چرا قانون جامع ایثارگران به طور کامل اجرا نمی‌شود؟‌

در بخش قبلی، دیدگاه‌ها و نظرات مسئولان در خصوص اجرای بخشی از قانون جامع ارائه شد. اظهار نظرات با تناقضات و مغایرت‌های فراوان همراه و گویای آن بود که این افراد آشنایی کافی با قانون جامع ندارند، در غیر این صورت مرتکب این همه تناقض در گفتار خود نمی‌شدند. ایثارگران همشهری آمادگی دارد با این مسئولان مصاحبه و ادعای آنان در خصوص اجرای قانون جامع را به سمع خوانندگان و ایثارگران برساند.

قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران با دو هدف عمده به تصویب رسید:
الف- تجمیع و ساماندهی قوانین و مقررات مصوب قبلی چون قوانین ایثارگران بسیار متعدد و متنوع، آشفته و پریشان و مغایر و متناقض تصویب شده و مدیران و مسئولان اجرایی را با مشکل مواجه ساخته بود. باید این قوانین در یک جمع‌بندی منسجم قابلیت ارائه پیدا می‌کرد تا ایثارگران و مسئولان را از سردرگمی نجات دهد.

ب- پرکردن خلأهای قانونی و بهبود کمی و کیفی قوانین و مقررات با مصوبات جدید

بخشی از قوانین باید اصلاح می‌شد و یا قوانین جدیدی به تصویب می‌رسید تا بتواند مطابق شأن و منزلت ایثارگران، تسهیلات و خدمات را به آنان ارائه دهد. بخشی از قوانین گذشته فاقد این خصوصیت و بسیار ابتدایی و بدوی به تصویب رسیده بود. یکی از مشکلات قانون جامع خدمات‌رسانی که زمان تصویب آن را طولانی و اکنون پس از تصویب، زمان اجرای آن را با تأخیر مواجه ساخته است، بحث تامین منابع مالی آن است. تهیه آیین‌نامه‌های اجرایی بهانه‌ای بیش نیست چون تهیه این آیین‌نامه‌ها زمان زیادی نمی‌خواهد که تبدیل به یک بهانه جدی شده است. اما کسانی که می‌خواهند همه بار مالی قانون جامع را متوجه این قانون کنند در اشتباه هستند زیرا قانون جامع و مواد مندرج در این قانون شامل بخش‌های زیر است:

۱- مواد و تبصره‌هایی که به تغییر شیوه‌ها، رویه‌ها و تنظیم آیین‌نامه‌های اجرایی اشاره دارد.

۲- بخشی از مواد و تبصره‌های قانون جامع، تثبیت قوانین قبلی است؛ مانند حق‌ پرستاری، بخشی از تسهیلات مسکن، اشتغال و درمان.

۳- بخشی از مواد و تبصره‌ها به قوانین و مقرراتی اشاره دارد که در قوانین و مقررات قبلی وجود داشته ولی به صورت ناقص اجرا شده است. طبیعی است با اجرای آن بر اساس قانون جامع و چه بر اساس قوانین قبلی، افزایش بار مالی در آن مأموریت ایجاد خواهد شد. اما کسانی که بار مالی را بر اساس قانون جامع ادعا می‌کنند به دنبال آن هستند که از تعهداتی که به واسطه عدم اجرای قوانین در گذشته وجود داشته و مطالباتی که به دنبال دارد شانه خالی کنند. موضوع اجرای احکام مشمولین قانون حالت اشتغال همطراز کادر ثابت نیروهای مسلح از گذشته در قوانین وجود داشته ولی اجرایی نشده است و قانون جامع تأکید مجددی بر آن است.

۴- بخشی از مواد و تبصره‌ها در قوانین و مقررات گذشته وجود داشته ولی اجرا نشده است؛ مانند پرداخت حقوق وظیفه جانبازان و آزادگان بسیجی که با وجود قوانین متعدد، هیچ‌گاه اجرا نشد. بدیهی است اجرای آن بر اساس قانون جامع یا قوانین قبلی، بار مالی خواهد داشت ولی چرا آن را به قانون جامع نسبت می‌دهند در حالی که سال‌هاست تعهدات قانونی نسبت به جانبازان و آزادگان بسیجی با وجود قوانین شفاف عملیاتی نشده است و مسئولان به جای پاسخگویی به این کوتاهی، با ادعاهایی چون بار مالی از اجرای آن خودداری می‌کنند.

۵- بخشی از قوانین و مقررات که از گذشته هم وجود داشته، لکن در قانون جامع از جهت کیفی و کمی توسعه و گسترش پیدا کرده است. این بخش از قوانین در راستای بخشی از هدف دوم مقنن در جهت بهبود کمی و کیفی قوانین قابل بررسی است. در این بخش از قوانین تسهیلات و امتیازات ارائه‌شده از جهت کمیت و کیفیت بهبود یافته یا دایره شمول ایثارگران بهره‌مند از قانون توسعه یافته و قوانین و مقررات به سایر ایثارگران تسری یافته است. مانند سهمیه استخدامی ایثارگران، طرح ترافیک، کمک هزینه‌ دوره‌های آموزشی و… که باعث افزایش بار مالی خدمات و تسهیلات ایثارگران است، لیکن باید توجه داشت که توسعه این قوانین از اهداف قانونگذار بوده است.

۶- بخشی از قوانین در قانون جامع که تعداد آنها کم است، جزو قوانین جدید‌التصویب هستند که سابقه قبلی نداشته و قانونگذار برای دستیابی به بخش دیگر از هدف دوم خود، یعنی پر کردن خلأهای قانونی، آنها را تصویب کرده است؛ مانند حق سرپرستی همسران و سنوات ارفاقی همسران که به طور قطع، بار مالی جدید به دنبال خواهد داشت البته بخشی از مواد قانون جامع به محدود کردن خدمات گذشته اشاره دارد که مراد مقنن از وضع چنین قوانینی مشخص نیست مانند تبصره ۲ماده ۵۸ که جانبازان زیر ۲۵ درصد را از طرح شکایت در کمیسیون ماده ۱۶ محروم کرده است. حال کسانی که مدعی اجرای بخشی از قانون جامع هستند باید به صورت شفاف اعلام کنند که کدام بخش از این قانون اجرایی شده است .کلی‌گویی فقط برای فرار از مسئولیت آنان در برابر این قانون استپاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *