تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران جانبازان زیر ۲۵ درصد در انتخاب رشته کنکور سراسری

تاثیر سهمیه 5 درصدی ایثارگران جانبازان زیر 25 درصد در انتخاب رشته کنکور سراسری

در جریان بررسی برنامه ششم توسعه , نمایندگان مجلس شورای اسلامی اصلاحاتی را در قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران موظف به انجام خدمات نوینی به رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همسران و فرزندان آنان و جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسران و فرزندان آنان شدند. در این راستا میتوان به ایجاد ظرفیت جدید در استخدام ارگان های اجرایی , ظرفیت در پذیرش انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد و خدمات شهری به عنوان مهم ترین خدمات اشاره کرد.

در این مقاله میخواهیم سهمیه ۵درصدی ایثارگران که برای جانبازان زیر ۲۵ درصد , رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه و همسر و فرزندان آن ها که در کنکور ۹۶ تاثیر میگذارد را بررسی کرده و بر اساس تجربیات خود در سالهای پیشین میزان تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در رتبه قبولی , انتخاب رشته و شهریه دانشگاه ها در کنکور سراسری را بررسی کنیم. پس از خواندن این مقاله توصیه میکنیم مقاله تاثیر سهمیه ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری را هم مطالعه کنید. اگر پس از خواندن این مقاله بازهم در مورد تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری سوالاتی داشتید میتوانید از مشاوران سامانه صدای مشاور کمک بگیرید. در راستای این کار میتوانید از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی سامانه صدای مشاور استفاده نمایید.

ویرایش اطلاعات داوطلبان مشمول سهمیه ۵ درصدی ایثارگران کنکور ۹۶

همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه در جبهه , جانبازان زیر ۲۵ درصد که در بهمن ماه در ثبت نام کنکور سراسری ۹۶ شرکت کرده اند , طبق اعلام رسمی سازمان سنجش از ۱۸ تا ۲۱ خرداد ماه میتوانند با ورود به سایت سنجش اقدام به اصلاح اطلاعات سهمیه خود کنند. باید متذکر شویم که فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه داوطلبانه در جبهه باید کد پیگیری ۱۲ رقمی خود را از ارگان محل خدمت رزمنده برای اثبات این سهمیه دریافت کنند. پس از این که سهمیه داوطلبان تایید و اعمال شود می بایست سهمیه ایثارگران در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری و یا در کارنامه کنکور سراسری درج شود تا این سهمیه در انتخاب رشته ۹۶ و انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۶ اعمال شود.

تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری و شهریه دانشگاه

بر اساس تایید این سهمیه به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه ۵ درصد از ظرفیت کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور تخصیص داده خواهد شد. در نتیجه با توجه به این که سهم فرزندان آزادگان و شهدا , فرزندان جانبازان ۲۵ درصد به بالا پیش از این ۲۵ درصد از کل ظرفیت بود , میتوان گفت در حال حاضر ۳۰ درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص داده خواهد شد.

با توجه به تبصره ای که در قانون ذکر شده میباشد در صورتی که ظرفیت ۲۵ درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد , آزادگان و شهدا تکمیل نشود , مازاد این ظرفیت را میتوان به همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص داد. از آنجا که تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران به طور معمول کمتر از ۵ درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری است , پس میتوان انتظار داشت امسال به داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران ظرفیت مازادی اختصاص داده میشود که به داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران تعلق بگیرد.

لازم به ذکر است بر اساس این خدمات داوطلبانی که از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران استفاده میکنند از حداقل ۳۰درصد تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی , دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه های مورد تایید وزارت های علوم , تحقیقات و فناوری و بهداشت , آموزش پزشکی و درمان شامل داوطلبانی که از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران استفاده میکنند خواهند شد.

تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران در رتبه قبولی کنکور سراسری

قرار بر این است که سهمیه ۵ درصدی ایثارگران برای اولین بار در کنکور سال ۹۶ اعمال شود بنابر این نمیتوان در مورد رتبه قبولی سهمیه ایثارگران ۵ درصدی نمیتوان اظهار نظر دقیقی ارائه کرد. لازم به ذکر است که درباره مشمولان سهمیه ۵ درصدی ایثارگری حد نصاب برای قبولی این داوطلبان هیچ تفاوتی با حدنصاب برای قبولی داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ندارد. بنابر این تمامی داوطلبان سهمیه ایثارگران میبایست حد نصاب ۷۰ درصد نمره اخرین نفر قبولی در هر رشته محل را کسب کنند تا در صورت وجود ظرفیت در آن قبول شوند. البته باید این نکته راهم متذکر شویم که ظرفیتی که برای داوطلبان سهمیه ۵ درصدی قائل شده اند ۲۰در صد ظرفیت مربوط به سهمیه ۲۵ درصدی است.

باتوجه به توضیحات داده شده به وضوح میتوان تاثیر مثبت این سهمیه در رتبه قبولی فرزندان و همسران جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه را به عینه دید. پس میتوان نتیجه گیری کرد که داوطلبی که از سهمیه ۵ درصدی ایثارگران استفاده میکند نسبت به داوطلبی که از سهمیه مناطق استفاده می کند رتبه پایین تر ( از لحاظ عددی بزرگتر ) برای قبولی در یک رشته محل لازم خواهد داشت با توجه به این که داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگری تعدادشان حداکثر در حدود ۵ درصد از داوطلبان کنکور را به خود اختصاص میدهند در صورتی که ۲۵ درصد از ظرفیت دانشگاه ها به این داوطلبان اختصاص داده میشود. این موضوع میتواند باعث دلگرمی این داوطلبان شود از کنکور ۹۶ مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه ۵ درصدی ایثارگران ( که قطعا تعداد شرکت کنندگان بالاتری خواهد داشت ) تخصیص پیدا میکند. در سالهای گذشته در صورتی که ظرفیت اختصاص یافته به ایثارگزان به علت نرسیدن به حد نصاب ۷۰ درصدی تکمیل نمیشد مازاد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه مناطق اختصاص پیدا میکرد.

 

صدای مشاوران تحصیلی


44 دیدگاه برای “تاثیر سهمیه ۵ درصدی ایثارگران جانبازان زیر ۲۵ درصد در انتخاب رشته کنکور سراسری
 1. سلام خسته نباشید ممنون میشم به این سوالمن پاسخ بدید تو سایت نوشته به داوطلب بسیجی سهمیه میدن الان پدر بنده ۱۲مته تو جبهه سرباز سپاه بود به من تعلق نمیگیره با اینکه من از سپاه یک کد۹۷اولش با شماره ملیم گرفتم و ثبت کردم تو رو خدا پاسخ بدید ایا قطعی به من تعلق میگیره ممنون از سایت خوبتون

 2. در چه صورت بدونیم که کدوم بهتره.
  خب باید حداقل تعداد شرکت کننده هر کدوم چقدر باشه تا ببینیم کدوم بهتره؟

 3. سلام.سهمیه ایثارگران در کنکور ۹۷ تغییر کرده؟ منظورم حدنصاب نمره قبولی ایثارگران است. این موضوع را باید کمیسیون آموزش تعیین کند یا خود صحن علنی مجلس؟ یعنی با رای کمیسیون آموزش میشه کف نمره را بالا برد؟ لطفا قانون دقیقش را بگید

 4. سلام ماسهمیه ایثارگر برای کنکور۹۶ داشتیم میخواسم بدونم کنکور ۹۷ هم این سهمیه هست؟ و اینکه اختلاف رتبه در منطقه ۱ با اعمال این سهمیه باتوجه به کنکور ۹۶ چقدره؟

 5. باسلام
  احتراما اینجانب با ۱۸ماه سابقه سربازی جبهه در نیروی دریایی سپاه از یگان خدمتی درخواست اخذ کد ۱۲رقمی نمودم که اظهار داشتند که کد ۱۲رقمی فقط به افرادی تعلق می گیرد که فرزند آنها مشمول سربازی ویا قصد شرکت در کنکور را داشته باشد تعلق میگیرد واینکه اگر مستندی مبنی بر تعلق گرفتن کد۱۲رقمی برای ایثارگرانی که شش ماه وبیشتر در جبهه حضور داشته اند تعلق می گیرد را ارائه دهم لذا خواهشمند است در این ارتباط اینجانب را راهنمایی نمایید

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر فروردین ۶, ۱۳۹۷ در ۱۱:۱۹ -

   اگر برای شرکت در ازمون استخدامی و یا اخذ سهمیه دانشگاهی و کنکور ان دارید نیاز به کد۱۲ رقمی است والا کارای دیگری ندارد

   • باسلام
    احتراما برای شرکت در آزمون کارشناس رسمی دادگستری کد مذکور ازمن تقاضاشده است ویگان خدمتی درخواست ارائه مستندات جهت اعطای کد مذکور نموده است

    • مدیر سایت آزادگان ایران خبر فروردین ۱۴, ۱۳۹۷ در ۰۹:۵۵ -

     سلام. اگر سوابق حضور در جبهه خود که بیش از ۶ ماه باشد را ارایه دهید کد ۱۲ رقمی شما صادر و تقدیم میگردد.

 6. سلام
  من پدرم سربازیش توی جبهه بوده الان برای استفاده از سهمیه به کجا باید مراجعه کنم؟
  وقتی به سایت اجا که میرم فقط کد ملی پدرم رو میخواد و بعدش توی اون صفحه یه کد ۱۲ رقمی زده ولی اونجا اسم من نیست الان باید به جایی مراجعه کنم تا برای اسم خودم هم کد بگیرم؟

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۳۰, ۱۳۹۶ در ۲۲:۰۲ -

   سلام. اول باید به ایثار ارتش مراجعه و‌تشکیل پرونده تا ضمن فعال شدن کد۱۲رقمی کارت ایثر هم اخذ کند

 7. سلام
  بنده پدرم ۲۲ ماه در جبهه حضور داشته به عنوان سرباز وظیفه(دوران سربازی) و این مقدار جبهه روی کارت ایثار زده شده
  الان من که فرزندش هستم در زمره استفاده از سهمیه ۵ درصدی قرار میگیرم؟
  و ایا همون کدی که در سایت آجا در بخش کد رهگیری سایت آجا(بخش ایثارگران و بخش کارکنان وظیفه میدهد)باید استفاده کنم؟

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۳۰, ۱۳۹۶ در ۰۸:۱۰ -

   سلام. بله میتوانید از سهمیه استفاده کنید و لازمه ان کد۱۲رقمی است که میفرمایید.

 8. سلام خسته نباشید!برای رشته های پیراپزشکی تاثیر منطقه۳بیشتر یا ۵درصدی ایثارگران؟؟سوال دومم اینکه اگه کسی ۷۰درصد اخرین نفر کسب نکنه بصورت خودکار منطقه سه براش حساب میشه یا نه ؟؟؟؟این دغدغه ی بزرگی شده واسم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 9. با سلام
  اینجانب ٩ ماه از خدمت سربازی خود را توسط ارتش جمهوری اسلامی به جبهه اعزام شده ام و کارت ایثار (کارکنان وظیفه) را دریافت کرده ام.
  آیا فرزندم با احتساب قانون سه چهارم از سهمیه ۵ درصدی می تواند استفاده کند؟
  برای دریافت کد رهگیری مربوطه چگونه باید اقدام کنم؟

 10. سلام ببخشید واسه ثبت نام کنکور من بابام ایثار گره باید کدوم قسمتو تیک بزنم؟؟؟
  قسمت جانبازی زیر ۲۵ درصد یا حضور در جبهه از سمت سپاه؟؟؟

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۱۰, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۶ -

   سلام. از ایثارگران یگان خدمتی پدر کد ۱۲ رقمی بگیرید و در بخش ایثارگران تیک زده و کد را وارد کنید

 11. سلام ، برای سهمیه پنج درصد همون کد پارسال رو وارد کنیم؟یا دوباره باید به ارگان مراجعه کنیم؟

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۴, ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۹ -

   سلام.کد ۱۲ رقمی اگر دارید بله از ایثارگران هم برای اطلاعات بیشتر سوال کنید

 12. سلام,برای رشته پزشکی یا دندان پزشکی دانشگاه بوعلی همدان, امکان قبولی با سهمیه ۵درصدی بیشتره یا منطقه ۲؟؟ حدود رتبه برای هرسهمیه چقدره؟؟

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۳, ۱۳۹۶ در ۱۰:۱۷ -

   سلام. اگر منطقه ۳ هستید منطقه بهتر از سهمیه است اما اگر ۱ یا ۲ هستید سهمیه ثبت نام کنید و در اخر کار زمان ویرایش بسنجید که تعداد منطقه بیشتر است یا سهمیه هرکدام کمتر ثبت نام کرده بودنمد شما با ویرایش ان را وارد کن

 13. سلام پدر من ۲۳ ماه در منطقه جنگی مریوان خدمت کرده و ضمنا براشون کارت ایثارگری صادر کردند و کد رهگیری به پدرم برای ثبت نام کنکور ۹۷ تعلق گرقت..آیا بنده مشمول سهمیه پنج درصدی ایثار‌گر در کنکور امسال خواهم بود یا خیر؟؟

 14. سلام خسته نباشید . پدر من ۱۴ ماه خدمت سربازی در سال های ۶۰_۶۱ زیر نظر ارتش در منطقه عملیاتی امیدیه داشته . آیا من مشمول سهمیه‌ی ایثارگری میشوم . کد ایثارگری نیز برایمان صادر نشده است . لطفا راهنمایی کنید

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۲, ۱۳۹۶ در ۱۲:۱۷ -

   سلام. به ایثارگران ارتش مراجعه و پیگیر شوید. تا در صورت امتیاز کمک شود

 15. سلام پدرم ۲۷ماه دوران جنگ سربازی داشته و۴۰روز بسیجی داوطلبانه داشته امسال برامون کارت جامعه یادگاران دفاع مقدس و ایثار گران صادرکردن آیا من در کنکور۹۷که شرکت می کنم سهمیه دارم یا نه؟؟
  لطفا برام توضیح بدید به بنیادشهید و اداره ی سپاه شهر خودمون رفتم میگن این کارت به ما ربطی نداره

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر دی ۳۰, ۱۳۹۶ در ۰۸:۵۱ -

   سلام. طبق قانون بله ولی فعلا با مشکلاتی مواجه شده شما در ثبت نام ایثارگری خود را وارد کنید

 16. سلام خسته نباشی
  بنده بعد از قطعنامه سال ۶۸ و ۶۹ ۱۷ ماه خدمت سربازی سردشت بودم آیا من رزمنده محسوب میشوم
  تورو خدا بخشنامه مربوطه رو به ایمیل و یا تلگرام بنده بفرستید چون هیچ جا نامه منو قبول نمیکنن ۰۹۱۹۲۲۴۹۸۰۰

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر دی ۱۶, ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۶ -

   سلام.از طریق یگان خدمتی خود پیگیر شوید چون بعضی از مناطق منطقه جنگی محصوب میشود وانها میدانند که کدام منطقه است

 17. سجاد ترکمندجو آذر ۲۱, ۱۳۹۶ در ۲۱:۱۴ -

  سلام پدر من در جنگ دفاع مقدس ۲۱ماه خدمت کرده و کارت ایثارگری به ایشان دوسال پیش ارائه کردند و تحت هیچ اورگانی حمایت نشده، است و کسی تا به حالا سراغی از ایشان نگرفته است ،،،،.خواهشمندم اقدامی صورت گیرد

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر آذر ۲۲, ۱۳۹۶ در ۱۳:۳۹ -

   جواب داده شد. باید مشخص بفرمایید تا مبانی قانونی ان را خدمت شما عرض کنم

 18. سجاد ترکمندجو آذر ۲۱, ۱۳۹۶ در ۲۱:۰۷ -

  سلام کسانی که در جنگ بودند ، دوسال پیش کارت ایثار گری دادند و تحت پوشش هیچی اورگانی نیستن تکلیف چیست؟ به کجا باید اقدام کنند