یک روز به یادماندنی در میدان فردوسی در چهلمین جشن پیروزی انقلاب

یک روز به یادماندنی در میدان فردوسی در چهلمین جشن پیروزی انقلاب

از خیابان فردوسی که عبور می کنم جمعیت زیاد راهپیمایان به خیابان انقلاب گام هایم را برای رسیدن به خیابان نیایی شتابان تر می کند. غرفه  “آزادگان” که  با  همت و تلاش شبانه روزی همکاران موسسه پیام آزادگان تا پاسی از نیمه های شب آنان را بیدار نگه داشته تا با طلوع صبح در چهلمین جشن شکوفایی انقلاب اسلامی، خادم و پیام رسان رسالت آزادگان ۸ سال دفاع مقدس باشند.

غرفه پیام آزادگان که به زیبایی و با تمثال سید آزادگان حاج آقا ابوترابی آراسته شده و تصویری از شهید حججی که به زیبایی پیام امام حسین(ع) را برای همه راهپیمایان تداعی می کند که “اگر دین ندارید لااقل آزاده مرد باشید” درکنار تصاویر بازگشت آزادگان به میهن اسلامی چشم و دل بسیاری از راهپیمایان حاضر در خیابان فردوسی را به سمت و سوی خود کشانده است، کاری شده بود کارستان.

به طوری که گام های شتابان رهگذران با رسیدن به غرفه آزادگان کمی از شتاب می ایستاد و با تامل و تفکر به تصاویر، آنان را میخکوب می ساخت.

در  دفتر موسسه پیام آزادگان نیز سفره صبحانه ای برای آزادگان و خانواده معزز آنها پهن بود تا  بتوانند سرمای صبحگاه زمستانی را با نوشیدن لیوانی چای گرم نمایند.

پخش سرودهای حماسی با مضامین انقلابی سراسر خیابان را به  شور ونشاط خاصی کشانده است به طوری که راهپیمایان از مسئولان و دست اندرکاران غرفه درخواست پوستر و عکس داشتند که آنان نیز با گشوده رویی و در حد توان پوسترهایی را که فراهم کرده بودند را تقدیم خانواده ها می کردند.

آزاده سرافراز مصطفی مهران فر اولین آزاده بزرگواری است که قدم به غرفه آزادگان می گذارد و با قدوم خویش غرفه آزادگان را مزین می نماید.

وقتی از ایشان علت حضورشان را در راهپیمایی ۲۲ بهمن جویا می شوم پاسخ می دهد: همچنان که ما از روزهای اول انقلاب در صحنه حاضر بوده ایم هم اکنون نیز وظیفه خود می دانیم تا در تمامی لحظات در کنار انقلاب و راهپیمایان حضور داشته باشیم.

وی حضور آزادگان را در این راهپیمایی نیز بسیار ارزشمند می داند و معتقد است: حضور آزادگان درکنار آحاد ملت مشت محکمی بر دهان دشمنان و غرب است و آزادگان تا ادامه حیاتشان در تمامی عرصه ها حضور خواهند داشت.

حضور آزاده گرانقدر “خلیلی” نیز در چهلمین سالگرد جشن انقلاب نیز مایه مباهات آزادگان است. او فرمانده بزرگی در اسارت بود که  در قالب یک خدماتی، یک اردوگاه را به تنهایی رهبری می کرد.

زمانی که با ایشان همکلام می شود پیام ساده و صمیمی او تا عمق جانم نفوذ می کند:

“حافظ خون شهدا و انقلاب باشید”

عقربه های ساعت کمی از ۹ صبح عبورکرده که تعدادی از آزادگان هنری با لباس زرد رنگ اسارت، از کوچه نیایی قدم به خیابان فردوسی می گذارند. ابهت و بزرگ مردی مردان اسارت به واقع تماشایی است و استقبال جمعیت راهپیمایی کننده از غرفه آزادگان کم نظیر.

جمعیت برای مدتی می ایستند و زمانی که پی می برند که آنان مردان بزرگ سرزمین مان ایران هستند که با شروع جنگ تحمیلی، از تمام خواسته های خود گذشته و برای دفاع از ایران و تمامیت ارضی آن جوانمردانه به دفاع پرداخته و چندین سال از بهترین زمان عمر خود را در سیاهچال ها و اردوگاه های عراق سپری کرده اند، با افتخار در کنار عرفه آزادگان می مانند و در سکوت به صحبت های تک تک آزادگان گوش می سپارند.

ابتدای برنامه با قرآیت آیاتی از کلام حق آغاز می شود و گروه هنری آزادگان (گروه هنری حاج آقا ابوترابی)  یک به یک پس از معرفی خود و نقل خاطره ای، اهتمام خود را  در رساندن پیام آزادگی به گوش ملت و جهانیان دارند.

این گروه که در اسارت نیزبه فعالیت های فرهنگی روی آورده و با اجرای سرود و تیاتر سعی در حفظ روحیه مقاومت در میان اسرا داشتند امروز نیز به یاد آن روزها سرودهایی را که در اردوگاه ها ساخته و توسط این عزیزان خوانده می شد را برای راهپیمایان اجرا کردند.

هرکدام از آزادگان  با بازگوکردن خاطره ای تلخ و یا شیرین،  پیام دفاع مقدس که همان اهداف و ارزش  نظام مقدس جمهوری اسلامی، صبر و مقاومت و همدلی آنان در روزهای اسارت و پس از اسارت را  به گوش مردم زمزمه می کردند و جمعیت نیز از این که از نزدیک این آزادگان را در کنار خود می دیدند از فرصت استفاده کرده و عکس و فیلم تهیه می کردند و با آنان عکس های یادگاری می گرفتند.

مادران که به همراه فرزندان خردسال خود درحال عبور از خیابان فردوسی هستند ترجیح می دادند عکس های یادگاری خود را در کنار غرفه آزادگان و در کنار آزادگان بزرگوار به ثبت برسانند.

حضور تعدای از همسران آزاده نیز در غرفه پیام آزادگان بسیار تماشایی است. در این میان چشمان مان با دیدن همسر آزاده سرافراز شهید محمد خمامی و خواهر مفقودالاثر خلبان محمد رضا کرمی که عکس همسر شهیدش را نیز با خود همراه کرده بود بسیار دیدنی و تاثیرگذار بود.

گروه آزادگان در لابه لای برنامه ها و سرودهای خود،  به سخنان و نصایحی که حاج آقاابوترابی در دوران اسارت به آزادگان گوشزد می کردند را نیز به شیوایی بیان می می داشتند.

 برگزاری مراسم آزادگان به قدری پرشور و حرارت بود که اتومبیل های درحال عبور از جایگاه آزادگان برای سلامتی آنان درود می فرستادند و آزادگان هم با تکان دادن دست به ابراز احساسات پاک آنان ابراز احساسات می کردند.

حضور دکتر معصومه آباد آزاده  نیز در راهپیمایی باشکوه ۲۲ بهمن و درمیان آزادگان شور و شعف خاصی را در ایجاد کرده بود. به طوری که ایشان را به داخل جایگاه دعوت کردند تا صحبتی را برای راهپیمایان داشته باشد.

بانو معصومه آباد در ۱۷ سالگی از سوی هلال احمر به جبهه شتافته به دست نیروهای عراقی اسیر می شود و مدت ۴سال اسارت او به طول می انجامد. وی نیز به بیان خاطره ای از روزهای اسارت برای حاضرین می پردازد.

فرصتی پیش می آید تا به طور اختصاصی از علت حضور ایشان در راهپیمایی ۲۲ بهمن نیز جویا باشیم.

وی گفت: قطعا حضور آحاد مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، تجدید میثاقی با آرمان های شهدا و انقلاب است و این نشان دهنده آن است که ما هنوز هم پای آرمان های انقلاب ایستاده ایم.

این هم به نوعی جنگ نرم است که ملت با هوشیاری و با بصیرت کامل  با فشارهایی که از سوی دشمنان خارجی به ملت ایران وارد می شود را خنثی می نمایند.

برنامه راهپیمایی شکوهمند پیروزی انقلاب با شعارهای استکبارستیز “مرگ بر آمریکا” با نزدیک شدن به وقت اذان ظهر پایان یافت و  خانواده بزرگ آزادگان همه با هم برای اقامه نماز ظهر به سوی نمازخانه موسسه پیام آزادگان روانه شدند.

 دیدگاهها بسته شده است.