بنیاد شهید طرح ایجاد موزه ملی شهدا را ارائه کرده است

بنیاد شهید طرح ایجاد موزه ملی شهدا را ارائه کرده است

معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: به منظور جمع آوری اسناد و آثار شهدا و ایثارگران، طرح پیشنهادی ایجاد موزه ملی شهدا را ارائه کرده ایم.

 

حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن کاویانی راد روز جمعه افزود: بنا داریم یک موزه ملی برای آثار ایثارگران و شهدا در کشور داشته باشیم البته موزه شهدا در خیابان طالقانی را هم داریم اما این موزه به صورت ملی نیست.
وی تصریح کرد: پیشنهاد ما ایجاد یک موزه یا مرکز جامع اسناد و آثار ایثارگران است که باید به صورت ملی این مجموعه با حمایت دستگاه های ذیربط ایجاد شود که در قالب یک تشکیلات منسجم، مطمئن و پیشرفته با سرمایه گذاری نظام به عنوان یک مرکزی برای کشور در حد ملی ایجاد شود.
کاویانی راد اضافه کرد: این موضوع اکنون در دست پیگیری است و مذاکراتی برای راه اندازی این موضوع انجام شده و بناست از مشارکت شهرداری نیز استفاده شود.
وی خاطرنشان کرد: چون این موزه در تهران برنامه ریزی شده، همچنین از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز می خواهیم که در این زمینه حمایت و پیشتیبانی با بنیاد شهید جهت راه اندازی این موزه داشته باشند.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید ادامه داد: چون ایجاد این موزه به صورت یک کار ملی است نیاز به مشارکت بخش های مختلف و متعدد دارد.
وی بهسازی وضعیت موزه ها را از دیگر برنامه های بنیاد شهید عنوان کرد و گفت: در این موزه ها آثار شهدا و ایثارگران و آثار هنری مرتبط با این عرصه گنجانده شده و امیدواریم تجهیز و توسعه آنها صورت گیرد.
کاویانی راد اضافه کرد: همچنین در هفته گذشته یک موزه مربوط به آثار و اسناد شهدا در شهرستان مرودشت فارس افتتاح شد که آثار شهدا در آنجا برای مردم این شهرستان در معرض دید قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه اکنون ۲۰ موزه فعال در سراسر کشور داریم، افزود: آمار دقیقی از موزه های در دست ساخت نیست، چون موزه باید آثارش تولید و یا جمع آوری شود و متناسب با حجم آثار قابل عرضه، موضوع ایجاد موزه پیگیری می شود.
براساس جدیدترین آمار، مردم سربلند ایران اسلامی در دوران هشت سال دفاع مقدس و دیگرحوادث تروریستی، ۲۲۵ هزار و ۵۷۰ شهید را تقدیم انقلاب کرده اند.
همچنین تعداد کل جانبازان در کشور ۵۷۴ هزار و ۱۰۱ نفر است که ۳۳۶ هزار و ۲۸۲ نفر معادل ۵۹ درصد جانبازان زیر ۲۵ درصد و ۲۳۷ هزار و ۸۱۹ نفر معادل ۴۱ درصد نیز جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر هستند. تعداد آزادگان کشور در دوران دفاع مقدس ۴۳ هزار و ۱۷۳ نفر هستند.

 

ایرنادیدگاهها بسته شده است.