نگاه متفاوت یک نماینده به سهمیه‌بندی کسر خدمت فرزندان ایثارگران

نگاه متفاوت یک نماینده به سهمیه‌بندی کسر خدمت فرزندان ایثارگران

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص اجرای قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران اقدامی مثبت، اما تغییر در متن قانون بدعتی غیرقابل توجیه است.

امیر خجسته در واکنش به ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح در خصوص اجرایی شدن قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران گفت: ابلاغ فرمان اجرایی شدن این قانون اگرچه اقدامی مثبت و نشان از همکاری گسترده بین نیروهای مسلح و ارکان قانون گذاری کشور است، اما اضافه شدن بند جدید و سهمیه بندی این قانون برای سالیانه ۲۰ هزار نفر از مشمولین بدعتی غیر قابل توجیه است که لازم است ستاد کل نیروهای مسلح نسبت به اصلاح آن اقدام کند.

خجسته در ادامه ضمن طرح سوالاتی در خصوص اضافه کردن سقف سهمیه سالیانه برای مشمولین گفت: در صورت اجرایی شدن این قانون و اضافه کردن غیرقانونی میزان سقف محدود برای مشمولین چه کسی پاسخگوی آن دسته از افراد که حائز امتیاز لازم نمی شوند و حق ایشان ضایع می گردد، خواهد بود؟ آیا در زمان جنگ تحمیلی و اعزام رزمندگان نیز صحبت از سقف محدود و حضور افراد به صورت سهمیه بندی وجود داشت؟

این عضو هیئت رئیسه کمیسیون شوراها ضمن انتقاد از عدم وجود ابزارهای کافی برای نظارت بر اجرای کامل قوانین حوزه نظام وظیفه گفت: انجام خدمت وظیفه یک امر مقدس است و همیشه طی این دوره برای جوانان ما جزو افتخارات زندگی به حساب آمده است اما لازم است به منظور رصد و نظارت بر اجرای کامل قوانین در این حوزه و بهبود وضعیت کارکنان وظیفه ابزارهای لازم و کافی فراهم گردد. برای مثال در همین ابلاغیه اجرایی شدن قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران، ما شاهد دستکاری و اضافه ساختن شرایطی جدید به قانون مصوب نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی هستیم یا سالیان سال شعار بومی سازی خدمت وظیفه و مهارت آموزی کارکنان وظیفه در حین خدمت را سر می دهیم اما باید بررسی شود واقعا این مسائل تا چه میزان اجرایی شده است. البته این یک نقطه ضعف است و نیازمند ایجاد اصلاحات و تغییرات مهم حقوقی و قانونی در این حوزه است و نیاز به همکاری بیشتر بین نیروهای مسلح و قانون گذار وجود دارد.

نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار داشت: انتظار می رود ستاد کل نیروهای مسلح قانون کسر خدمت فرزندان ایثارگران را بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی در کمترین زمان اجرایی کند.

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در نشستی با رییس ستاد کل نیروهای مسلح  معافیت فرزندان ایثارگران را مورد بررسی قرار دادند که پس از بررسی با توجه به تأکید قانون گذار بر رعایت مصالح و نیازهای نیروهای مسلح مقرر گردید مشمولان بند (د) ماده ۸۸ قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه در طول برنامه سالانه حداکثر ۲۰ هزار نفر را بر اساس بالاترین درصد و سهم جانبازی، آزادگی و رزمندگی که در این قانون مشخص گردیده از معافیت‌های مقرر در آن بهره‌مند شوند. همچنین  بند (۵) تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۹۶ هر چه سریعتر اجرایی و  بند (هـ) ماده ۵۴ قانون بیمه شخص ثالث توسط نیروی انتظامی نیز در اسرع وقت اجرایی گردد.

همچنین ستادکل نیروهای مسلح نیز  در اطلاعیه ای مقررات کسر خدمت های مربوط به سربازی را ابلاغ کرد که در این اطلاعیه آمده است: در اجرای بند”د” ماده ۸۸ قانون پنج ساله ششم توسعه کشور و برابر توافق انجام شده فی مابین رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، در طول برنامه پنج ساله ششم توسعه هر ساله تعداد حداکثر بیست هزار نفر از فرزندان ایثارگران که دارای بیشترین درصد جانبازی، آزادگی و رزمندگی هستند یا تجمیع امتیاز جانبازی، رزمندگی و آزادگی آنان به بالاترین امتیاز برسد، برابر ضوابط و فرآیند زیر از کسر خدمت بهره مند خواهند گردید.

ایسنادیدگاهها بسته شده است.