اختصاص ۳۳۰ سهمیه به ایثارگران در آزمون وکلای ۹۶

اختصاص 330 سهمیه به ایثارگران در آزمون وکلای 96

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز گفت: امسال ظرفیت در نظر گرفته شده برای آزمون کانون وکلای دادگستری یک هزار و ۱۰۰ نفر است و ۳۳۰ سهمیه به ایثارگران اختصاص پیدا کرده است.

 

حسین آبادی رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در نشست خبری که امروز( دوشنبه) برگزار شد،در خصوص آزمون کانون وکلای دادگستری اظهار کرد: هر سال آزمون کانون وکلای دادگستری برگزار می‌شود و سهمیه‌ای برای ایثارگران در هر دوره در نظر گرفته می‌شود، امسال قانونی با نام قانون حمایت از ایثارگران در مجلس به تصویب رسید که در این قانون تعریف ایثارگران توسعه پیدا کرد.

وی افزود: به عنوان مثال سال گذشته ۲۲۰ نفر از خانواده ایثارگران در آزمون وکلا شرکت کردند که ظرفیت در نظر گرفته شده برای ایثارگران در قانون ۱۸۰ نفر بود و فقط ۴۲ نفر در این آزمون پذیرفته شدند، زیرا ایثارگران به غیر از سهمیه در نظر گرفته شده باید حداقل معدل ۷ را در آزمون دریافت کنند، به همین دلیل سال گذشته بقیه سهمیه ایثارگران به داوطلبان آزاد اختصاص پیدا کرد.

حسین آبادی ادامه داد: امسال ظرفیت کل افرادی که در آزمون وکلا پذیرفته می‌شوند یک هزار و ۱۰۰ نفر است و ۲ هزار و ۵۰۰ نفر از خانواده ایثارگران در آزمون وکلا ثبت نام کردند، اما ظرفیت در نظر گرفته شده برای آن‌ها ۳۳۰ نفر است.

وی گفت: امسال بیشتر ایثارگران توانستند نمره قبولی را دریافت کنند و ظرفیت ایثارگران تکمیل شده است.

رئیس کانون وکلای دادگستری افزود: از زمانی که سازمان سنجش اقدام به اعلام نتایج آزمون وکلا دادگستری کرده است، سیل پیامک، تلفن و فکس‌های اعتراضی داوطلبان به کانون سرازیر شده است و داوطلبان اعتقاد دارند که سهمیه آن‌ها را به ایثارگران اختصاص داده ایم که این گونه نیست.

وی در خصوص آزمون مرکز مشاوران گفت: به موجب برنامه سوم توسعه در سال ۷۸ به قوه قضاییه اجازه داده شد تا مرکز مشاوران بتواند مشاور حقوقی جذب کند و این قانون مربوط به برنامه ۵ ساله توسعه سوم بود که این قانون در برنامه چهارم و پنجم نیامده است.

حسین آبادی ادامه داد: از دید قانونگذار جذب این مرکز منتفی است، زیرا مرکز مشاوران از مجلس بودجه درخواست کرد و مجلس با آن مخالفت کرده است.

حسین آبادی در خصوص هجمه‌های قضایی به کانون وکلا و بیان اینکه هر ارگان و هرشخصی نیاز به اصلاح دارد، عنوان کرد: چه کسی می‌تواند ادعا کند که کامل است؟ بله باید وضعیت مطلوب بررسی شود. مقام قضایی مشخص نکرده بود که منظور از اصلاح چیست؟، اما برخی افراد پروانه شان تمدید نشد. کانون جزیی از دادگستری است و دادگستری هم بدون وکیل نمی‌تواند کار کند و تنها ارگانی که باید ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با کانون وکلا داشته باشد، قوه قضاییه است.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در خصوص طرح مجدد لایحه جامع وکالت و اظهار نظر تویسرکانی در خصوص موسسات حقوقی، بیان کرد: لایحه جامع وکالت در شهریور سال گذشته در کمیسیون قضایی مطرح و کلیات آن رد شد. در همان جلسه بنا شد موادی در اصلاح لایحه استقلال وکالت اضافه شود و طی طرح این لایحه تقدیم مجلس شود، به همین منظور طرحی با عنوان اصلاح پاره‌ای از قوانین وکالت نوشتیم و الحاق مواردی به آن در کانون طرح و به کمیسیون قضایی فرستاده شد. کمتر از یک ماه گذشته تعدادی از نمایندگان کمیسیون قضایی را دعوت و طرح را بررسی کردیم. قرار شد برخی مواد اصلاح شود و در نهایت تا اواخر هفته آینده طرح نهایی را به کمیسیون بدهیم و این لایحه پس از حدود ۶ سال سر و سامان بگیرد.

وی در خصوص ثبت موسسات حقوقی گفت: از سال ۹۲ طبق توافق کانون وکلا با اداره ثبت شرکت‌ها نیاز بود برای ثبت شرکت‌های حقوقی از کانون مشورت گرفته شود و باید اعضای هیئت مدیره شرکت هم دارای پروانه وکالت باشند، اما در سال ۹۲ اداره کل ثبت شرکت‌ها بخشنامه‌ای تصویب کرد که ثبت موسسه حقوقی نیازی به بخشنامه کانون وکلا و پروانه وکالت نداشته باشد، به همین منظور جلسات متعددی را با اداره ثبت شرکت‌ها داشتیم، زیرا برخی از این موسسات فساد‌هایی را ایجاد کرده بودند و سخنگوی قوه قضاییه هم از فساد‌ها در نشست‌های خبری گفته بود.

وی گفت: طبق جلسه‌ای که با رئیس اداره ثبت شرکت‌ها داشتیم مقرر شد تا طبق قانون گذشته با این شرکت‌ها رفتار شود.

حسین آبادی در خصوص اینکه قانون برای تعیین تعرفه حق الوکاله اظهار نظر کرده است، تصریح کرد: طبق ماده ۱۹ قانون استقلال وکالت حق الوکاله همان است که بین وکیل و موکل توافق شود و آن توافق معیار است، اما اگر توافقی نباشد و اختلافی پیش آمد آیین نامه می‌گوید بنا بر تعرفه قوه قضاییه که هر سه سال یک بار می‌تواند تغییر کند، تصمیم گیری می‌شود. آخرین تغییرات مربوط به زمان آیت الله شاهرودی است. امسال در کانون مرکز بررسی کردیم و پیشنهاد جدید دادیم که با گذشت بیش از ۱۰ سال تجدید نظری شود. رئیس قوه قضاییه درخواست رسیدگی دادند و طی آخرین خبر این مورد مراحل نهایی خود را طی می‌کند و در صورت بروز اختلاف تعرفه جدید ملاک خواهد بود.

رئیس کانون وکلای دادگستری مرکز در خصوص ورود کمپینی برای اعتراض به ظرفیت کانون در شورای رقابت، اظهار کرد: شورای رقابت در اواخر شهریور جلسه‌ای تشکیل داد. توضیحاتی داده شد. تصمیم گرفتند مجلس تفسیر کند که تبصره ماده یک اخذ پروانه وکالت نسخ شده با قوانین جدید یا نه؟ در آن تبصره سهمیه تعیین شده است. آقایان کمپین معتقد بودند تبصره و سهمیه حذف شده است. آخرین بار مجددا نسبت به تصمیم شورای رقابت تردیدی شده بود. مجددا جلسه‌ای تشکیل دادند و احتمالا از اعضای کمپین و کانون دعوت نشده است. آنچه در آخر شهریور اتخاذ شده تصمیم است و بر همان باقی هستند.

حسین آبادی در خصوص انتقاد به هیات مدیره کانون و اینکه به موارد اساسی کانون وکلا ورود نمی‌کند، بیان کرد: آزادی بیان یعنی هرکس هرچه دوست دارد می‌تواند بنویسد و بگوید. اما این مواردی که گفته شد را چه کسی انجام داده است؟ این موارد اساسی کانون وکلا نیست؟ وظیفه ذاتی و اصلی هیات مدیره دادن پروانه وکالت به اشخاص واجد شرایط است. کارآموزانی که اعتبار پروانه وکالتشان به پایان رسیده، نباید در تصمیم کار قرار بگیرند؟ کاش موارد و مصادیق را می‌گفتند. برای مثال گفتند هیات مدیره اشتغال ایجاد نمی‌کند. آیا چنین چیزی ممکن است؟. در خصوص اجباری شدن وکالت طرح دادیم و صحبت کردیم که ممکن است این طرح خود به خود منجر به اشتغال وکلا شود.

 

باشگاه خبرنگاران جوان


14 دیدگاه برای “اختصاص ۳۳۰ سهمیه به ایثارگران در آزمون وکلای ۹۶
 1. متاسفانه چند بار پیام گذاشتم ولی مثل اینکه شهامت انتشار نداشتین
  امسال کانون وکلا ١۴٣٠ نفر پذیرش کرده
  اگه اقایون ریاضی بلدن بگن که چرا ٣٠٪؜ سهمیه ایثارگرا که میشه ۴٢٩ نفر اعمال نشده !؟
  حالا که بنیاد شهید و امور ایثارگران توان دفاع از مارو نداره باید کانون مرکز حقمون رو بخورن ؟
  حالا که بنیاد سرگرم کارای دیگه س !! عدالت باید توسط مدعیان قانون مداری ذبح بشه ؟!
  خیلی بهتون فشار اومده که امسال ایثارگران تراز نمرات بالا داشتن ؟
  به خوردن حق ایثارگرا عادت کردین ؟!
  امسال که دیگه ایثارگرا تا رتبه ۶٠٠ تراز نمره ی بالای ٧٠٪؜ نفر اخر ازاد رو داشتن چه بهونه ای دارین که حقشونو بخورید ؟!
  امیدی به متولیان امر دفاع از خودمون نداریم اما حقمونو از حلقومتون بیرون میکشیم

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۲۸, ۱۳۹۶ در ۰۶:۵۹ -

   سلام. برادر هم انتشار داده شد در کانال و هم عین پیامهای شما به بنیاد شهید بخصوص ریس کمیسیون ماده۱۶ارسال و درخواست شد که پیگیری کنند.

 2. افزایش سهمیه کانون مرکز در سهمیه ازاد !!
  مگه رئیس کانون حق داره که برخلاف قانون هرکاری دلش میخواد کنه ؟!
  اگه حتی ١٠٠ نفر سهمیه اضافه بشه باید ٣٠ نفرش ایثارگر باشن
  اینا چیکاره ی این مملکتن که میشینن دورهم به سهمیه اضافه میکنن و ایثارگرا رو به حساب نمیارن !!؟
  اگه ایثارگرا یا پدراشون نبودن که تو اون بالا الان رئیس نبودی !!؟

 3. ??بسیار مهم ??
  ?? اعتراض به حذف غیرقانونی ایثارگران از ظرفیت افزایش یافته کانون وکلای مرکز !!

  ? با توجه به بند “چ” ماده۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه و ماده ۵٩ مکرر قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران -مصوب ۱۴اسفند ۱۳۹۵- که از امسال اجرا شد،
  کانون وکلای مرکز مکلف است حال که ظرفیت پذیرش به١۴٣٠ نفر افزایش یافته با تمکین به قوانین صدرالذکر ، ۴٢٩ سهمیه ( معادل ٣٠٪؜) را به ایثارگران اختصاص دهد .

  لذا اقدام خلاف قانون نهادی که داعیه قانون مداریش گوش فلک را پُر کرده ، در ممانعت از ورود ایثارگرانی که با تراز نمره بالای ٧٠٪؜ ، استحقاق اخذ پروانه وکالت را دارند مغایر با فلسفه ذاتی تشکیل کانون وکلایی است که باید از حقوق مردم در مقابل قانون شکنی دفاع کند ..!!!
  مضافاً اینکه هیچ مقامی اعم از کانون یا کمیسیون مربوطه حق توافق بر خلاف قوانین آمره را ندارد و اطمینان داریم با پیگیری جدی از سوی نماینگان محترم ایثارگر مجلس و متولیان امر ، حقوق تضییع شده ایثارگران بر مبنای قانون احقاق خواهد شد .
  “ان شاءالله”

 4. ?⚫️?⚫️?⚫️?⚫️?
  اعتراض به تصمیم غیرقانوی کانون وکلای مرکز ، در خصوص “حذف ایثارگران” از افزایش ظرفیت آزمون ورودی سال ١٣٩۶

  سلام ؛
  براساس ماده ۵٩ مکرر از قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران ، کانون وکلای دادگستری مکلف است تا ٣٠درصد از سهمیه صدور پروانه وکالت را به ایثارگران “واجد شرایط” اختصاص دهد .حسب تبصره ماده ٧٠ همین قانون از رتبه ١ الی ۶٠٠ ایثارگران حائز شرایط میباشند

  ?? امسال از ١۴٣٠ ظرفیت اعلامی علی رغم رتبه بالای ایثارگران ، ٣٣٠ نفر معادل ٢٣٪؜ پذیرفته شدند و حق قانونی ٩٩ ایثارگر تضییع شده که تخلف آشکار کانون وکلا و کمیسیون مربوطه است ، چراکه قانون صدرالاشاره آمره بوده و هرگونه مصوبه ای برخلاف آن باطل و فاقد آثار حقوقی است .

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۲۷, ۱۳۹۶ در ۲۱:۲۲ -

   سلام. این کار پیگیری اجماع میطلبد و قطعا موفقیت در پیش است اگر همه در صحنه بیایند.

 5. کانون مرکز در مرحله دوم تعداد ۳۳۰ نفر به ظرفیت خود اضافه نمود و لی همه این ظرفیت را به سهیمه اراد اختصاص داده است . د رحالی که در قانون می گوید از ظرفیت هر کانون باید ۳۰ درصدبه ایثارگران اختصاص پیدا کند .ولی اینها این بار قانون را نادیده گرفتند. لطفا با کانون وکلای مرکز در این مورد توضیح بخواهید . حق این بچه های ایثارگر بطور واضح دار پایمال می شود.

 6. امسال در کانون مرکز حق ایثارگران را ضایع می کنند . لطفا ار مجرای قانونی پیگیری این موضوع باشید .

 7. از سهمیه ایثارگران در کانون مرکزی دفاع کنید . ظرفیت ۱۴۳۰ نفر سهمه ۳۰ در صد ۴۲۰ نفر می شود .

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر بهمن ۷, ۱۳۹۶ در ۱۰:۳۰ -

   سلام. در کانون همه دنبال عدم حضور ایثارگران هستند شما باید با توان بالای علمی این خواتسته شیطانی را بشکنید نه با سهمیه . البته دوستان دنبال اصلاح هستند