آنچه ایثارگران باید بدانند/ سازمانهای مجاز صادر کننده گواهی جبهه

آنچه ایثارگران باید بدانند/ سازمانهای مجاز صادر كننده گواهی جبهه

بر اساس دستورالعمل صادره از سوی معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح ،‌ سازمانهای مجاز صادر کننده گواهی جبهه در نیروهای مسلح از تاریخ ۱/۷/۹۳ به شرح زیر می باشند :
الف – در ارتش جمهوری اسلامی ایران گواهی جبهه در سطح ستاد آجا و نیروهای چهارگانه (نزاجا/ پداجا/نهاجا/نداجا)‌صرفا”‌با امضای معاون نیروی انسانی نیروها .
ب- در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گواهی جبهه در سطح ستاد سپاه / نیروهای پنج گانه (نزسا/ ندسا/ هوافضا/نیروی قدس /سازمان بسیج) با امضای معاون نیروی انسانی نیروها و در سطح سپاه های استانی صرفا”‌با امضای فرمانده سپاه استان ( گواهی سایر رده ها پذیرفته نیست )
ج- در وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گواهی جبهه به صورت متمرکز صرفا”‌با امضای معاون نیروی انسانی وزارت مذکور.
د- در ناجا گواهی جبهه به صورت متمرکز صرفا”‌با امضای معاون نیروی انسانی ناجا .

گواهی حضور در جبهه های نبرد حق علیه باطل در فاصله زمانی ۳۱/۶/۵۹ تا تاریخ ۲۷/۵/۶۷ قابل قبول خواهد بود . البته با توجه به اعلام معاونت نیروی انسانی ستاد کل نیروهای مسلح مناطق عملیاتی به سه مقطع قبل ، حین و بعد از جنگ تحمیلی در حدفاصل ۱/۱۲/۵۷ تا تاریخ ۱/۱/۷۷ اعلام گردیده است ، لذا چنانچه گواهی های صادره برای دوره های مذکوراز سوی مراجع مجاز نیروهای مسلح صادر گردد و در متن گواهی عبارت حضور در جببه های نبرد حق علیه باطل به صراحت قید گردد ، پذیرش این گواهی ها به منزله حضور در جبهه بلامانع است .


326 دیدگاه برای “آنچه ایثارگران باید بدانند/ سازمانهای مجاز صادر کننده گواهی جبهه
 1. سلام مدیریت محترم
  چند سوال دارم..آیا خدمت سربازی پدر ک داوطلبانه نبوده ۲۵ ماه در کارت پایان خدمت زده جزو ایثارگری محسوب میشه؟؟؟برای دریافت کارت ایثارگری کجا باید رفت…محل خدمت اموزشی ک جهرم بوده یا خط جبهه ایلام ک خدمت کردن؟؟؟بعصی ها هم میگن باید رفت تهران!!!

 2. باسلام پدر من ۲۷ماه دوره سربازی کلا تو جبهه بوده ولی در گوهی خدم ۲۲ماه سابقه منطقه جبهه حق بر علیه باطل هست ۵ماه دیگرو چون بعد تاریخ قطع نامه بوده نوشتن امنیتی درگیر.میخواستم بدونم جمع امتیاز که برای معافیت فرزند ایثارگر هست چقد میشه .چون این تاریخی که دراین پست درج شده باید کل سابقه خدمتش حساب میشد.

 3. با سلام
  پدر بنده بین سال های ۶۵ تا ۶۷ به مدت۲۵ ماه در پدافند اهواز خدمت کرده و ۳ ماه آموزشی رو تهران بوده برای اضافه کردن آموزشی به سابقه جبهه برای دریافت معافیت از خدمت کجا باید مراجه کنم؟ اصلا شدنی هست یا نه؟
  ممنون

 4. پدر بنده چهارماه در محورهای شهید یاوری و مسافر در کردستان حضور داشته اما پرونده اعزام در حین جابجایی از سپاه شهرستان قیدار به زنجان مفقود شده و ما هیچ گواهی خاصی از حضور پدرم تو کردستان نداریم( به جز عکس و شهادت هم رزمان و مسئول اعزام) هروقت هم پیگیر شدم دستم به جایی نرسیده.لطفا راهنمایی کنید

 5. با سلام پدر من ارتشی بوده و ۴۳ ماه حضور در مناطق عملیاتی داشته که ۳ ماهش رو تو جبهه بوده و بقیشو بعد قطعنامه تو مناطق عملیاتی شمالغرب بوده که فوق العاده زدن و با ۸۰درصد حصابش کردن برادرم معاف شد البته با این که فقط ۳ ماهش قبل قطع نامه بوده میخواستم بدونم آیا مناطق عملیاتی شمال غرب با این که بعد قطعنامه هم جنگی بوده و خود سازمان ایثارگران هم اینو اظهار کرده چرا الان ما نمی تونیم از سهمیه اش استفاده کنیم حتی ۶ ماه ایثارگری هم بدن راضی هستیم اصلا هرچقدر رفتیم دنبال پرونده می گن که بقیه رو چون بعد از قطعنامه بوده شامل نمیشه می خواستم بدونم آیا راجع به بعد قطعنامه چیزی اعلام شده یا نه

 6. کسی که بعد از قطعنامه در یگان زرهی بوده وگواهی دارد ایا جزو سوابق جبهه محسوب می شود

 7. همسر من ۴۵روزبعد از قطعنامه در منطقه عملیاتی بوده الان میگویند جزو سوابق جبهه حساب نمی شود من فقط برای ثبت نام کنکور گواهی ۶ماه میخواهم

 8. همسر من ۴۵روزبعد از قطعنامه در منطقه عملیاتی بوده الان میگویند جزو سوابق جبهه حساب نمی شود اگر نیازی به وجود رزمندگان نبوده پس چرا در آنجا حضور داشتند

 9. با سلام میخواستم بدانم سابقه جبهه در سال ۶۶ الى ۶٧ از کجا باید گرفت بنده از یگان خدمتى گردان ضربت امام زمان اعزام به جبهه شدم و یگان ترخیص من ژاندارمرى بوده است با تشکر

 10. با سلام
  آیا مدت زمان آموزش،جزوزمان حضور درجبهه حساب میشه؟ راهنمایی کنید لطفا

 11. سلام
  پدر من تقریبا کل جنگ (بیش از ۶۰ ماه) در توپ خانه ارتش خدمت کرده و جزو کادر ارتش بوده ولی بعد از جنگ از ارتش خارج میشود و نه کارت پایان خدمت دارد و نه مدرکی دال بر اینکه جبهه بوده. فقط یه سری عکس و برگه مرخصی هایی که داشته
  الان من برای معافیت به نیروی زمینی ارتش در لویزان مراجعه کردم آنها گفتن که به آخرین پادگان پدرم (شهرستان است) بروم و ماده دستور بگیرم ولی یه سری میگن باید به بنیاد ایثار گران برم، میشه راهنمایی بکنید؟

  • سلام. باید به محل خدمت پدر بروید و همه مدارک را جمع اوری کنی تا اول این که کارت ایثار صادر شود و بعد از اخذ کد ایثارگری بتوانید ازمزایای ان استفاده کنید . مثل سهمیه کنکور و معافیت خدمت سربازی ووو

 12. سلام، ببخشید با چند روز تاخیر به سوالات پاسخ میدین؟ من سوالمو نمیبینم بین پیاما یعنی ثبت نشده؟ یا سوال هم با تاخیر قابل رویت میشه؟

 13. سلام سابقه حضور پدرمن درجبهه ۵ ماه ونوزده روز وبعد از قطعنامه یک ماه می باشد( در مجموع ۶ماه و۱۹ روز ) ایا با این سابقه میتونم از مزایای جدید ایجاد شده به عنوا ن سهمیه استفاده کنم یا خیر ؟

 14. سلام
  پدر من در مدت جنگ ، در مرز سرخس در کمیته انقلاب به مدت چهارده ماه ماه مشغول انجا م وظیفه بوده و۵ ماه و نوزده روز درجبهه ویک ماه در در عملیات مرصاد حضور داشته است آیا پدرم به عنوان رزمنده معسر میتونن اقدام به تشکیل پرونده کنند یا خیر ؟

 15. سلام، پدر من حدودا ۵۰ ماه سابقه حضور در مناطق جنگی رو دارن و به خاطر شغلشون حدودا ۴ سال از جنگ رو در فرودگاه آبادان در زمان جنگ شاغل بودن و این موضوع رو در حکم هاشون قید کردن اما پیگیری درستی انجام نداده بودن تا امسال که تونستن با برگه هایی که از اون زمان و معرفی نامه فرودگاه و نامه هایی که از طرف نیروی انسانی و وزارت شهرسازی داشتن( که مدت ۴۳ ماه رو برای ایشون تایید کرده بودن)معافیت برادرم رو بگیرن، حالا با همه این تفاسیر آیا صدور گواهی جبهه برای ایشون امکانپذیر هست? چون به سپاه مراجعه کردیم جواب درستی ندادنو گفتن نمیشه به ایشون گواهی جبهه تعلق نمیگیره با این که ۴۳ ماه خدمتشون قبول دارن.

 16. باسلام -به فرزند کسی که در جبهه حضور داشته وام دوبرابر بابت ازدواج میدهند ولی برای ما استعلام کرد فقط همون وام ازدواج ۱۵ تومن را تایید کردند-برای استفاده از سهمیه باید چکار کرد؟

 17. با سلام و احترام
  پدر بنده شش ماه سابقه حضور در جبهه بعنوان جهادگر را دارد. یک ماه از این شش ماه بعد از قطعنامه و در منطقه غرب میباشد. آیا با مصوبه جدید ستادکل نیروهای مسلح بنده نمیتوانم از شش ماهسابقه جهت تبدیل وضعیت از قراردادی به پیمانی استفاده کنم؟؟ یا اینکه این مصوبه فقط برای یک مقطع تحصیلی بالاتر رزمندگان میباشد؟؟

 18. سلام
  پدر من تد کارت ایثار گریشون بیست و هفت ماه قید شده اما یازده ماه قبل قطعنامه بوده و شونزده ماهش بعد از قطعنامه آیا برای کسر خدمت ی میزان از ایثارگریشون لحاظ میشه؟داوطلب بودن ضمنن

 19. سلام، عیدتون مبارک
  من پدرم سال ۶۸ از طرف سپاه ۱۱ ماه جبهه داوطلبانه داره، برای تبدیل وضعیت پیمانی به رسمی آموزش و پرورش اقدام کردم نتیجه گفتن بعد قطع نامه قبول نیست.
  حالا دو سوال
  ۱. این حرفشون طبق قانونه؟
  ۲. توی نظرات خوندم نوشته بودین جلسه گذاشتن در مورد رزمندگان بعد قطع نامه، میشه نتیجه شو بگید یا بیشتر توضیح بدید.
  سپاس

 20. با سلام…پدر بنده ۶ ماه داوطلبانه در جبهه حظور داشتن در سالهای ۶۲ تا ۶۳ و گواهی هم داریم و از تاریخ ۶۴ تا ۶۶ خدمت وظیفه انجام دادن محاسبه ی مدت حظور داوطلبانه ی پدر بنده در جبهه با احتساب دوران خدمت در جبه چقدر محسوب میشود میشود؟

 21. سلام . پدر من ۲۲ ماه جبهه بوده . با استفاده از سهمیه ایشون من در آزمون استخدامی قوه قضائیه قبول شدم.
  الان گواهی ایثار از من خواستن . از آجا گرفتم براشون بردم . میگن این قبول نیست باید گواهی بنیاد شهید بیاری .
  بنیاد شهید هم میگه فقط مسئل گواهی شهدا ، جانبازان و اسراس هستش.
  نمیدونم چه باید بکنم .
  سایت آجا هم کد ۱۲ رقمی ایثار رو به پدرم نمیده و میزنه شماره ملی شما صحیح نیست .
  میشه کلا راهنماییم کنید .
  متشکر

 22. سلام من پدرم ۵ ماه از خدمتش بعد از قطعنامه بوده که میگه ما هنوز تو جبهه بودیم حتی تو عملیات مرصاد هم که بعد از قطعنامه بوده حضور داشته میخواستم بدونم سابقه جبهه ش بعد از فطعنامه محاسبه میشه؟
  پدرم ۳ماه هم داوطلبی بسیج تو جبهه بوده کل سربازیشم (سپاه) توی جبهه بوده .
  من ۱ تیر اعزامم

 23. با سلام آیا سه ماه آموزشی دوران جنگ سربازان وظیفه که در ۹۲ زرهی اهواز بودن جزء ایثارگری محسوب میشه . ممنون

 24. سلام و خسته نباشید یه سوال داشتم آیا گواهی ایثارگری را میشه از ارتش استانها گرفت یا باید حتما به تهران مراجعه کنیم ؟
  کارت ایثارگری پدرم تهران صادر شده و من برای استخدامی گواهی میخوام آیا به نیروی انسانی ارتش استان خودمون برم میتونم گواهی بگیرم ؟

 25. با سلام: بنده در تاریخ ذیل خدمت سربازی خود را در نیروی هوایی سپاه و در اهواز وآبادان انجام داده ام آیا گواهی جبهه وایثارگری بمن تعلق میگیرد بگجا مراجعه نمایم.متشکرم
  ۱۳۶۷/۸/۱۰الی۱۳۶۸/۱۰/۳

 26. سلام خسته نباشید می خاستم بدونم بعد از قطعنامه جبهه سردشت کردستان را چند درصد حساب میکنن ؟

 27. بنام خدا سلام من میخواستم ببینم پدر من ۹ماه حضور در جبهه از طریق داوطلب بسیجی اعزامی از سپاه داشته ایا الان میتونه حقوق ایثارگری دریافت کنه لطفا راهنمایی کنید

 28. سلام چرا جانبازان نیروهای مسلح از قانون کسرخدمت نمیتوانند استفاده کنند دونوع جانباز دریه کشور چه معنایی دارد درضمن چرا بنیاد قانون را اجرا نمیکند درصورتیکه مجلس تصویب کرده بنهاد باید درصد نیروهای مسلح را به رسمیت بشناسد خواهشن برای جانبازان نیروهای مسلح هم یه امتیازی فاعل شند چرا پس درصد دادن

 29. حامد حسن زاده خرداد ۱۲, ۱۳۹۷ در ۲۳:۵۷ -

  با سلام طاعات و عباداتتون قبول.پدرم از سال۶۴ تا ۶۷ در نیروی زمینی ارتش خدمت مقدس سربازی را انجام دادن که طی این ۲سال ۳ماه در شیراز و ۳ماه در دزفول به صورت ماموریتی مشغول خدمت بودن.سوالم اینه آیا میشود از سهمیه ایثارگری پدرم برای آزمون کانون وکلا استفاده کنم؟

 30. با سلام و خسته نباشید
  پدر بنده در تاریخ ۶۶/۱۲/۱۸ اعزام شدن و در تاریخ ۶۸/۱۲/۱۸ پایان خدمت دارن در ابوغریب خدمت کردن آیا ابوغریب بعد از قطع نامه جزو مناطقی حساب میشه که هفتاد درصد جبهه در نظر میگیرند؟

 31. سلام من کد ایثارگری ازتهران گرفتم اما گفتن چون ۱۲ماه قید شده قوه قصاییه قبول نمیکنه باید ۱۶ماه مینوشتندالبته ناجا اینو گفته و اینکه من از کجا میتونم گواهی ایثارگری بگیرم یا همین کد کافیه تو هیچ اداره ای جواب نمیدن (جبهه پدرم ۲۲ماهه)

 32. علیرضا نوائی خور خرداد ۷, ۱۳۹۷ در ۱۶:۵۵ -

  با سلام و خسته نباشید اینجانب علیرضا نوائی در سال ۶۴ از طریق بسیج به جبهه اعزام شدم در تاریخ ۶۵/۱/۱ جانباز شدم در همان زمان دو مرتبه مورد عمل جراحی قرار گرفتم علاوه بر مدتی که در بیمارستان بودم در دفعه اول ۴۵ روز و بعد از عمل دوم که پیوند عصب بود مدت سه ماه بعد از عمل استراحت در منزل تجویز شد آیا مدت استراحت در منزل جزو سابقه حضور در جبهه به حساب می آید یا خیر ؟ با تشکر

 33. علیرضا نوائی خور خرداد ۷, ۱۳۹۷ در ۱۶:۳۴ -

  با سلام و خسته نباشید اینجانب علیرضا نوائی در سال ۶۴ از طریق بسیج به جبهه اعزام شدم در تاریخ ۶۵/۱/۱ جانباز شدم در همان زمان دو مرتبهمورد عمل جراحی قرار گرفتم علاوه بر مدتی که در بیمارستان بودم در دفعه اول ۴۵ روز و بعد از عمل دوم که پیوند عصب بود مدت سه ماه بعد از عمل استراحت در منزل تجویز شد آیا مدت استراحت در منزل جزو سابقه حضور در جبهه به حساب می آید یا خیر ؟ با تشکر

 34. سلام بنده درآزمون استخدامی شرکت کردم و وقبول شدم۵درصد ایثارگری زدم.
  پدرم سابقه شش ماه جبهه دوره احتیاط دارن.الان مسول میگه که این مورد محاسبه ۳/۴میشه و کمتر از ۶ ماه داوطلبانه هست. ازشما خواهشمندم کمکم کنین یعنی بخش نامه یا تبصره ای وجود نداره که اونایی که حداقل شش ماه دارن کامل محاسبه بشه.
  ممنون

 35. سلام بنده درآزمون استخدامی شرکت کردم و وقبول شدم۵درصد ایثارگری زدم.
  پدرم سابقه شش ماه جبهه دوره احتیاط دارن.الان مسول میگه که این مورد محاسبه ۳/۴میشه و کمتر از ۶ ماه داوطلبانه هست. ازشما خواهشمندم کمکم کنین یعنی بخش نامه یا تبصره ای وجود نداره که اونایی که حداقل شش ماه دارن کامل محاسبه بشه.
  ممنون

 36. سلام ببخشید پدر من ۱۹ تو منطقه عملیاتی بوده سربازیش رو آیا می شه از اون برای آزمون استخدامی استفاده کرد

 37. سلام.من سالهی ۶۲و۶۳ در ستاد پدافندپایگاه پنجم شکاری امیدیه اهواز خدمت کرده ام.الان برای ارائه به محل کارم باید گواهی حضور در جبهه ارائه نمایم.برای دریافت این گواهی باید به کجا مراجعه کنم؟(شرکت ما نامه استعلام را به کجا بنویسد؟)با تشکر.

 38. با سلام و خسته نباشید و قبولی طاعات و عبادات ، استاد عزیز ظاهر قرار بود در خصوص تعین وضعیت رزمندگان که بعد از پذیرش قطع نامه در مناطق عملیاتی مشغول خدمت بوده اند جلسه تصمیم گیری و تعین تکلیف تشکیل گردد اطلاع دارید این جلسه تشکیل شده در صورت تشکیل مصوبات آن چه بوده است؟ سپاسگزارم

 39. سلام پدرم به مدت ۲۵ماه در ژاندارمنی زمان جنگ خدمت کرده الان میخوام مدارک ارسال کنم واسه ازمون قوه قضاییه اما میگن تا کارت پایان خدمت پدرت تعویض نشه (دو ماه طول میکشه)نمیتونیم گواهی بدیم فرزند رزمنده ای منم دو سه روز بیشتر فرصت ندارم برای ارسال مدارک تو رو خدا راهنمایی کنین

 40. سلام مجدد..پدر همسرم در سالهای ۶۵ تا ۶۷ در ژاندارمری آبادان خدمت کرده اند..میشه اطفا بگید از کجا و به چه نحو باید پیگیری کرد؟ادرس و یا تلفن محل را دارید؟

 41. با سلام.پدرم در سالهای ۶۵ تا ۶۷ به مدت ۲۳ ماه در جبهه حضور داشتند البته بدون احتساب آموزشی،به همین دلیل بنده از سربازی در سال ۸۸ معاف شدم…با مراجعه به معاونت نیروی انسانی سپاه اشعار داشتند چیزی در پرونده نیست..حتی رونوشت گواهی را که برای خودم صادر کردن و گفتن اینقدر ایثارگری داشتند رو هم گفتن چون کپی هست قبول نکردن…بنظرتون چکار می تونم انجام بدم؟

   • سوال از آدمین خرداد ۶, ۱۳۹۷ در ۱۵:۴۰ -

    سلام مجدد و سپاس از پاسخ
    بعد از طرح سوال
    به معاونت نیروی انسانی مراجعه و وگواهی را اخذ نمودم.بر اساس برنامه ششم توسعه مشخصا ماده ۸۸ قانون مذکور…گواهی ۶ ماه خدمات داوطلبانه(سه چهارم سربازی باید حداقل شش ماه شود) دارای امتیازات زیر است:
    ۱- سی درصد تخفیف دانشگاه برای فرزندان
    ۲-حداقل حقوق کارکنان دولت برای خود ایثارگر در صورتی که شغلی نداشته باشد
    ۳-تبدیل وضعیت به استخدام رسمی ظرف سه ماه برای فرزندان
    ۴-سهمیه استخدامی به میزان سی درصد برای فرزندان در قالب دستگاهها و نهادها
    ۵-سایر موارد آموزشی بهداشتی معیشتی از قبیل حمل و نقل رایگان شهری و…

 42. باعرض سلام وقبولی طاعات وعبادات
  ایا دوره احتیاط در ارتش در سال ۱۳۶۰ جز خدمات داوطلبانه محسوب می شود؟

 43. باعرض سلام پدر من نامه ای با عنوان تأییدیه خدمت در جبهه در سال ۱۳۹۰از لشکر۹۲زرهی اهواز دریافت کرده است.و در همین تاریخ تقاضای کارت ایثارگری هم شده است ولی متاسفانه تاکنون کارت هم صادر نگردیده است…باتوجه به اینکه در استان فارس هستیم و همچنین عدم صدور کارت برای تمدید تاریخ و شماره نامه به کجا مراجعه شود؟

 44. باعرض سلام پدر من نامه ای با عنوان تأییدیه خدمت در جبهه در سال ۱۳۹۰از لشکر۹۲زرهی اهواز دریافت کرده است.و در همین تاریخ تقاضای کارت ایثارگری هم شده است ولی متاسفانه تاکنون کارت هم صادر نگردیده است…باتوجه به اینکه در استان فارس هستیم و همچنین عدم صدور کارت برای تمدید تاریخ و شماره نامه به کجا مراجعه شود؟

 45. سلام وقتتون بخیر
  آیا فرزندان رزمندگان اسلام ۷ماه خدمت میتونن سن بالای ۳۵سال در استخدام کشوری شرکت کنن بلتشکر

 46. باسلام.میخواستم بدانم سابقه حضور در جبهه پدرم در سال ۶۱الی۶۲را از کجا باید بگیرم.پدرم از گلپایگان اعزام شدن و یگان ترخیص کننده زاندارمری تبریز بوده است.باتشکر

 47. سلام پدر من زمان جنگ ۱۲ ماه با شناسنامه دوستش جبهه رفته و مدرکی نیست فقط دوست پدرم تاییدشده کرده آیا میشه کاری کرد؟