تولید آثار دفاع مقدس بر اساس خاطرات بجامانده از رزمندگان

تولید آثار دفاع مقدس بر اساس خاطرات بجامانده از رزمندگان

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار ونشر ارزش های دفاع مقدس به تولید آثار در حوزه دفاع مقدس بر اساس خاطرات بجا مانده از ایثارگران و رزمندگان و نیز انتقال این آثار به نسل های آینده تاکید کرد.

 

امیر سرتیپ دوم ستاد حمید رضا گرامی روز سه شنبه در نشست خبری اختتامیه جشنواره سراسری جایزه ادبی یوسف ( داستان کوتاه دفاع مقدس) افزود:هدف از اجرای این برنامه ها درحوزه دفاع مقدس صرفا برگزاری یک مراسم و تبلیغ و پاسداشت نویسنده نیست بلکه به دنبال تولید آثاری در حوزه دفاع مقدس بر اساس خاطرات بجا مانده هستیم.
وی اظهار کرد: رسانه ها نقش اصلی در جلوگیری از تحریف مفاهیم و ارزش های دفاع مقدس و همچنین بیان و انتقال این ارزش ها به نسل های آینده را برعهده دارند.
وی افزود: سالانه چندین میلیون دانش آموز با مفاهیم دفاع مقدس در کتاب های درسی خود آشنا می شوند و تلاش می شود که در این زمینه حماسه دفاع مقدس براساس فرهنگ کشور ترویج و به نسل های آینده منتقل شود.
گرامی با بیان اهداف راه اندازی جایزه یوسف گفت: پایگاه اطلاع رسانی جایزه ادبی یوسف راه اندازی شده است و دبیرخانه آن هم دائمی وبرای همه قابل استفاده است و فردا( چهارشنبه ) مراسم اختتامیه آن در حوزه فرهنگی سوره برگزار خواهد شد که در این خصوص رسانه ها نقش بالا و موثری در بیان این جشنواره دارند.
رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار ونشر ارزش های دفاع مقدس افزود: اساس کار در سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس،کار فرهنگی است و درادامه این فعالیت در ۲ماه آینده مهمترین کتاب سال دفاع مقدس که در بین بیش از ۲هزار عنوان کتاب داوری شده است ،انتخاب خواهدشد.
وی به درخواستی با همکاری آموزش و پرورش اشاره کرد که بر اساس آن، زندگی و نحوه شهادت شهید حججی در کتاب درسی پایه دوازدهم در کتاب فارسی یا مطالعات اجتمای گنجانده شود .

**سه و نیم میلیون دانشجو درس دفاع مقدس فرا گرفته اند
مدیر آموزش دفاع مقدس ،بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس گفت : سه و نیم میلیون دانشجو درس دفاع مقدس را فراگرفته اندو همچنین با احتساب کارکنان دولت و طلاب حوزه های علمیه این شمار به چهار میلیون نفر رسیده است .
احمد یار محمدی با بیان اینکه آموختن این درس در دانشگاه ها بازخورد خوبی به همراه داشته است ،افزود:این درس در دانشگاه های کشور توسط بیش از سه هزار استاد تدریس می شود و بیش از ۵هزار کلاس نیز در هر ترم درسی برگزار می شود .
وی گفت : اساتید دفاع مقدس در دانشگاه شامل آقایان و خانم ها هستند و در حال حاضر ۱۵۰ خانم در این زمینه تدریس می کنند و ۳۰۰نفر دیگر هم از خانم ها در حال طی فرآیند دوره آموزشی برای تدریس هستند.
وی در خصوص انتقال مفاهیم دفاع مقدس در کتب های درسی مدارس نیز گفت : در این کتاب ها الگو های موفق در دفاع مقدس معرفی می شوند و دراین خصوص هم تعامل خوبی با وزارت آموزش و پرورش داریم .

**۲۰اثر برگزیده در جشنواره یوسف معرفی می شود
دبیر جشنواره ادبی یوسف گفت : در این جشنواره ۲۰اثر برگزیده معرفی می شود.
مسعود امیرخانی افزود:جشنواره و جایزه ادبی یوسف از سال ۱۳۸۵ با هدف شناسایی استعداد و خلق داستان در حوزه دفاع مقدس آغاز به کار کرد.
وی ادامه داد: در این دوره از این جشنواره موضوع مدافعان حرم نیز افزوده شده است و در مجموع یکهزار و ۲۵ اثر به این دوره از جشنواره ارسال شد به اثرات برگزیده در رتبه های اول تا سوم به ترتیب پنج ، سه و چهار میلیون تومان اهدا خواهدشد .
دبیر جشنواره ادبی یوسف گفت : در آثار ارسالی به این دوره از جشنواره به مواردی مانند نگاه ستایش آمیز به شهدای جوان ، انتظار خانواده شهدا ،اقلیم روستایی پرداخته شده است و بیشترین شرکت کننده ها نیز از استان تهران با ۱۵۵ نفر بود و از بین متولدین دهه۶۰ بود.

 

ایرنادیدگاهها بسته شده است.