اقامه نماز به چهار طرف !!

اقامه نماز به چهار طرف !!

یکی از نکات جالب و خاطره انگیز ، سفر اسرای ایرانی به کربلا بود که با اهداف خاصی از سوی صدام و رژیم عراق پیگیری می شد . در این سفر که با قطار صورت گرفت حدود ۴۰۰ نفر را در هر مرحله از موصل به نجف و کربلا می بردند .

باتوجه به ساعت حرکت شبانه از موصل ، هنگام نماز صبح در قطار بودیم و اگر صبر می کردیم که قطار توقف کند و بعد نماز بخوانیم ، قطعاً نماز قضا می شد برای همین بچه ها تصمیم گرفتند در داخل قطار نماز بخوانند ، البته ناگفته نماند که ما فقط برای همین سفر یک روز به کربلا « مهمان » عراقی شده بودیم ! و برخلاف ایام اسارت که عراقی ها خیلی خشن و تند خو بودند در این سفر رفتار آن ها ملایم بود .

برای اقامه نماز پس از کسب اجازه از عراقی ها ، بچه ها یک به یک وضو گرفتند و به طرفی که تشخیص داده شد قبله است ، نماز خواندند. در این بین یکی از اسرا با این توجیه که جهت قبله بطور قطعی ، مشخص نیست و در چنین حالتی باید به چهار طرف نماز خواند ، تصمیم گرفت که به چهار طرف نماز بخواند !! که این امر ، موجب تعجب سربازان عراقی شد و به مزاح می گفتند که : ما دین و مرام شما را قبول نداریم ! این اسیر ، قبله ی شما را هم قبول ندارد و دین جدیدی دارد که به چهار طرف نماز می خواند!

 

خاطرات اسارت برادر آزاده حاج صادق مهماندوست

 دیدگاهها بسته شده است.