انچه ایثارگران باید بدانند/ عدم پاسخگویی کمیسیون ماده ۱۶ و سرگردانی ایثارگران

انچه ایثارگران باید بدانند/ عدم پاسخگويی كميسيون ماده 16 و سرگردانی ايثارگران

سوال- سلام حاجی من کادر ارتش بودم ۱۷ماه جبهه قبل قطعنامه دارم و۱۲درصد جانبازی ارتش ایا فرزندم معاف میشه وکجا مراجعه کنیم

جواب- سلام شما باید در مرحله فراخوان در دفاتر پلیس +۱۰ ثبت نام می کردید تا با توجه به مجموع درصد و سا بق جبهه از معافیت برای فرزندتان برخوردار می شدید. حال هم به دفتر پلیش + ۱۰ برای راهنمایی بیشتر مراجعه کنید.

 

سوال- با سلام وقت بخیر ،من فرزند جانباز ۴۰ درصد هستم و سال ۹۱ از طرف سهمیه بنیاد به استخدام یکی از ادارات به صورت پیمانی درامدم.بنا به شرایط شخصی و تحصیلی(ادامه تحصیل در مقطع فوق دکترا) قصد استعفا از کار را دارم.می خواستم بدونم خواهرم با شرایط یکسان من از لحاظ رشته و مدرک تحصیلی می تواند به جای من در اداره فوق استخدام شود با استفاده از سهمیه بنیاد؟

جواب- سلام چنین اقدامی در قوانین و مقررات پیش بینی نشده است . ضمنا” شما می توانید بدون استعفا از ماموریت آموزشی استفاده کنید .

 

سوال- باسلام رزمنده ۲۴ماه خدمت هستم ودر۲عملیات پی درپی ودارای کارت ایثارمی باشم وسرپرست ۲مریص بدحال ودایمی ذهنی می باشم و۱۵ماه هم عضو بسیج فعال پیشکسوت هم هستم پس که قراره حقوقمان را بدهند تاکی باید منتظر باشیم باتشگروقدردانی اززحمات جنابعالی

جواب- سلام با اینکه قانون تاکید دارد که مستمری امثال شما پرداخت شود ولی به دلیل کوتاهی وزارت دفاع و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح که برابر قانون متولی امور رزمندگان شده اند ولی اقدام موثری در این زمینه نداشته اند ، رزمندگان همچنان بدون نهاد متولی امور خود هستند و در پیگیری حقوق خود سرگردانند. وزیر دفاع باید قدری همت کندو یا نمایندگان به ایشان تذکر دهند .

 

سوال- باسلام خدمت شماسرورگرامی اینجانب دارای ۲سال منطقه رزمنده ارتش هستم دارای کارت ایثارگری می باشم و۵۲سالم وفاقد شغل وبیکارم ودرامورایثارگران ارتش رزمنده معسرثبت نام کردم وچندنام دادند برای بنیادشهید وتامین اجتماعی ونیروهای مسلح وبرای کانون بازنشتکان بردم دادم گفتند برای تحقیقات محلی می آیند ودرصمن سرپرست ۲مریص بدحال ودایمی می باشم فقط می خواستم بدانم ازکی قراربدهندوچه چیزهایی قراره به ما بدهندازقبیل بلیط مترو وهواپیما وا این قبلا چیزها لطفا اگه می شه مرا راهنمایی بفرماید باکمال تشگروقدردانی ازلطف شما

جواب- سلام عدم اجرای قوانین موجد حق رزمندگان به دلیل کوتاهی وزارت دفاع و ساتا تا کنون ناقص اجرا شده و یا اصلا” اجرا نشده است . انشاالله نمایندگان مجلس از خواب بیدار شوند و برای حفظ حرمت مصوبات خود به وزیر دفاع تذکر جدی دهند تا قانون اجرا شود و شما بتوانید پیگیر حقوق خود باشید .

 

سوال- سلام مجدد تشکر از راهنمایی های قبلی که انجام دادید، پدر بنده جانباز ۲۰% از کار افتاده است آیا امکان داره به علت مشکلاتی بیماری که ناشی از مجروهیت می باشد مجدد برای کمیسیون برود؟و آیا امکان افزایش درصد جانبازی ایشان میشود؟

جواب- سلام بیماری غیر مرتبط با جانبازی تاثیری در افزایش درصد ندارد لکن در ازکارافتادگی برای دریافت حکم حالت اشتغال موثر است چون در آیین نامه مصوب آن که به تایید فرماندهی کل قوا رسیده است پیش بینی شده،‌اگر بنیاد و کمیسیون پزشکی بنیاد و نیروهای مسلح در این زمینه کوتاهی می کنند اقدام آنان خلاف قانون و قابل تعقیب در مراجع قانونی و قضایی است . باید همت کرد تا مدیران متخلف تنبیه شوند.

 

سوال- سلام ببخشید مزاحم میشم بنده فرزند جانباز ۲۰%از کار افتاده دائم می باشم و شاغل قراردادی دانشگاه و داخل حکم استخدامیم در بند ۱۷ نوشته فرزند جانباز امسال زمزمه تمدید نشدن قرارداد ما میاد آیا با قانون برنامه ششم حق اینو دارند که قراردادمو تمدید نکنند؟

جواب- سلام اگر با دانشگاه قرارداد دارید سریعا” به استناد تبصره الحاقی به ماده ۲۱ قانون جامع که در قانون برنامه ششم توسعه به تصویب رسیده است برای تبدیل وضعیت اقدام کنید .

 

سوال- ایا ماده۵۱ و۳۹ ق ج ایثارگران جزو فوق العاده های مستمر و ازموارد حقوق بازنشستگی میباشد؟چون ماده۳۹در ا پ اجرا نشد به م ۱۶ مراجعه کردم ولی بعد۲سال جواب ندادند تلفن رابرنمیدارند. اگر در بازنسیتگی لحاظ مبشود دیرتر بازنشیته شوم. والا منتظر رای ماده۱۶ نمانم.شرمنده شما

جواب- سلام بله قطعا”‌جزو بازنشستگی است . عدم پاسخگویی کمیسیون ماده ۱۶ و سرگردانی ایثارگران بین کمیسیون و دیوان عدالت اداری به یکی از مشکلات جدی ایثارگران تبدیل شده است . گاهی ابزاز قانونی که می تواند مشکل گشا باشد وقتی در دست اهلش نباشد همین مشکلات را به وجود می آورد.


8 دیدگاه برای “انچه ایثارگران باید بدانند/ عدم پاسخگویی کمیسیون ماده ۱۶ و سرگردانی ایثارگران
 1. رزمنده بسیجی دفاع مقدس اسفند ۱۷, ۱۳۹۶ در ۱۲:۵۴ -

  بانام ویادخدا/عرض احترام وخداقوت برادرمن ماایثارگران جبهه وجنگ خاصتانیروهای عملیاتی سنگین خودبه اندازه کافی محتمل استرس وافسردگی ووووووهستیم خداراخوش نمیادازطرف همرزمانمان نیزسرگردان وآزرده خاطرشویم/پناه وتوکل برخدا

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر اسفند ۱۹, ۱۳۹۶ در ۱۱:۵۱ -

   سلام. دردیست که دل همه را به درد اورده و کسی هم جوابگو نیست قالب قوانین اعتبار مالی نیاز دارد و چون بوجه نیست روی زمین مانده و عملیاتی نشده است.

 2. سلام خسته نباشین بنده با۲۱ماه حضوردرجبهه باشماره کارت ایثارگری۱۰۰۲۱۲۲۲۵دریافت مزایای ایثارگری هرکجارفتم جواب صحیح دریافت نکردم لطفاراهنمایی ام بفرمابید باتشکر

 3. عیسی زارع گلمغانی اسفند ۱۱, ۱۳۹۶ در ۰۷:۱۸ -

  سلام من ۲۴ ماه کارت ایثارگری دارم ودر دی ماه به پادگان سراب پرونده داده ام آیا کی به ما حقوق ایثارگری پزراخت میکند کد ایثارگری ۳۲۱۴۶۰۸۶۹۵۴۰ لطفا راهنمایی کنید

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر اسفند ۱۳, ۱۳۹۶ در ۱۲:۲۳ -

   سلام. باید مکرر پیگیر شوید تا نتیجه دهد چون بوجه کم و مراجعه کننده زیاد است

 4. قاسم حقانی فر اسفند ۹, ۱۳۹۶ در ۲۳:۳۸ -

  با سلام و عرض ادب. بنده بمدت ۲۴ماه حضور در جبهه دارم تک پسرم متولد ۷۰ است که۱۹ اسفند ۹۶ عازم سربازی است . جدیدترین بخش نامه فرزندان بیش از ۲۸ماه حضور در جبهه معافند کمتر از این کسر خدمت هم به ایشان تعلق نمیگیرد . ایا صحت دارد ؟ ایا منصفانه است ؟ مگر در ۴ ماه چه اتفاقاتی افتاده است که ۲۸ ماه معاف کامل < و کمتر از ان باید کامل سرباز باشند؟