ایثارگران بدانند/ احتساب آثار مدارک تحصیلی حین خدمت

ايثارگران بدانند/ احتساب آثار مدارک تحصیلی حین خدمت

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وقت در تاریخ ۹۳/۱۲/۲۴ برابر مصوبه شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در جلسه مورخ ۹۳/۱۰/۸ و بنابه پیشنهاد معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و در پاسخ به استعلام دستگاه‌های اجرایی درخصوص امکان پذیرش مدارک تحصیلی که کارمندان با رعایت ماده ۶۱ قانون مدیریت خدمات کشوری حین خدمت اخذ و برای استفاده از آثار استخدامی آن را به دستگاه متبوع ارائه می‌کنند، به استناد بند۵ ردیف ب ماده ۱۱۶ قانون مذکور به شرح زیر تصمیم گرفت:
۱- با توجه به اختیارات این شورا، آثار استخدامی مدارک تحصیلی ماخوذه نسبت به مدرک تحصیلی ارائه شده در بدو استخدام کارمندان رسمی و پیمانی، تنها برای یک مقطع تحصیلی بالاتر (زیردیپلم به دیپلم، دیپلم به فوق دیپلم، فوق دیپلم به کارشناسی، کارشناسی به کارشناسی‌ارشد و کارشناسی ارشد به دکترا) با رعایت شرایط زیر قابل احتساب است:
الف: رشته و مقطع تحصیلی بالاتر در شرایط احراز شغل مورد تصدی کارمند پیش‌بینی شده باشد.
ب- کارمند قبل از شروع به تحصیل باتوجه به رشته و مقطع تحصیلی پیش‌بینی شده در شرایط احراز شغل و نیاز دستگاه به سطح بالاتر تحصیلی موافقت کتبی دستگاه را با ادامه تحصیل خود جلب نموده باشد.
ضمنا آن دسته از دستگاه‌های اجرایی که حسب وظایف و ماموریت‌های قانونی و ماهیت برخی از مشاغل خود نیاز به پذیرش این قبیل مدارک تحصیلی در بیش از یک مقطع را دارند، شغل پیشنهادی را همراه با دلایل توجیهی برای طرح و بررسی به شورای مدیریت و سرمایه‌انسانی جهت اتخاذ ارسال نمایند.
در همین بخشنامه ایثارگران تابع قوانین و مقررات خاص خود اعلام شده‌اند.
برخی از ایثارگران و فرزندان آنان اعلام نموده‌اند بعضی دستگاه‌های اجرایی بدون درنظر گرفتن تسهیلات و امتیازات ایثارگران، این محدودیت را دائما به‌ آنان متذکر می‌شوند.
ابتدا باید اعلام کنیم وظایف و اختیاراتی که در بند ب ماده ۱۱۶ قانون مدیریت خدمات کشوری برای شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی در نظر گرفته شده است، ایجاد محدودیت برای کسب مدارک تحصیلی بالاتر نیست ضمن آنکه ایثارگران در همین بخشنامه تابع مقررات خود اعلام شده‌اند.
علاوه برآن، این تصمیم شورای توسعه مدیریت و سرمایه انسانی با رعایت ماده ۶۱ قانون مدیریت خدمات کشوری اتخاذ شذه است. در این ماده آمده است: اعزام کارمندان دستگاه‌های اجرایی از زمان تصویب این قانون برای طی دوره‌های آموزشی که منجر به اخذ مدرک دانشگاهی و یا معادل آن می‌گردد در داخل و خارج از کشور با هزینه دستگاه‌های مربوطه و استفاده از ماموریت آموزشی ممنوع می‌باشد. ضمنا در تبصره همین ماده مجددا ایثارگران مشمول مقررات خاص خود شناخته شده‌اند.
ایثارگران علاوه برآنکه از شمول این محدودیت‌ها مستثنا شده‌اند در حوزه ماموریت آموزشی و تامین شهریه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی دارای قوانین و مقررات خاص خود هستند و مقنن در جهت تکریم و ارتقای جایگاه سازمانی آنان مقررات خاصی وضع کرده است.
در ماده ۱۲ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان که به فرزندان آنان و فرزندان شهدا تعمیم پیدا کرده است، هدف از ماموریت آموزشی ایثارگران ارتقای سطح دانش و آمادگی جهت تصدی مشاغل مناسب اعلام شده است و دستگاه‌های مشمول مکلف شده‌اند با پرداخت کلیه حقوق و مزایای مربوط با ماموریت آموزشی تمام‌وقت یا نیمه‌وقت آنان موافقت نمایند.
ضمنا ایثارگران مستند به ماده ۶۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و بند ۱ ردیف ث ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه از پرداخت کل شهریه یا بخشی از آن معاف شده‌اند تا در راستای حمایت‌های قانونی بتوانند با فراغ‌بال به تحصیل ادامه دهند.
مقنن علاوه بر موارد فوق در بند ‌ح ماده ۸۷ قانون برنامه ششم، ایثارگران و فرزندان شهدا را مشمول قوانین، مقررات و ضوابط استخدامی خاص مربوط به خود دانسته و کلیه دستگاه‌های مشمول ماده۲ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران را مکلف به انجام آن دانسته است.
با عنایت به موارد مذکور ایثارگران از محدودیت احتساب آثار مدرک تحصیلی حین خدمت معاف بوده و این محدودیت شامل آنان نمی‌شود.


13 دیدگاه برای “ایثارگران بدانند/ احتساب آثار مدارک تحصیلی حین خدمت
 1. با سلام و درود
  در وزارت نفت دستورالعمل جدید می گوید تعدیل از اول ۹۷ فقط یکبار و البته ایثارگران تابع قوانین خاص هستند .
  بنده جانباز زیر ۲۵ درصد با بیست ماه جبهه بسیجی تا کنون برای دو مقطع تعدیل داشته ام و مدرک ارشدم را هم دوسال پیش داده ام که پذیرش اولیه شده و مصاحبه هم قبول شده ام ولی فعلا تعدیل نهائی نشده است .
  ۱-آیا طبق قانون جامع ارشدم تعدیل می شود ؟
  ۲- آیا برای دکتری هم تعدیل خواهد شد .
  ممنونم

 2. با سلام و احترام
  بنده جانباز ده درصد و دارای ۱۶ ماه جبهه هستم که در تاریخ ۱۳۹۱/۰۲/۰۱ با مدرک کارشناسی و ۳۰ سال خدمت بازنشسته شدم ،. قبل از بازنشستگی طرح تحقیقاتی داشتم که جهت اخذ معادل کارشناسی ارشد با استفاده از قانون درافت گواهی نامه نوع دوم (۸۰۰ساعت آموزش و داشتن طرح تحقیقاتی ) اقدام نمودم وقبل از دریافت نامه بازنشستگی تقاضای ۶ ماه مهلت کاری نمودم ، ولی متاسفانه موافقت نکردند و نامه نگاری های من هم بدون پاسخ ماند و مدرک معادل را ندادند. آیا الان سال ۱۳۹۷ می توانم پیگیری نمایم یا خیر . از راهنمایی شما سپاسگزارم

 3. سلام
  من تو بانک توسعه تعاون کار میکنم، اینجا فقط یه مدرک تحصیلی بالاتر قبول میکنن ولی من فرزند جانباز ۶۰ درصد هستم، قاعدتا باید مدرک بالاتر رو از من قبول کنن
  هرچی گشتم فایل بخشنامه مدرک تحصیلی ایثارگران رو پیدا نکردم که یه نامه طبق بند و ماده قانونی تنظیم کنم
  فقط یه کانال عضو شدم، این موارد ??? توش ذکر شده،
  ……………..
  آیا میدانستید که صرفا کارمندان ایثارگران مطابق تعریف مندرج در بند (الف) ماده (۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران (جانباز،آزاده و رزمنده) و همچنین فرزند شهید مستند به مفاد بند (ز) ماده (۸۸) قانون برنامه ششم توسعه، مشمول محدودیت بیش از یک مقطع تحصیلی بالاتر، نمی باشند.

  کانال قوانین شاهد
  @ghavanineshahed

  دو مقرره جدید در خصوص محدودیت اِعمال بیش از یک مقطع تحصیلی برای کارکنان دولت

  ۱ . بخشنامه وزارت آموزش و پرورش در خصوص نحوه اعمال مدرک تحصیلی ایثارگران به همراه نظریه سازمان اداری و استخدامی کشور در این زمینه

  منتفعین این بخشنامه: جانبازان با هر درصد جانبازی، فرزندان جانباز ۲۵ درصد به بالا، فرزندان شهدا و آزادگان، رزمندگان با بیش از شش ماه (متوالی یا متناوب) خدمت داوطلبانه، همسر، والدین، برادران و خواهران شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی

  ۲ . رأی هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص درخواست اصلاح تاریخ اجرای بخشنامه ممنوعیت اعمال بیش از یک مقطع تحصیلی، از «بدو استخدام» به «تاریخ تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری»

  ……………..
  شما فایلی دارید از یک مرجع رسمی در اختیارم بذارید که طبق اون نامه تنظیم کنم؟

  سپاس فراوان

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر فروردین ۷, ۱۳۹۷ در ۱۲:۳۸ -

   اقای شفیعی در ادارات فرار از قانون زیاد است چه جوابی بدهم که شما را سردر گم نکند.

 4. سلام
  مدارک همسطح دکتری پژوهشکده دانشگاهی آتیه که زیر نظر وزارت علوم نیست اما موسسه مجاز است
  شامل ارتقا پایه حقوق جانبازان حالت اشتغال بنیادشهید و امور ایثارگران که حقوق بگیر بنیاد هستند میشود جانباز پنجاه درصد حالت اشتغال
  شفیعی
  با تشکر

 5. با سلام و احترام ، اینجانب در سال ۹۲ با عنوان شغلی نگهبان مشاغل کارگری و با مدرک دیپلم در شرکت برق منطقه ای جذب شده ام. و الان در سال ۹۶ دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی هستم . آیا میتوانم درخواست احتساب مدرک تحصیلی جدید و تغییر حکم کارگری به کارمندی رو داشته باشم ؟ لطفا روش اجرایی را برایم بگوئیدو متشکررم

 6. ایرج سمیع زاده بهمن ۲۴, ۱۳۹۶ در ۲۳:۱۴ -

  سلام ببخشیدایااین قانون ارتقامدرک تحصیلی شامل حال من میشودیاخیر؟‌٢١ماه حصوردرجبهه ۶ماه جهادی مابقی سربازی.استخدام رسمی راه وشهرسازی تهران.٢۵سالسابقه خدمت مدرک تحصیلی سیکل درحکم کارگزینی.ودرکشورسوییس دوره شعلی مرتبط دیدم ودورههای مختلف داخلی مرتبط باشعلم رادیدم رانندگی ماشین الات سنگین و..ایاامکانش هست درحکم من مدرک تحصیلی دیپلم نوشته شودلطفاراهنمایی کنیدازکجاشروع کنم ب کجامراجعه کنم ببخشید.تشکر