اشاره سیدحسن نصرالله به مداخله ترامپ،‌ نتانیاهو و عربستان در اغتشاشات اخیر

دبیرکل حزب‌الله لبنان در مصاحبه با شبکه خبری المیادین به رویدادهای اخیر در ایران اشاره کرد.

 

“سید حسن نصرالله” دبیرکل حزب‌الله لبنان در مصاحبه با شبکه خبری المیادین به رویدادهای اخیر در ایران اشاره کرد.

وی در این مصاحبه گفت که اوضاع در ایران با آن چیزی که در سوریه روی داد متفاوت بوده و مشکل در ایران سیاسی نبوده است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان اضافه کرد: ملت ایران در انتخابات گذشته حضور گسترده‌ای داشت و در رویدادهای سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) خطرات موضوع به این دلیل بود که درگیری‌ها ضمن جریان‌های داخل نظام بوده است.

وی افزود: آغاز مشکلات در ایران از آنجایی آغاز شد که مجموعه‌ای از بانک‌ها به‌دلایل متعدد اعلام ورشکستگی کردند و آغاز مشکلات اقتصادی بوده است. پس از آن گروه‌های سیاسی که مترصد فرصت بودند از آن استفاده کرده و تظاهرات را به‌سمت و سوی سیاسی سوق دادند و اینجا بود که نظام با آرامش و بدون نگرانی با این رویداد تعامل کرد. از همان ابتدا نظام خواستار جدا شدن کسانی که خواسته‌های بحق داشتند با آشوبگران شد و در پایان توانست اوضاع را تحت کنترل در آورد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: اقدامات خرابکارانه و موضع‌گیری‌های خارجی بود که وضعیت شرایط به‌وجودآمده را مشخص کرد. ترامپ و معاونش و نتانیاهو وارد معرکه شده و عربستان نیز گمان کرد که این جنگ خودش بوده و اقدام به بزرگنمایی موضوع کرد.

وی افزود: بحث بزرگی در ایران درباره موضوع اقتصادی وجود دارد و انقلاب اسلامی از زمان پیروزی همواره تحت محاصره و تحریم بوده است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: رشد جمعیت بزرگی در ایران وجود داشته و بخش عمده‌ای از ملت ایران را جوانان تشکیل می‌دهند و چالش بزرگی برای ایجاد فرصتهای شغلی برای آنان وجود دارد. مقامات ایران خواسته‌های معترضان در خیابان‌ها را درک کردند اما نباید به فرصت‌طلبان اجازه سوء استفاده از اوضاع را داد.

وی اضافه کرد: صحبت‌ها درباره حمایت ایران از حزب‌الله همواره وجود داشته است. تأیید بزرگ ملت ایران از سیاست خارجی و موضوع قدس همواره بخشی از امنیت ملی آنها به‌شمار می‌آید. در سال‌های گذشته نیز صحبت‌هایی در ایران درباره موضوع سوریه به‌وجود آمد و امام خامنه‌ای این موضوع را تشریح کرد که اگر ایران به سوریه کمک نکند جنگ به داخل مرزهای ایران کشیده خواهد شد.

نصرالله افزود: آن چیزی که طی روزهای گذشته در ایران روی داد تأثیری بر حمایت از مقاومت در منطقه نخواهد گذاشت و ملت ایران به مقاومت ایمان دارد. آرزوهای ترامپ و نتانیاهو و برخی مقامات ناامید شد و من به مردم محور مقاومت این اطمینان را می دهم که نگران نباشند. امروز گزارش‌هایی از سازمان اطلاعاتی آمریکایی و برآوردهایی از اسرائیلی‌ها می‌خواندم که گفته بودند که موضوع در ایران به پایان رسیده است، این برآوردهای اطلاعاتی است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره مبلغی که ایران به حزب‌الله کمک می‌کند گفت: سؤال در این باره نه جواب دارد و نه می‌توان درباره آن بحث کرد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه این مصاحبه به اقدام ترامپ در معرفی کردن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی پرداخت و گفت: زمانی که از این اقدام با عنوان بالفور دوم یاد می‌کنیم این موضوع هشداری به ملت فلسطین به‌شمار می‌آید و این دعوتی برای تحمل مسئولیت این موضوع و عدم اجازه دادن برای موفقیت آن است. زمانی که ترامپ این اقدام را اتخاذ کرد اسرائیل را وارد مسیر متفاوتی از مسیر حل این موضوع کرد که به اسرائیل اجازه می‌داد تا برای مدت زمان طولانی‌تری باقی بماند.

‎دبیرکل حزب‌الله لبنان اضافه کرد: اقدامی که ترامپ انجام داد به‌صور کامل روند حل موضوع فلسطین را هدف قرار داده است چون وی درباره یک موضوع تفصیلی صحبت نکرد بلکه درباره یک موضوع اساسی که همان موضوع قدس است صحبت کرد که این موضوع برای همه مسلمانان و مسیحیان و همه اعراب مهم است. ترامپ درباره موضوعی صحبت کرد که نقطه اجتماع همه فلسطینی‌هاست و در واقع روند صلح به پایان رسید.

وی افزود: دیدارها با گروه های مختلف فلسطینی با هدف اتحاد و اجماع بوده و آخرین دیداری که انجام شد با جنبش فتح به ریاست سید عزام الاحمد بوده و در تمامی دیدارها بر اجماع تاکید داشتیم.

نصرالله اضافه کرد: موضوع اساسی در زمان کنونی انتفاضه در داخل فلسطین بوده و حمایت از آن در خارج با تمامی شکل های مطلوب است.
دبیر کل حزب الله لبنان افزود: اگر یک کشور عربی همان چیزی را که ایران بدان اقدام می کرد مبادرت می ورزید در مقابل هر چکی که پرداخت می کرد یک جشن برگزار می کرد.

وی گفت: ما میانجی در حمایت های مالی از گروه های فلسطینی نیستیم و ایران خود به وظیفه اش در حمایت از گروه های فلسطینی مبادرت می ورزد. ایران رابطه مستقیمی با گروه های فلسطینی دارد.

نصرالله گفت: موضوع حمایت تسلیحاتی ما هرگز متوفق نشده است و این اقدام واکنشی به تصمیمات از اینجا و آنجا نیست و هر زمان که بتوانیم این کار را بکنیم در آن تردید نخواهیم کرد.

وی افزود: محور مقاومت موجود و استوار است و در دیدارهای اخیر بر تحکیم این محور تمرکز کردیم.

دبیر کل حزب الله لبنان اضافه کرد: حضور جنبش فتح در خیابان ها اساسی بوده و این موضوعی است که همه گروه های فلسطینی به آن اذعان دارند. ترامپ همه ما را در برابر دو گزینه قرار داده است یا تسلیم شدن یا مقابله.

دبیر کل حزب الله لبنان درباره دیدار اخیر خود با مقامات جنبش فتح گفت: دیداری که با فرماندهان فتح انجام شد از طرف “محمود عباس” رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین بوده است.

وی گفت: گزینه محور مقاومت جنگ کلاسیک نیست بلکه تحلیه دشمن و استفاده از وقت است. هدف ما مقاومت و نه جنگ است اما ترامپ و نتانیاهو منطقه را به سوی جنگ هدایت می کنند و کشورهای محور مقاومت باید خود را برای این جنگ آماده کنند. هدف جنگ ضربه زدن به محور مقاومت است و باید محور مقامت این تهدید را به یک فرصت تبدیل کند و ما خود را برای آن آماده می کنیم.

نصرالله اضافه کرد: گفتم که ده ها هزار نفر در جنگ در کنار ما خواهند بود و مسئولیت محور این است که خود را برای روزی که جنگ اتفاق افتاد آماده کند تا چگونه این تهدید را به یک فرصت تاریخی تبدیل کند که حتی فراتر از الخلیل باشد. آن چیزی که درباره قواعد درگیری می باشد تحت شرایط و رویدادها خواهد بود.

وی در پاسخ به سوالی در این باره که آیا حزب الله دارای موشک های ضد هواپیما می باشد، گفت: همواره مهمترین عامل در جنگ با اسرائیل شگفت زده کردن است و این ویژگی مقابله با اسرائیل در جنگ تابستان بود. مقاومت همواره شب و روز در راستای دستیابی به هرگونه سلاحی که پیروزی را برایش محقق کند عمل می کند. باید دشمن را با سلاحی مهمتر از آن چیزی که در جنگ تابستان آنها را هدف قرار دادیم شگفت زده کنیم.

دبیر کل حزب الله لبنان اضافه کرد: شعار “برای قدس میلیون ها شهدا رفته اند” را در کنار این عنوان قرار دهید که اگر ترامپ منطقه را به یک جنگ هدایت کند این جنگ فرصتی برای ازادسازی قدس خواهد بود. مقاومت در لبنان امروز از هر زمان دیگری قدرتمندتر است و سوریه با وجود جراحت ها به شرایط مقاومت باز می گردد.

نصرالله افزود که احتمال بروز جنگ به خصوص با وجود تفکر دولت آمریکا و پیشینه آن وجود دارد. ما باید تمامی گزینه ها را در برابر دیدگان خود قرار دهیم و این صحیح نیست که کسی به مردم بگوید که مطمئن باشید که منطقه در خیر و خوبی به سر می برد. احتمالات برای آماده سازی جبهه ها برای روزی که خواهد آمد، کافی است.

دبیر کل حزب الله لبنان اضافه کرد که کشورهای محور مقاومت ایران و سوریه و عراق و فلسطین هستند و به این کشورها یمن را نیز اضافه کنید و سید الحوثی نامه ای را برای من ارسال کرد  و گفت که حتی در صورتی که جنگ عربستان علیه یمن متوقف نشود آمادگی اعزام ده ها هزار جنگجو را دارد.

وی گفت: ما به این موضوع رسیده ایم که امکان شکست دشمن اسرائیلی وجود دارد و و مهمترین دستاورد مقاومت این است که مقوله ارتشی که هرگز شکست نمی خورد را از بین برد. داعش بسیار از ارتش اسرائیل سخت تر است و کسی که داعش را شکست می دهد قادر است که اسرائیل را شکست دهد. جنگ با تکفیری ها بسیار سخت تر از جنگ علیه اسرائیل است. البته اگر حمایت آمریکا نبود می توانستیم بسیاری سریعتر داعش را شکست دهیم.

نصرالله افزود: سرباز اسرائیلی شکست خورده و ترسو بوده و قدرت جنگ و مبارزه را ندارد و وی هیچ گامی را بدون حمایت جنگنده ها و بالگردها بر نمی دارد. مشکل ارتش اسرائیل در نیروی انسانی و نه در تانک و جنگنده است.

وی گفت: یکی از مهمترین عناصر قدرت ما این است که در جنگ بزرگ با صهیونیست ها، صدها هزار مبارز عاشق شهادت وجود خواهد داشت.  عدم پاسخگویی ما به حملات اسرائیل در سوریه در راستای آماده سازی برای جنگی بزرگ است و اسرائیل نمی تواند مانع از توانایی و آماده سای مقاومت باشد.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: موضوع جبهه جنوب سوریه از موضوعاتی که بهتر است درباره آن سکون کنیم و دشمن حق دارد که درباره ان نگران باشد.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: حضور ما در جنوب سوریه اسرائیل را نگران کرده است و مقاومت سوریه در جنوب سوریه حضور دارد.
نصرالله افزود: اسرائیلی در انتقال مخازن آمونیا مشکل دارند و یکی از گزینه های آنها این است که مخازن را در کشتی در دریا نگه دارند. گزینه های اسرائیل در این زمینه آسان نیستند.

وی گفت: اسرائیل همچنین از تعداد تولد ها در فلسطین نگران هستند. مقاومت به صد هزار موشک برای شکست اسرائیل نیاز ندارد بلکه ده ها موشک دقیق برای زدن هدف کافی است.

دبیر کل حزب الله لبنان اضافه کرد: توازن رعب موضوعی شخصی نبوده بلکه موضوعی است که مانع اسرائیل خواهد شد. اسرائیل با کمک آمریکا نوانسد عماد مغنیه را به شهادت برساند.

وی ادامه داد: از دیدگاه ما حق با گذر زمان باطل نمی شود. فلسطین از بحر تا نهر بوده و کسی حق ندارد حتی از یک ذره خاک فلسطین یا حتی یک قطره آب یا یک حرف از فلسطین کوتاه بیاید.

نصرالله افزود: از دیدگاه ما صلح با اسرائیل محال بوده و حتی اگر همه جهان آن را برسمیت بشناسد ما آن را برسمیت نمی شناسیم.

وی گفت: آمریکا ما را در لیست سازمان های تروریستی قرار داده اما همزمان تلاش دارد تا کانال های گفتوگو با ما را نیز باز کند. بعد از سال ۲۰۰۱ یک شخصی با اصالت لبنانی نزد ما آمد و یک نامه از سوی معاون رئیس جمهور آمریکا برای ما آورد. در این نامه آمده بود که آمریکا آماده است تا حزب الله را از لیست سازمان های تروریستی حذف کند و از مشارکت حزب الله در دولت ممانعت نخواهد شد و روابط دیپلماتیکی حزب الله با دنیا تسهیل خواهد شد. حتی به ما دو ملیارد دلار پیشنهاد شد و اعلام شد که می توانیم سلاح خود را نیز حفظ کنیم. در مقابل آمریکا از ما سه موضوع را درخواست کرد. شلیک نکردن به سوی اسرائیل، عدم کمک به فلسطینی ها و سوم همکاری در یک موضوع.

دبیر کل حزب الله لبنان گفت: ما همکاری اطلاعاتی با بخشی از کشورهای اروپایی داریم و به آنها ثابت کردیم که تروریستی نیستیم.

‎دبیر کل حزب الله لبنان اضافه کرد: روابط میان حزب الله و حماس و همچنین روابط میان ایران و حماس هیچ روزی قطع نشده و امروز روابط بسیار بهتر از گذشته بوده و به روابط طبیعی همانند گذشته بازگشته ایم. همچنین درباره روابط میان حماس و سوریه را با رئیس جمهور اسد صحبتی نکرده ایم  و همانطور که می دانم این موضوع در صورتی که در راستای منافع استراتژیک باشد قابل بحث است.

وی درباره سپاه قدس گفت: سپاه قدس در آماده سازی برای جنگ بزرگ اساسی بوده و چند هفته پیش نیز با بشار اسد دیدار داشته ام. ما به یک پیروزی بزرگی دست پیدا کرده ایم اما نمی توانیم درباره پیروزی نهایی صحبت کنیم. این اشتباه است که جنگ در سوریه در مرحله پایانی قرار دارد و اگر اوضاع به همین منوال پیش برود جنگ در سوریه یک الی دو سال دیگر به پایان خواهد رسید.

نصرالله افزود: ما با هدف مشخصی وارد سوریه شدیم و زمانی که این هدف محقق شود حضور ما منتفی خواهد شد و تصمیم خروج ما از سوریه وابسته به فرماندهی این کشور است.

‎دبیر کل حزب الله لبنان گفت: زمانی که درباره پیروزی بزرگ صحبت می کنیم در سوریه در درجه نخست عامل اساسی در پیروزی خود سوری ها و شخص بشار اسد و تیم وی بودند که نقش بزرگی را ایفا کردند. اسد هیچگاه نترسید و در اوایل حوادث با وی دیدار کردم در حالی که صدای خمپاره ها در دمشق زیاد بودند. در سال های نخست اسد دمشق را ترک نکرد و ساختار دولت و ارتش استوار باقی ماند. این رئیس جمهور و ارتش و دولت در صورت نداشتن پایگاه مردمی نمی توانستند استقامت کنند.استواری دولت و ارتش عامل اصلی در پیروزی ها بود. دلایل پیروزی متشکل از اجزای مختلفی است.  برخی خبرها درباره شیعه کردن سوری ها هیچگونه واقعیتی نداشته و این اخباری دروغ است.

وی افزود: ما به ارتش سوریه تجربه جنگ گروه ها را منتقل کرده و آنها نیز به ما تجربه های جنگ کلاسیک را منتقل کردند. اعدادی که درباره تعداد شهدای ما در سوریه مطرح می شود صحیح نیست.

 

تسنیمدیدگاهها بسته شده است.