیر واقعیت گفتم من را دروغگو منافق بدانین..بخاطرخون فرمانده شهیدم.سردار برزگر وب محض خداوند.هر کاری میتوانیددبرایم انجام بدین…یاحق

  • سلام.چون در کار قانونی نمیشود احساسات را حاکم کرد قطعا مجروحیت بدونه سند قابل قبول نیست اما راهکارهای ضغیف هست که میشود عمل کرد که شاید به حق خود برسی. از طریق ایثارگران محل اعزام و تکمیل فرم دوپاسداره که سخت قبول میکنندو گواه همرزمان که در محل وقوع حادثه بوده اند.توکل کن بر خدا واگر فرست کردید قانون جامع خدمت رسانی به ایثارگران را مطالعه بفرمایید

 22. .ایا بنظر شما آزادگان سرباز سپاه و بسیج چه فرقی با آزادگان ارتش که از دو دفترچه بیمه‌ای استفاده می‌کنند ولی آزادگان سپاه نمیتوان از دو دفترچه بیمه‌ای استفاده کرد ایا بنظر شما ارتش بخشنامه اش با سپاه فرق دارد

 23. آزادگان وظیفه ارتش مضلومترین قشر از ایثارگرانهستند بنیاد شهرستان مربوط این اشخاص را نصبت به مشکلات ایگانی خود را کاملا بی طرف می دانند از خوزستان تا تهران کم راهینیست چندین بار باید رجوع کنیم عظاب آور شده حق دادن ظاهرأ خیلی سختر از حق گرفتن است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *