با چه شرایطی جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر بعد از فوت شهید محسوب می شوند

با چه شرایطی جانبازان 50 درصد و بالاتر بعد از فوت شهید محسوب می شوند

تشخیص آن با کمیسیون ماده ۱۵ است به شرح زیر می باشد

:کمیسیون ماده ۱۵

مقدمه : براساس ماده ((۱۵)) قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان مصوب ۳۱/۳/۱۳۷۴ مجلس شورای اسلامی آندسته از جانبازان انقلاب اسلامی که بنا به تشخیص کمیته تخصصی بنیاد به دلیل ضایعات ناشی از جانبازی فوت نمایند شهید محسوب شده وخانواده و افراد تحت تکفل آنان طبق ضوابط جاری در بنیاد شهید انقلاب اسلامی تحت پوشش بنیاد مزبورقرار می گیرند

ماده یک : بر اساس حکم شماره ۹۰۲۴/۱ مورخه ۲۶/۲/۷۱ مقام معظم رهبری مقرر گردیده است جانبازان ۷۰% پس از مرگ شهید محسوب می گردند لذا این گروه از عزیزان مستقیماٌ به عنوان شهید تحت پوشش قرار می گیرند .

ماده ۲: با توجه به ادغام نهادهاوتعیین درصد از کار افتادگی آزادگان و همچنین مطابق با نامه شماره ۸۴۸/۴۰۰/۵۴۰۶ مورخه ۱۱/۵/۸۴ معاون محترم حقوقی و امور مجلس ، برگزاری کمیسیون ماده ۱۵ آزادگان نیز بر عهده کمیسیون پزشکی می باشد .

ماده ۳:: جانبازان ۷۰% که به علت خودکشی فوت می نمایند شهید تلقی نمی گردند.درخصوص پرونده این گروه از جانبازان موضوع در کمیسیونی متشکل از ۳ نفر روانپزشک مطرح میگردد تا درصورتیکه نحوه حادثه را از مصادیق روشن اختلالات روانی غیر ارادی ناشی از جنگ دانستند نظریه خود را به بنیاد شهید جهت تشکیل پرونده شهادت اعلام نمایند.

تبصره : پرونده جانبازان دارای کمتر از ۷۰درصد کهبعلت خودکشی فوت نموده اند و دارای مجروحیت اعصاب و روان نیز می باشند قابل طرح و بررسی در کمیسیون ویژه خودکشی میباشند.


10 دیدگاه برای “با چه شرایطی جانبازان ۵۰ درصد و بالاتر بعد از فوت شهید محسوب می شوند
 1. کمسیون ماده ۱۵ متشکل از مسئولین دکترای ضد انقلابی هستند هیچ حقی به ایتارگران نمیدن جانباز۵۰ درصد که طبق مستندات پزشکی که بر اثر عوارض جنگ تو بیمارستان کرده کلا طول عمرش را تو بیمارستان بوده حکم شهید نداره ولی کسانی که پارت دارند و غیره………………خدا جوابشون را بده

 2. این قوانین احراز شهادت جانبازان، شامل جانباز ۲۰ درصد اعصاب و روان هم میشه صرف ۵۰ درصد جانبازی نیست.
  دستورالعمل رو به بار دیگه نگاه کنید.

  • مدیر سایت آزادگان ایران خبر اسفند ۱۵, ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۸ -

   سلام . خدانکند خودکشی کنند . اما اگر مدارک وجود داشته باشد که براثر موج انفجار این وضعیت رخ داده است بله که سخت میشود این موضوع را اثبات کرد.

   • مصطفی میرشکاری فروردین ۱۵, ۱۳۹۷ در ۱۳:۱۹ -

    بیماری پی تی اس دی(p.t.s.d) یکی از انواع اختلالات اضطرابی است .این بیماری روانی در اثر حوادث و رویدادهایی بوجود می آید که این وقایع فراتر از طاقت و ظرفیت روانی فرد باشد که مهمترین آن حوادثی مثل جنگ می باشد که مهمترین ویژگی آن اضطراب دائمی، گوش به زنگی ،وزوز گوش، مشکل در شنوایی ، افسردگی و تجربه مجدد حادثه (reexperience)در خواب و بیداری است.درمان این بیماری دشوار و حتی غیر ممکن تلقی می باشد. گاهی این بیماری در درون سایر بیماریها پنهان میشود و روان شناس (حتی بالینی) در مواردی قادر به تشخیص درست این بیماری نیست.متاسفانه این بیماری در رزمندگان جنگی شیوع زیادی دارد.اگر مبتلا به ptsd هستید آنرا از روانشناس خود پنهان نکنید.