بودجه بندی برای ایثارگران متناسب با مشکلات و نیازهای آنان نیست

بودجه بندی برای ایثارگران متناسب با مشکلات و نیازهای آنان نیست

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش و اهمیت این قشر در تصمیم گیری های کلان کشور، لایحه بودجه سال ۹۷ را تامین کننده نیازها و حقوق قانونی آنان ندانست.

 

حسن نوروزی با بیان این مطلب که کسانی که با حیثیت و شرف و جان و مال و فرزندانشان از این کشور حراست کردند و آن را به این نسل سپردند باید بدانند که از آنها باید تجلیل شود اظهار داشت: لایحه بودجه ای که از سوی دولت برای سال ۱۳۹۷ به مجلس ارسال شده است از نظر تسهیلات در رابطه با ایثارگران چبزی ندارد، لیکن از آنجایی که بودجه سالانه در واقع برشی از یک پنجم برنامه پنجساله توسعه ای است دولتمردان باید به برنامه توجه ویژه ای می کردند اما گویا دولت اصلا برنامه ششم را قبول ندارد.

نماینده آزاده مردم رباط کریم و بهارستان یادآور شد: به طور مثال در برنامه ششم آورده ایم که کلیه دستگاه ها ۲۰درصد از اعتبارات فرهنگی خود را برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قرار دهند اما در عمل می بینیم که از اجرای این مصوبه هیچ خبری نیست.

 وی ادامه داد: مثلا” به وزارتخانه های آموزش و پرورش، علوم، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بنیاد شهید و ستاد کل باید واحدهای درسی با محتوای فرهنگ ایثار و شهادت را در مقاطع محتلف تحصیلی ایجاد نمایند. اگر چه باید مشخص شود اعتبارات آن از چه جایی باید تامین شود، اما متاسفانه در این مورد توجهی نشده است.

سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در رابطه با این موضوع که بنیاد شهید و امور ایثارگران موظف است رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را که صورت سانحه بالینی همزمان مجروحیت ندارند اما مجروحیت آنها توسط کمیته مجروحیت این نهاد احراز می گردد را جانباز تلقی نماید.

وی اظهار داشت: تامین بودجه آن بایستی در لایحه بودجه سالیانه می آمد اما نیامده است. یا فرض بگیرید اجرای ماده ۳۸ که باید بودجه آن مشخص شود، اما در عمل اینطور نشده است.

به گفته نماینده ایثارگر مجلس دهم دولت موظف است نسبت به دادن تابعیت به خانواده های شهدای غیر ایرانی که در طول دفاع مقدس یا بعد از آن به درجه شهادت نائل شدند اقدام و آنها را تحث پوشش بنیاد قرار دهد، اما بودجه اینها کجاستف بنابر این باید مشخص شود که چرا هنوز اجرایی نشده است.

نماینده رباط کریم در خانه ملت متذکر شد: راهکار اعطای تابعیت و اقامت افراد این ماده باید مشخص شود اما متاسفانه تاکنون مشخص نشده است.

حجت الاسلام نوروزی با یادآوری این مطلب که اشتغالزایی شعار اصلی دولت در سال آینده است تاکید کرد: در رابطه با اشتغال فرزندان شهدا و جانبازان ۷۰ درصد که باید در طول برنامه پنجساله ششم تمامی توان آنها بکار گرفته شود هنوز در بحث استخدامی توجهی نشده است.

وی گفت: بر اساس قانون، کلیه فرزندان و همسران شهدای شاغل ماده دو قانون خدمات رسانی به ایثارگران می توانند با حداکثر هشت سال سنوات ارفاقی و یا دریافت حقوق و مزایای کافی بازنشسته شوند، اما بودجه آن مشخص نیست.

نماینده آزاده رباط کریم در بهارستان تصریح کرد: والدین همسران و فرزندان شهدا که دارای بیماری خاص و یا صعب العلاح و بیمار جسمی حرکتی هستند پس از تائید کمیسیون پزشکی بنیاد مشمول این ماده می شوند. یعنی در واقع باید تحت پوشش قرار بگیرند و مشخص شوند که هنوز مشخص نشده اند.

رئیس فراکسیون ایثارگران مجلس دهم اظهار داشت: در قانون تصریح شده است؛ جانبازان گروه ۲۵ درصد تا ۴۹ درصد (کا) باید از حق پرستاری بهره مند شوند. اما حتی این حق پرستاری شان هم پس از جانبازی شان هنوز مشخص نشده است.

یا اینکه در رابطه با معوقات خانواده های معظم شهدا و ایثارگران جانبازان و آزادگان اعم از پاداش پایان خدمت ذخیره … و کلیه معوقات آنان برای بودجه آن باید فکری می شد اما تاکنون هیچ فکری نشده است.

نماینده دوره نهم و دهم مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: دولت موظف است اعتبار لازم جهت تامین حداقل معیشت گروه های عنوان شده جانبازان و رزمندگان معسر و افراد تحت تکفل را تامین کند؛ لیکن این چنین نشده است.

همچنین تامین حداقل معیشت همسران مطلقه شهدا و بیماران جسمی حرکتی ار سوی دولت باید انجام شود که هنوز فکری به حال آنها نشده است.

حجت الاسلام نوروزی خاطرنشان کرد: تامین و پرداخت مابالتفاوت حداقل ۳۰ درصد شهریه تحصیلی در دانشگاه آزاد، دانشگاه های دولتی و پیام نور و بهره مندی رایگان از خدمات مراکز فرهنگی، معافیت ۳۰ درصد از بیمه های شرکت های دولتی و غیر آنها نسبت به جانبازان زیر ۲۵ درصد باید انجام می شد اما هنوز هیچ فکری نشده است، بنا براین بودجه آن کجاست.

وی ادامه داد: در رابطه با خرید و کسر خدمت فرزندان ایثارگر هنوز هم فکری نشده است. در حالی که طبق برنامه باید فکری برایش کرده  و برنامه ریزی کنند.

به گفته نوروزی بر طبق قانون، فرزندان شهدا از کلیه امتیازات و مزایای مقرر در قوانین و مقررات مختلف برای شخص جانباز ۲۵ درصد و بالاتر که شامل حق فرزند و کاهش ساعات کاری است باید برخوردارباشند، در حالی که باید بودجه اش را تامین می کردند اما متاسفانه تاکنون این گونه نشده است.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس دهم اضافه کرد: به طور مثال، ایثارگران از پرداخت حق الثبت مربوط به خرید و فروش تامین صلاحیت نزد بانک های … از ۷۰ درصد معافیت برخوردار هستند. اگر قرار است به آنها این وجه پرداخت شود دولت باید فکری می کرد اگر هم نمی شود باید اعلام شود.

رئیس فراکسیون ایثارگران متذکر شد: در مورد سهمیه برای فرزندان زیر ۲۵ درصد جانباز هنوز هیچ فکری نشده است و بودجه شان را مشخص نکرده اند که آیا باید بنیاد بدهد یا دولت.

همچنین برای تحصیلات آزاد فرزندان ایثارگر و غیره فکری نشده است که حالا ما از ایثارگران و رزمندگان که در کمیسیون تلفیق حضور دارند تقاضا داریم که این کم توجهی دولت در بودجه امسال را پر کنند و به نحویی دین خود را به فرندان و همسران همسنگران خود ادا کنند.

نوروزی در خصوص این سوال که آیا در مورد جانبازان معسر در لایحه اشاره ای شده است و دولت می تواند اعتبارات آن را در سال آینده تامین کند پاسخ داد:

قطعاً اعتبارات باید تامین شود که می شود از یارانه ها کم و یا از سایر اعتبارات تامین شود.

همچنین در مورد خدمات پزشکی و درمان هم که در برنامه ششم توسعه آمده است باید در واقع اعتبارات پیش بینی می شد ولی متاسفانه به این موضوع توجهی نشده است.

سخنگوی کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از دولت خواهش می کنم وضعیت رفاهی و معیشتی رزمندگان و ایثارگران را مورد توجه جدی قرار دهد چرا که اینها سرمایه بسیار بزرگی برای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی هستند، دولتمردان باید این موضوع را در نظر بگیرند که کسانی که با و جان مال و فرزندان خود از این کشور حراست کردند تا به دست دشمن نیفتد بایستی از آنها تجلیل شود، چرا که دشمن لحظه ای از ما غافل نیست و دائما توطئه می کند .

رئیس فراکسیون ایثارگران در پایان با بیان اینکه نظام باید به آنها توجه کند و توجه امروز به این عزیزان میدان داری فردای آنها خواهد بود اظهار داشت: در شرایط فعلی کشور قطعا کسانی در مقابل این توطئه ها به میدان خواهند رفت که روح ایثارگری داشته باشند و بقایای شمشیرند که مسلما فرزندان ایثارگران و جا مانده از کاروان شهدا، این راه را ادامه خواهد داد و مشوق سایرین خواهند شد.

فاش نیوزدیدگاهها بسته شده است.