علت استعفای حریری را باید در عربستان جستجو کرد/اسرائیل از جنگ بیم دارد

علت استعفای حریری را باید در عربستان جستجو کرد/اسرائیل از جنگ بیم دارد

دبیر کل حزب الله لبنان در واکنش به استعفای سعد حریری که روز گذشته رخ داد آنرا نشانه دخالت گسترده عربستان در امور داخلی لبنان دانست و از لبنانی ها خواست که آرامش خود را حفظ کنند.

 

به نقل از شبکه المنار، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله چند روز قبل یکی از مسئولان سعودی تهدید کرد و از ضرورت بیرون کردن حزب الله از دولت لبنان سخن گفت.

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به اینکه تصمیم استعفای سعد حریری تصمیمی دیکته شده از سوی سعودی ها به وی بوده است بیان کرد: هنگامی که نخست وزیر از عربستان بازگشت و کابینه جلسه داشت به همه گفت که عربستان حامی ثبات و امنیت و ادامه فعالیت دولت کنونی است. وی به دنبال سفر اول خرسند و خشنود بود و از کمکهای جدید و برگزاری انتخابات سخن گفت. تا به حال احدی نمی داند که در دیدار دوم به عربستان چه گذشت تا امور به استعفا منجر شد. مجددا نخست وزیر به عربستان رفت و از آنجا استعفای خود را اعلام کرد. چرا به حریری اجازه بازگشت به لبنان داده نشد تا از لبنان استعفا کند.

وی افزود: همه غافلگیر شدند حتی جریان المستقبل از این استعفا که حالتی از نگرانی در لبنان به ویژه که با شایعاتی همراه شد، غافلگیر شدند. ما خواستار این استعفا نبودیم. ما بر این اعتقاد هستیم که دولت توان ادامه فعالیت را داشت و اینکه انتخابات آینده برگزار شود و دستاوردهای محقق شود فضا در واقع فضایی معقول بود. ما به شکل استعفا و آنچه حاکمیت لبنان و کرامت لبنان و حریری را به هم ربط می دهد. استعفا نشانه حجم و سطح و شکل دخالت عربستان در امور لبنان است. مطلوب در درجه نخست فهم علت استعفا بود تا این لحظه نه ما که کل لبنان علت واقعی این استعفا را ندانسته اند. درک علت استعفا در واقع کلید تعامل با این رخداد است. آیا اجبار نخست وزیر به استعفا علت داخلی و لبنانی دارد قطعا خیر. باید علت استعفای حریری را در عربستان جستجو کنیم نه در لبنان آیا در آنجا کشمکش بر سر تخت و تاج است؟ آیا درگیری داخلی در عرسبتاان میان شاهزادگان میان ولیعهد و شاهزادگان علت آن است؟ آیا علت به کشمکش و مسائل مالی مربوط می شود تا بر دارایی های فلانی که صدها میلیارد دلار دارد مربوط می شود؟ حریری در این آشفته بازار گرفتار شد.

نصرالله تاکید کرد: آیا علت طرح عربستان ضد لبنان است و این طرح در راستای نبرد بزرگ است؟ باید علت واقعی را یافت زیرا اقدامی از سوی سعودی هاست. آیا اقدامی برای بر هم زدن ثبات لبنان یا عوض کردن نخست وزیر یا در راستای مشکلات شخصی است؟ آیا موضوع به عدم رضایت عربستان از حریری و عوض کردن وی با فردی که خواسته های سعودی را پیاده کند است؟ درباره مکان حریری و اینکه آیا وی بازداشت شده است و آیا به وی اجازه بازگشت به لبنان داده می شود این سئوالات مشروعی با توجه به بازداشت هاست. آیا استعفای حریری در راستای جنگ های سعودی در منطقه است یا غیر از آن است؟

وی افزود: خواستار آرامش و صبر و خویشتنداری هستیم تا اوضاع آشکار شود و عدم توجه به گمانه زنی ها و شایعات و هراس افکنی هایی که درباره برخی از آنها صحبت خواهم کرد. ما بر امنیت و ثبات و صلح داخلی لبنان اصرار داریم. از لبنانی ها می خواهم که نگران نباشند ما با مسئولیت پذیری کامل و آرامش گام بر می داریم که امنیت مهمترین و ارزشمندترین موضوع است. از همه می خواهم که با عقل و حکمت و آرامش برخورد کنند. خواستار آرامش در سطح رسانه ای و عدم تنش سیاسی در لبنان هستم. تنش سیاسی حاصلی ندارد اما به زیان اوضاع عمومی و اقتصاد لبنان است. خواستار عدم روی آوردن و دامن زدن به مشکلات طایفه ای و مذهبی هستم و اینکه از تجمعات خیابانی پرهیز شود زیرا حضور هر طیفی در خیابان نتیجه ای به دنبال ندارد.

نصرالله بیان کرد: رایزنی میان همه گروهها باید حفظ شود تا با موضوع تعامل شود. منتظر بازگشت حریری در روز پنجشنبه اگر وی به اجازه بازگشت داده شود هستیم. ما نهادهای قانون اساسی داریم آیا به مصلحت احدی است که به شرایط قبل بازگردیم؟ هر که بخواهد که لبنان را به شرایط قبل بازگرداند و در کمین لبنان باشد باید وی را متهم کنیم که به نفع اربابانش حرکت می کند.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: طی روزهای گذشته شایعاتی زیادی منتشر شده است. شبکه العربیه از طرح ترور حریری سخن گفته و همه دستگاههای امینتی آن را به طور کامل رد کرده اند. هدف العربیه از طرح ترور حریری شاید با هدف توجیه ممانعت از بازگشت حریری به لبنان باشد.

وی در ادامه بیان کرد: اسرائیلی ها اجماع دارد که اسرائیل به جنگ با لبنان نمی پردازد مگر اینکه این جنگ با پیروزی قاطع آنها همراه باشد. اسرائیل از جنگ بیم دارد. امروز اسرائیل برای هر تجاوزی به لبنان محاسباتی دارد و تحولات منطقه ای و بین المللی که متفاوت از جنگ جولای است را در نظر می گیرد. محاسبات اسرائیل درباره حمله به لبنان به وجود نخست وزیر یا غیر آن ربطی ندارد.

نصرالله گفت: یکی از شایعاتی که مطرح شده این است که ولیعهد عربستان نشستی را با روسای ستاد ائتلاف برای آمادگی طوفان قاطعیت ضد لبنان برگزار کرده است. سخن گفتن از حمله عربستان ضد لبنان منطقی نیست و هیچ گواه یا امکانی برای آن نیست.همه باید منتظر بمانند تا اوضاع عربستان به کدام سمت و سو با توجه به موج بازداشت ها پیش می رود قبل از اینکه از اقدامات سعودی ضد لبنان سخن بگوییم باید منتظر بمانیم ببینیم چه در عربستان رخ خواهد داد.

وی افزود: قبل از اینکه عربستان به فکر طوفان قاطعیت ضد لبنان باشد بهتر است که از طوفان قاطعیت یمن خارج شود اینکه عربستان به کدام سو می رود نمی دانیم اما سعودی ها باید از باتلاق یمن خارج شوند.دیدگاهها بسته شده است.