ایستادگی هواداران سلتیک مقابل صهیونیست‌ها/«اسرائیل را منزوی و بایکوت کنید»

هواداران سلتیک بارها نشان داده‌اند که همیشه حامی مردم فلسطین هستند و جنایات رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی را در جریان بازی‌های تیم محبوب‌شان محکوم کرده‌اند.

 

در سال‌های اخیر بودند ورزشکاران و تیم‌های غیرایرانی که از رویارویی با ورزشکاران رژیم اشغالگر قدس یا سفر به این منطقه خودداری کرده یا رفتاری از خود نشان داده‌اند که بیانگر ناراحتی آنها از اقدامات رژیم صهیونیستی بوده است، رژیمی که براساس گزارش‌های منابع رسمی فلسطینی، فقط از سپتامبر سال ۲۰۰۰ میلادی تا آوریل سال ۲۰۱۷، بیش از ۳۰۰۰ کودک فلسطینی را به‌قتل رسانده است. در این مدت همچنین بیش از ۱۳ هزار کودک فلسطینی را مجروح و بیش از ۱۲ هزار کودک را بازداشت کرده است. هم‌اکنون نیز حدود ۳۰۰ کودک فلسطینی در زندان‌های اسرائیل در حبس هستند. اسرائیل تا پیش از سال ۲۰۱۵ به‌طور متوسط سالانه ۷۰۰ کودک فلسطینی را بازداشت می‌کرد، اما از زمان آغاز «انتفاضه بیت‌المقدس» این تعداد به‌میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

در نظر دارد در سلسله‌گزارش‌هایی دلایل عدم‌ رویارویی ورزشکاران و تیم‌های غیرایرانی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی یا خودداری آنها از سفر به این منطقه و رفتارهایی از این دست را مورد بررسی قرار دهد.

در ماه آگوست ۲۰۱۶ در جریان دیدار تیم‌های سلتیک اسکاتلند و نماینده رژیم اشغالگر قدس در دور رفت از مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا، صدها هوادار سلتیک در خارج و داخل ورزشگاه سلتیک‌پارک، پرچم فلسطین را به اهتزاز درآوردند و همبستگی خود را با مردم مظلوم این کشور نشان دادند. هواداران سلتیک که می‌دانستند این بازی در سراسر جهان به صورت زنده پخش می‌شود، سعی کردند با به اهتزاز در آوردن پرچم فلسطین و سردادن شعارهایی همچون «غزه غزه» و «فلسطین را آزاد کنید» نشان دهند که مردم مظلوم این منطقه را فراموش نکرده‌اند و جنایات صهیونیست‌ها در سرزمین‌های اشغالی را محکوم کردند.

 

این حرکت آنها البته از سوی یوفا یک اقدام سیاسی و غیرورزشی قلمداد و منجر به جریمه باشگاه سلتیک شد. به‌دنبال جریمه شدن باشگاه سلتیک از سوی کمیته انضباطی اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) به‌دلیل حمایت‌ طرفدارانش از مردم فلسطین، هواداران این تیم به شیوه‌ای جالب به نهاد حاکم بر فوتبال قاره سبز دهن‌کجی کردند و در یک اقدام خیریه برای مردم فلسطین ۱۳۰ هزار پوند کمک مالی جمع‌آوری کردند. این رقم به موسسه خیریه بریتانیایی «کمک‌های پزشکی فلسطین» اهدا شد، موسسه‌ای که در غزه و لبنان خدمات پزشکی ارائه می‌دهد.

 

هواداران سلتیک البته پیش از این بارها از سوی یوفا جریمه شده بودند که در یکی از موارد در سال ۲۰۱۴ در دیدار با تیم ریکیاویک ایسلند در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان اروپا به خاطر به اهتزاز در آوردن پرچم فلسطین ۱۵ هزار پوند جریمه نقدی شده بودند.

در فیلم زیر بخش‌های از اعتراض‌ هواداران سلتلیک اسکاتلند به رفتار وحشیانه رژیم اشغالگر در قبال مردم مظلوم فلسطین را نشان می‌دهد. یکی از آنها در پاسخ به افسر پلیسی که از او می‌خواهد پرچم فلسطین را جمع کند و به داخل ورزشگاه برود، می‌گوید چطور می‌توانیم در مقابل کسانی که روی یک بچه اسلحه می‌کشند و شلیک می‌کنند، سکوت کنیم، آن‌وقت نمی‌توانیم اعتراضی صلح‌آمیز داشته باشیم. هوادار دیگری پیراهنی پوشیده که روی آن نوشته «اسرائیل را منزوی و بایکوت کنید». دو هوادار دیگر بنری به دست گرفته‌اند که روی آن نوشته «فوتبال علیه آپارتاید».

تسنیمدیدگاهها بسته شده است.