در نشست مطبوعاتی مشترک با داوود اوغلو – ظریف: در تلاش برای گرفتن بهانه های تحریم ها از طریق مذاکره هستیم

آنکارا ـ «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه جمعه در نشست مطبوعاتی مشترک با «احمد داوود اوغلو» همتای ترکیه ای خود گفت: تلاش می کنیم هرگونه بهانه ای در زمینه تحریم ها را از طریق مذاکره رفع کنیم.

ظریف در پاسخ به پرسش ایرنا درباره اثرگذاری تحریم ها بر روابط اقتصادی ایران و ترکیه با یادآوری اینکه در بخش های اقتصادی و تجاری، دو کشور دارای منافع مشترک و نیازهای متقابل هستند، افزود: روابط تهران و آنکارا نباید متاثر از مداخله کشورهای خارجی باشد.

وی با بیان اینکه همکاری های دو کشور در چارچوب مقررات بین المللی پیگیری شده است، خاطرنشان کرد: مزاحمت ها در روابط دو کشور با استناد به تحریم ها غیرقانونی است.

وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه تحریم ها فقط اراده مردم ایران را قویتر می کند، افزود: ضروری است دو طرف تحریم، به فکر رسیدن به راه حل باشند نه در اندیشه روش هایی که به مردم فشار وارد می آورد.

ظریف در ادامه نشست مطبوعاتی مشترک خود با «احمد داوود اوغلو» به تلاش ایران در مذاکره با گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: تلاش ما در این مذاکرات، رسیدن به چارچوبی برای از بین بردن موضوعیت تحریم ها است.

وی خاطر نشان کرد: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم منطقه که دارای سوابق عمیق تاریخی، فرهنگی، مرز مشترک و صلح آمیز جغرافیایی در طول صدها سال گذشته هستند، کانون همکاری و همفکری در منطقه خواهند بود و این همکاری هم برای منافع دو کشور و رفاه مردم و توسعه امکانات دو کشور بسیار ضروری است و هم به نفع صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی خواهد بود.

وی درباره مباحث مطرح شده در دیدارش با وزیر امور خارجه ترکیه اظهار داشت: در این دیدار به تدوین دیدارهای مقامات عالی رتبه دو کشور پرداختیم .

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: حوزه های همکاری بین ایران و ترکیه پایانی ندارد و ما می توانیم با تلاش و کوشش در راستای گسترش همکاری ها گام برداریم.

وی با بیان این که دو کشور ایران و ترکیه خواستار رسیدن به تفاهم و همکاری در منطقه هستند، گفت: اعتقاد داریم که منطقه باید همه مشکلاتش از طریق گفت وگو و روش های صلح آمیز حل شود.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: راه حل نظامی برای حل مشکلات منطقه ای وجود ندارد و هیچ گریزی از آن نیست که مشکلات بر سر میز مذاکرات حل شوند.

ظریف به نگرانی مشترک ایران و ترکیه اشاره کرد و یادآور شد: نگرانی ما از فتنه ای است که در تلاش برای دامن زدن به اختلافات فرقه ای و قومی در منطقه صورت می گیرد و این امر باید نگرانی کل منطقه و جامعه بین الملل باشد.

وی با بیان اینکه ایران و ترکیه به عنوان دو کشور مهم منطقه متعهد شده اند با تلاش خود مانع از گسترش اختلاف فرقه ای شوند، تصریح کرد: افراط و تندروی در منطقه خطری است که همه ما را تهدید می کند و ما متعهد به همکاری در مواجهه با این مساله هستیم.

ظریف در ادامه گفت: ما معتقدیم که همه به حق تعیین سرنوشت مردم منطقه بدون مداخله خارجی باید احترام بگذارند و به عنوان کشورهای دوست، تلاش خواهیم کرد که برای رسیدن به این اهداف چه در سوریه و چه در دیگر کشورهای منطقه تلاش کنیم.

وی با اشاره به حضورش در نشست پاگواش در استانبول اظهار داشت: بحث هایی که امروز در نشست پاگواش صورت گرفت نشانگر تعهد مشترک ما به مخالفت با تمامی سلاحهای کشتار جمعی، شیمیایی و هسته ای چه در منطقه و چه در سطح جهان است و تحولات اخیر آغازی برای پایان دادن به وجود سلاحهای شیمیایی در جهان محسوب می شود و من امیدوارم که با تلاش جدی و پیوستن سایر کشورها به کنوانسیون های ذیربط شاهد منطقه ای عاری از سلاح کشتار جمعی باشیم.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سووالی درباره دوران گذر در سوریه و آیا دیدگاه دو کشور ایران و ترکیه درباره تحولات سوریه به یکدیگر نزدیک شده است و آیا ایران در نشست ژنو ۲ شرکت خواهد کرد، گفت: دو کشور ایران و ترکیه دیدگاه های مشترک و قابل توجهی درباره سوریه دارند. ما اعتقاد داریم که باید به جنگ و خونریزی در سوریه پایان داده شود و مردم سوریه آینده خود را پای صندوقهای رای تعیین کنند. ما همچنین بر این باوریم که وضعیت انسانی اسف بار در سوریه تنها با کمک رفع خواهد شد و راه حل نظامی برای حل بحران در سوریه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: دیدگاه های متفاوتی نیز در مورد نحوه رسیدن به این راه حل بین دو کشور وجود دارد و همچنان به گفت وگوهایمان با مقامات ترکیه در باره مباحث سوریه ادامه خواهیم داد. البته وجود دیدگاههای متفاوت نیز امری طبیعی است ولی تلاش خواهیم کرد در مورد دیدگاه های متفاوت بیشتر با یکدیگر گفت وگو کنیم و به سمت رسیدن به دیدگاه های مشترک در حوزه های بیشتر پیش رویم.

وی تصریح کرد: ایران پیش تر چگونگی حضورش در نشست ژنو ۲را اعلام کرده و گفته است که در صورت دعوت بدون پیش شرط، در مذاکرات شرکت می کند چرا که ما اعتقاد داریم به عنوان یک کشور قدرتمند و تاثیر گذار در منطقه می توانیم نقش مثبتی در پایان دادن به بحران در سوریه ایفا کنیم ولی این آمادگی برای حضور در نشست ژنو ۲ نباید به معنای آمادگی برای قبول پیش شرط تلقی شود.

وزیر امور خارجه کشورمان در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا در باره تاثیرات منفی تحریم های صورت گرفته علیه کشورمان در تبادلات تجاری ایران و ترکیه و انتظارات از طرف ترک اظهار داشت: موضع دولت ترکیه در این زمینه مشخص بوده و همکاریهای اقتصادی بین دو کشور در چارچوب مقررات بین المللی پیگیری می شود.

وی تصریح کرد: مزاحمت هایی که تحریم ها برای روابط طرفین ایجاد کرده از نگاه ما غیرقانونی است و ما تلاش می کنیم هرگونه بهانه ای برای ادامه تحریم ها را از طریق مذاکره رفع کنیم و افراد و گروه هایی که احساس می کنند تحریم های غیرقانونی می تواند به عنوان یک راهکار مطرح باشد، باید متوجه باشند که تحریم نمی تواند به اهداف خود دست یابد.

وزیر امور خارجه ترکیه نیز در این نشست مطبوعاتی به موضوع مذاکرات دو طرف و مشخص کردن تقویم زمانی برای دیدارهای مقامات عالی رتبه دو کشور در ماه های آینده اشاره کرد.

وی گفت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته من در روزهای ۲۵ و ۲۶ نوامبر از ایران دیدار خواهم کرد و وزیر امور خارجه ایران نیز در مراسم سالگرد درگذشت ˈ مولاناˈ شرکت خواهد کرد.

داوداوغلو با اشاره به دعوت از ˈحسن روحانیˈ رییس جمهوری ایران برای سفر به ترکیه اظهار داشت: ما خواستار حضور رییس جمهوری ایران در ماه دسامبر در ترکیه هستیم و ˈرجب طیب اردوغانˈ نخست وزیر ترکیه نیز در ماه ژانویه به تهران سفر می کند.

وی ادامه داد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته نیز از ماه آگوست، هر ماه حداقل یک دیدار در سطح عالی بین مقامات دو کشور به طور متقابل صورت خواهد گرفت و دو طرف مصمم هستند با لحاظ رخدادهای منطقه ای در راستای یک چارچوب استراتژیک در روابط دو کشور در فواصل زمانی کوتاه نیز دیدارهایی در سطوح عالی با یکدیگر داشته باشند و امیدوارم که در ماه آینده در جریان سفر رییس جمهوری ایران به ترکیه مجددا تمامی مسایل مورد بازبینی قرار بگیرد.

وی با اشاره به روابط ریشه دار، تاریخی و مشترکات فرهنگی فراوان و مرزهای جغرافیایی ایران و ترکیه که سابقه دیرینه بیش از ۴۰۰ سال دارد، افزود: این مشترکات مزیت هایی برای دو کشور به همراه دارد. گرچه برخی محافل درصدد القای رقابت بین دو کشور هستند ولی در گفت وگوهای امروز، دو طرف بر این نکته که ترکیه و ایران دو کشور همسایه و دوست و نه رقیب هستند، تاکید کردند.

وی تصریح کرد: انرژی حاصل از دوستی و همکاری ایران و ترکیه نه تنها در روابط دوجانبه بلکه در صلح منطقه ای و نیز جهانی بسیار موثر خواهد بود.

وزیر امور خارجه ترکیه با بیان اینکه دو کشور مصمم به توسعه روابط خود در زمینه تجاری هستند، ادامه داد: ۱۰ سال پیش سطح مبادلات تجاری دو کشور ۵/۲ میلیارد دلار بود که در سال گذشته به ۲۲ میلیارد دلار رسید و به علت تحریم ها علیه ایران در سال جاری اندکی در تبادلات دو کشور کاهش مشاهده می شود ولی با لغو تحریم ها علیه ایران در نتیجه موفقیت در مذاکرات هسته ای، حجم تجارت دو کشور در طول چند سال آینده می تواند به ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش یابد.

وزیر امور خارجه ترکیه با عنوان اینکه هر دو کشور در زمینه گسترش روابط دوجانبه، نگاهی یکسان دارند، اظهار داشت: به موازات گسترش روابط دوجانبه ایران و ترکیه، متاسفانه منطقه شاهد رخدادهای تنش زا بوده است که این مساله نیز امروز در مذاکرات دو طرف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: رخدادهای ۲ سال گذشته پس از بیداری اسلامی در برخی از کشورهای منطقه، لزوم مشاوره های بیشتر بین مقامات ایران و ترکیه را ایجاب می کند و ما این مشورت ها را در سطوح وزارتخانه های مختلف ادامه خواهیم داد. دو کشور در زمینه بر آورده کردن خواسته های به حق مردم خاورمیانه موضعی مشابه دارند و از آنها حمایت می کنند.

داوداوغلو متذکر شد: شاید ایران و ترکیه دارای برخی اختلاف دیدگاه ها باشند ولی اختلاف دیدگاه بین دوستان و برادران نیز امری طبیعی است. اما اگر در مورد مخاطرات ناشی از درگیری های مذهبی در خاورمیانه یک واکنش مشترک از خود نشان ندهیم تمامی کشورها تاوان آن را خواهند داد.

وزیر امور خارجه ترکیه به تحولات سوریه اشاره کرد و افزود: موضوع سوریه یکی از مسایل مورد بحث در دیدار امروز بود. این مساله را در آینده نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهیم داد. ترکیه و ایران در مورد مساله سوریه در سه اصل اساسی با یکدیگر به رغم برخی اختلاف دیدگاهها توافق دارند. اولین اصل مورد توافق دو کشور فراهم آوردن هر چه سریعتر اتخاذ تدابیر در زمینه کمکهای انسانی به مردم سوریه است، دومین اصل همانند کل خاورمیانه، تعیین آینده سوریه از سوی مردم این کشور و به جای آورده شدن خواسته های به حق آنان با اجرای انتخابات دمکراتیک همانند ایران و ترکیه است.

وی ادامه داد: سومین اصل نیز صلح آمیز بودن دوران گذر و کمک به راه های صلح آمیز در سوریه است و ایران و ترکیه در انجام مشورتهای سیاسی در زمینه این کشور عزم راسخ دارند.

وی به برگزاری انتخابات در عراق و افغانستان نیز اشاره کرد و گفت: در سال آینده ما شاهد برگزاری انتخابات در عراق و افغانستان خواهیم بود و ایران و ترکیه برای برگزاری هرچه بهتر انتخابات در این دو کشور آماده هرگونه همکاری هستند.

وزیر امور خارجه ترکیه در خصوص موضوع هسته ای ایران گفت: ترکیه در مورد حل مساله هسته ای ایران در طول سال های گذشته تلاش های زیادی انجام داده است که این امر هم به دلیل علاقه ترکیه به ایران و هم به دلیل صلح منطقه ای بوده است.

وی ادامه داد: ترکیه پس از این نیز همانند سابق در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ و برای موفقیت آن تلاش خواهد کرد چرا که معتقدیم حل مساله هسته ای ایران برای مردم این کشور، همسایگان و صلح جهانی، امری حیاتی است.

وزیر امور خارجه ترکیه در پاسخ به سووال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا در پی رخدادهای اخیر در مصر سیاست خارجی این کشور در مورد همسایگانش تغییر کرده است و این کشور همچنان سیاست مساله صفر با همسایگانش را دنبال خواهد کرد، مدعی شد که ترکیه سیاست مساله صفر با همسایگان خود را همچنان دنبال می کند و از آن دست بر نداشته است و چنانچه نگاهی به فعالیتهای سیاست خارجی ترکیه انداخته شود، گویای این مساله است.

وی در ادامه ادعای خود به موضوع سوریه اشاره کرد و گفت: ترکیه با سوریه مساله دارد ولی این به دلیل سیاست صفر با همسایگانش نیست بلکه به علت قتل عام مردم سوریه توسط رژیم این کشور است. ما با مردم سوریه مشکلی نداریم بلکه مشکل ما با دولت این کشور است. بعد از حل مساله سوریه با همکاری ایران و دیگر کشورهای دوست جهان خواهید دید که سوریه دوست ابدی و ازلی ترکیه خواهد بود. این روزهای سخت خواهد گذشت و ما هیچ موقع هیچ مساله ای با مردم کشورهای همسایه خود نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: در مورد مصر نیز ما با اراده مردم این کشور مخالفتی نکردیم ولی زمانی که گروهی به مخالفت با اراده مردم مصر برخاستند ما موضع ارزشی خود را طرح و در مقابل آن ایستادیم. ما با عراق هم برخی مسایل را داشتیم ولی برای پشت سر گذاشتن این مسایل، هم مقامات عراقی و هم ترکیه ای با مذاکره با یکدیگر مشکلات را پشت سر خواهند گذاشت.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران روز جمعه به عنوان مهمان ویژه در نشست خلع سلاح هسته ای و امنیت بین الملل (پاگواش) در قصر ˈعادله سلطانˈ در بخش آسیایی استانبول شرکت کرد.

وی در حاشیه برگزاری این اجلاس با عبدالله گل رئیس جمهور ترکیه دیدار و گفت و گو کرد.

ظریف بعدازظهر روز جمعه به همراه احمد داوود اوغلو همتای ترک خود از استانبول عازم آنکارا شد تا با سایر مقام های این کشور دیدار و گفت و گو کند.دیدگاهها بسته شده است.