ایثارگر به کسی اطلاق می‌گردد؟

ایثارگر به کسی اطلاق می‌گردد؟

ایثارگر به دفعات در قوانین مختلف تعریف شده است. موخرترین و جامع‌ترین قانون، مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

 

قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در تاریخ ۹۱/۱۰/۲ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و در قانون برنامه ششم با توجه به پایان یافتن دوره آزمایشی آن، با مصوبه مجلس شورای اسلامی دائمی شد.

در بند الف ماده یک این قانون آمده است: «ایثارگر به کسی اطلاق می‌گردد که برای استمرار و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران و استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان داخلی و خارجی انجام وظیفه نموده و شهید، مفقودالاثر، جانباز، اسیر، آزاده و رزمنده شناخته شود».

با این تعریف ایثارگر منحصر در ۶عنوان شده و سایر افراد با عناوینی دیگر نمی‌توانند ایثارگر محسوب شوند. در کنار تعریف ایثارگر، در این قانون و سایر قوانین، به وابستگان ایثارگران در قالب خانواده شاهد، خانواده ایثارگران و خانواده رزمندگان نیز اشاره شده که به دلیل وابستگی به ایثارگر مشمول برخی تسهیلات برشمرده در قوانین و مقررات می‌شوند. با تصویب قانون برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی و پیش‌بینی برخی خدمات برای رزمندگان و همچنین قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان که ایثارگران از ممنوعیت به‌کارگیری مستثنی شدند، برخی شبهات از جانب برخی دستگاه‌های اجرایی که وظیفه پاسخگویی به برخی استعلامات اداری را دارند در خصوص تعریف ایثارگر به وجود آمد.

در ۵عنوان شهید، مفقودالاثر، جانباز، اسیر و آزاده تقریبا هیچ شبهه‌ای مبنی بر ایثارگر بودن آنان وجود ندارد، لکن رزمندگان با عنایت به تصریح قوانین مبنی بر ایثارگر دانستن آنان، محل اشکال برخی از دستگاه‌های اجرایی قرار گرفته است و با ایجاد شبهاتی در روند خدمات آنان مشکلاتی به‌وجود آورده‌اند. رئیس امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت سازمان امور اداری و استخدامی درخصوص به‌کارگیری احدی از رزمندگان بازنشسته به استناد مفاد تبصره یک ماده واحده قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان، چنین پاسخ داده است: طبق مفاد بند(۶) بخشنامه شماره ۹۷۳۵۷۹ مورخ ۹۵/۱۱/۲ شورای توسعه مدیریت و منابع انسانی، رزمندگان گرامی مشمول تبصره(۱) ماده واحده قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان (مصوب ۹۵/۲/۲۰) مجلس شورای اسلامی نمی‌باشند.

استناد رئیس امور مدیریت مشاغل و نظام‌های پرداخت سازمان امور اداری و استخدامی کشور به بخشنامه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی است در حالی‌که صراحت مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی این است که رزمندگان، یکی از مصادیق شش‌گانه تعریف ایثارگر بوده و چنانچه عنوان ایثارگران درمصوبه‌ای به‌صورت مطلق به‌کار برده شود، رزمندگان نیز جزو آنان محسوب می‌شوند و استناد به بخشنامه‌ای که خلاف قانون مصوب مجلس و مجمع تشخیص مصلحت نظام است فاقد وجاهت قانونی است و از حدود اختیارات سازمان امور اداری و استخدامی خارج است.

بنابراین رزمندگان با هر عنوان، اعم از نیروهای پایور، وظیفه و بسیجی که از رده‌های خدمتی در نیروهای مسلح سابقه حضور در جبهه ارائه دهند، بدون در نظر گرفتن مدت آن به‌عنوان رزمنده شناخته شده و مشمول قوانین و تسهیلاتی که برای آنان درنظر گرفته شده است، می‌شوند، لکن بهره‌مندی آنان از تسهیلات منوط به قیود و شروطی است که در مواد و تبصره‌های قوانین پیش‌بینی شده است. اگر در قانون مصوب به سابقه جبهه داوطلبانه اشاره شده باشد برای بهره‌مندی از آن تسهیلات حتما سابقه جبهه ارائه شده باید داوطلبانه باشد و آن تسهیلات به سوابق غیرداوطلبانه ارائه نخواهد شد. همچنین ارائه برای برخی تسهیلات در قانون برنامه ششم وابسته به‌مدت حضور در جبهه تعیین شده است که یک رزمنده برای بهره‌مندی از آن باید دارای آن شرایط باشد. تعیین مدت ۶، ۱۲، ۱۸ و ۲۴ماه برای برخی خدمات در قانون برنامه ششم توسعه، گواه این مدعاست که باید در برخورداری از تسهیلات، مورد ملاحظه قرارگیرد.

 

فاش نیوز


6 دیدگاه برای “ایثارگر به کسی اطلاق می‌گردد؟
  1. رزمنده بسیجی دفاع مقدس بهمن ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۵:۱۰ - پاسخ

    بانام ویادخدا/باتوجه به تمامی اوصاف تشریح شده اینجانب در ردیف ایثارگران گرامی قرارمی گیرم فقط نمی دانم چرا دراستان لرستان این همه مورد بی مهری وحق کشی قرارگرفته ام /توکل برخدا

  2. اینجانب از سازمان تامین اجتماعی گله دارم:
    سلام …من درخواست باز پس گرفتن مبلغ پرداخت حق بیمه سربازی کردم …اعزام به سربازی ۱۳۶۵/۲/۲۴ پایان ۱۳۶۵/۵/۳۰ می باشد …۲۰ ماه و ۲۴ روز هم گواهی بسیج خدمت داوطلبانه در جبهه دارم که جزو خدمت سربازی حساب شده و پشت کارت پایان خدمت نوشته شده . وجمعا”دوسال شده…گفتند که بازپس گرفتن حق بیمه پرداخت شده فقط شامل سربازی هست!! ومدت حضور در جبهه را شامل نمی شود !…وپولم را پس ندادند ….با این توضیحات آیا بخشنامه ای …چیزی هست که به آن استناد کنم و پولم را پس بگیرم؟…راستش برای من عجیب هست که چرا برای حضور داوطلبانه در دوران دفاع مقدس پول باید داد!!!از شما خیلی ممنون هستم که راهنمایی می کنید…ضمنا” قبل از هر گونه سابقه سربازی ویا جبهه سابقه پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی هم دارم

  3. باسلام وودعای خیر
    بااحترام،با توجه به رای دیوان عدالت اداری عین رای((نظربه اینکه سابق اشتغال شاکی ازتاریخ۶۵/۵/۲۰لغایت۶۹/۵/۱۵مطابق لایحه جوابیه اداره طرف شکایت تاییدشد است لذا حکم به ورودشکایت شاکی دائر بر الزام جهادکشاورزی استان کردستان به پرداخت حق بیمه والزام سازمان تامین اجتماعی به قبول واحتساب سوابق مذکور رای صادره شده وقطعی است)) آیا می تواند مبنای صدورگواهی جبهه با استناد به سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان، نامه شماره ۵۰۶۳۹/ت۴۹۱۸۵مورخ ۲۳/۰۴/۹۴هیئت وزیران با اشاره به تبصره یک بند ۹ سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان توضیح داده: براساس این تبصره، آن دسته از کارکنان دولت که دراجرای وظایف سازمان متبوع خود درطول جنگ تحمیلی در شهرهای مناطق جنگی ویامنطقه جنگی حضورداشته باشندحسب مورد با تائید دستگاه مربوطه ویاسازمان ، رزمنده «موظفی»تلقی می سوند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *