الحاق ناو موشک‌انداز سپر و افتتاح فرودگاه جاسک در هفته نداجا

الحاق ناو موشک‌انداز سپر و افتتاح فرودگاه جاسک در هفته نداجا

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران از الحاق ناو موشک‌انداز سپر به ناوگان نداجا، برگزاری بزرگترین رزمایش امداد و نجات در آب‌های بنگلادش با حضور ناوهای ایرانی و افتتاح فرودگاه جاسک طی روزهای آینده خبر داد.

 

امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش در نشست با اصحاب رسانه که صبح امروز و در آستانه روز نیروی دریایی برگزار شد، اظهار داشت: رسانه نوک پیکان بازدارندگی در حوزه اقتدار ملی است و دفاع امروز بدون رسانه هوشمند قطعاً با موفقیت همراه نخواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: روز نیروی دریایی روز بزرگی است که به مناسبت پیروزی در عملیات مروارید نامگذاری شده که این پیروزی در ۶۷ روز جنگ در عرصه دریا به دست جوانان این مرز و بوم رقم خورد. دشمن فکر می‌کرد ایران بواسطه انقلاب دچار ضعف شده و انسجام کافی را ندارد لذا حمله نظامی کرد.
امیر خانزادی گفت: نیروی دریایی در جنگ تحمیلی غافلگیر نشد و همین عدم غافلگیری بسترساز پیروزی در برابر دشمن متجاوز شد.
وی با ارائه اسنادی مبنی بر عدم غافلگیری نیروی دریایی افزود: این اسناد نشان می‌دهد که نیروی دریایی در آن تاریخ در آمادگی کامل بوده و دچار غافلگیری نشده است. صدام در برابر رسانه‌ها به وضوح اعلام کرده بود که استراتژیش تصرف ایران در ظرف زمانی یک هفته است. البته با توجه به فضای سیاسی، اقتصادی و وضعیت هرج و مرج و فعالیت گروه‌های مختلف آن موقع کشور، تحقق این استراتژی دور از انتظار نبود.
فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: ۳۴ روز مقاومت مستحکم تکاوران نیروی دریایی در خرمشهر، اجرای عملیات در کوی ذوالفقاریه آبادان، پشتیبانی از شبه جزیره آبادان و حضور در عملیات‌های مهمی همچون شکست حصر آبادان و بیت المقدس بخشی از نقش موثر نیروی دریایی ارتش در نبرد زمینی دوران دفاع مقدس است و این تلاش‌ها سبب شکست استراتژی دشمن شد.
امیر خانزادی بیان کرد: مهمترین عملیات نداجا در دوران دفاع مقدس عملیات مروارید بود که سکوهای البکر و الامیه و پایانه‌های نفتی دشمن با پشتیبانی نهاجا بخشی و یا به طور کامل منهدم شد و دشمن اقتصاد دریایی خود را از دست داد و اینجا استراتژی دشمن با مشکل جدی مواجه و خطوط مواصلاتی دشمن به طور کامل قطع شد.
وی ادامه داد: ما در دوران دفاع مقدس توانستیم در قالب ۱۵۰ عملیات دریایی ده هزار کشتی را اسکورت کنیم و تنها ۲۰ کشتی ما آسیب دیدند و این موفقیت بزرگی برای ما محسوب می‌شود.
فرمانده نداجا در ادامه عنوان کرد: نیروی دریایی پس از جنگ با تدبیر مقام معظم رهبری به شرق تنگه هرمز و استقرار در سواحل مکران متمایل شد تا از منابع دریایی بهره لازم را ببرد.
وی اضافه کرد: خلیج فارس و دریای جنوب کشور ما به لحاظ گذرگاهی، دسترسی، انرژی و دریاهای پیرامونی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و یکی از مهمترین گذرگاه‌های آبی دنیا در میان ۹ گذرگاه مهم دنیاست.
فرمانده نیروی دریایی ارتش بیان کرد: نگاه بلند فرماندهی معظم کل قوا که سبب حضور نیروی دریایی در سواحل مکران شده است، بیانگر اهمیت این سواحل به خاطر  وصل کردن ما به آب‌های آزاد جهان است، از این رو استراتژی توسعه سواحل مکران و اقتدار دریایی به عنوان دو استراتژی مهم در تولید قدرت دریایی کشور محسوب می‌شود.
وی در بخش دیگری از این نشست خبری عنوان کرد: ناو سبلان و ناو بندرعباس در سوم آذرماه با رسیدن به سواحل بنگلادش با حضور دیگر کشورها بزرگترین رزمایش امداد و نجات را برگزار می‌کنند که این نتیجه حضور مستمر ایران در عرصه آب‌های بین المللی است.
امیر خانزادی افزود: در روز شنبه آیین تجدید میثاق با آرمان‌های امام راحل را خواهیم داشت، همچنین در هفته نداجا امسال الحاق ناو موشک انداز سپر به ناوگان نیروی دریایی ارتش را خواهیم داشت، که این ناو در جهت صلح و دوستی و اقتدار نداجا فعالیت خواهد کرد. همچنین افتتاح فرودگاه جاسک را در این هفته خواهیم داشت.
وی در بخش دیگری از این نشست خبری بیان کرد: در یکی از نشست‌های سمپوزیوم دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند، جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی جهت تشکیل گروه رزمی برای برقراری امنیت کشورهای این منطقه ارائه داد که در ابتدا با مخالفت برخی کشورها مواجه شد اما در نهایت با هوشیاری سایر کشورها تایید شد و امیدواریم در اجلاس فرماندهان نیروهای دریایی کشورهای حاشیه اقیانوس هند که اردیبیهشت سال آینده برگزار می‌شود این طرح به ثمر بنشیند و ما بتوانیم امنیت آب‌های این منطقه را بدون حضور بیگانگان تامین کنیم.

امیر خانزادی با بیان اینکه حضور نداجا در آب‌های آزاد بیانگر نمایش توانمندی‌ها و ظرفیت‌های نداجا در عرصه جهانی است، گفت: بعد از الحاق ناو موشک‌انداز سپر به ناوگان نیروی دریایی ارتش، الحاق شناورهای سطحی و زیر سطحی را در کمتر از یک‌سال خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر حضور نداجا در اقیانوس اطلس گفت: این نوید را می دهیم که این اتفاق بسیار زود محقق خواهد شد، و در این روند باید از تنگه باب المندب، دریای سرخ و کانال سوئز،  دریای مدیترانه، تنگه جبل الطارق عبور کرده و به حرکت خود در عرض اقیانوس اطلس ادامه دهیم و این اتفاق به چند عامل بستگی دارد که بخشی از آن‌ها عوامل فنی و تکنیکی هستند و برخی به شرایط اقیانوس‌ها بستگی دارد. ما قطعاً در آینده نزدیک وارد اقیانوس اطلس خواهیم داشت و در کشورهای دوست در منطقه آمریکای جنوبی وارد و بازدید خواهیم داشت و نمایشی از پرچم کشورمان را در خلیج مکزیک خواهیم داشت.

دفاع پرس


دیدگاهها بسته شده است.