انچه ایثارگران باید بدانند/ جزئیات رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری

انچه ایثارگران باید بدانند/ جزئیات رأی هيأت عمومی ديوان عدالت اداری

سوال- سلام بنده جانباز ده درصدم و ده ساله کارمندرسمی یک دستگاه دولتی میباشم. بخاطر اینکه حقوق ومزایای ان دستگاه بسیارضعیفه, میتوانم در ازمون استخدامی شرکت کنم و دردستگاه بهتری مشغول شوم؟
با تشکر فراوان

جواب- سلام توجه شما را به رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری به تاریخ: ۲۶ دی ۱۳۹۶ و شماره دادنامه: ۱۰۵۸ به شرح زیر جلب می کنم :

اولاً: با توجه به حکم اصل ۲۸ قانون اساسی مبنی بر اینکه هر کس حق دارد شغلی را که بدان مایل است و مخالف اسلام و مصالح عمومی و حقوق دیگران نیست، برگزیند.
ثانیاً: در هیچ یک از قوانین موضوعه از جمله قانون مدیریت خدمات کشوری هیچ حکمی متضمن محدویت برای کارکنان پیمانی و رسمی دستگاههای اجرایی برای شرکت در آزمونهای استخدامی وجود ندارد.
ثالثاً: در تبصره ۲ ماده ۴۶ قانون مدیریت خدمات کشوری راجع به کارمندان پیمانی که در آزمون استخدامی پذیرفته شده اند، تعیین تکلیف شده است و این حکم بیانگر امکان شرکت کارمندان پیمانی در آزمون استخدامی است. با توجه به مراتب مقرره مورد اعتراض مبنی بر اینکه داوطلبان استخدام نباید در زمان ثبت نام از مستخدمین رسمی، ثابت و پیمانی دستگاههای اجرایی باشند به علت مغایرت با قوانین فوق الذکر و نبودن چنین محدویتی در قوانین موضوعه مستنداً به بند ۱ ماده ۱۲ و ماده ۸۸ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می شود. با اعمال ماده ۱۳ قانون پیش گفته و تسری ابطال مصوبه به زمان تصویب آن موافقت نشد./

 

سوال- با سلام یعنی در کلیه ادارات این قانون یه مقطع تحصیلی بالاتر برا همه وجود دارد

جواب- سلام کلیه دستگاههایی که در حوزه شمول یک قانون تعریف می شوند مکلف به اجرای آن هستندمگر آنکه در آن قانون ذکری از آنان نشده باشد.

 

سوال- سلام لطفا راهنمایی کنید ۵درصدی رو کی میگی بایدکجامراجعه کنیم که بهمون تعلق بگیره سپاسگزارم سلام برادرگفتین که ۵درصدشامل حال پدرم میشه حتی بدونه برگزاری کمیسیون پزشکی اگه تاییدمجروحیت داشته باشه حالا باید کجا مراجعه کنم برای ۵درصد ممنون میشم اگه این هم راهنمایی کنیدخداخیرتون بده

جواب- سلام اگر کمیسیونهای پزشکی نهاد اعزام کننده جانبازی ایشان را احراز کند و به بنیاد معرفی کند ،‌بنیاد موظف است ابتدائا”‌ ۵ درصد به ایشان بدهد و سپس به مجروحیت های ایشان رسیدگی کند.

 

سوال- باسلام خسته نباشید به شما زحمت کشان بی ادعا خواستم بپرسم از کجا وچه سایت متوجه بشوم در ارتش درصد جانبازی دارم وهم آیا کارت ایثارگرما صادر شده باتشکر از شما زحمت کشان بی ادعا

جواب- سلام اگر قبلا” در کمیسیونهای پزشکی ارتش در بیمارستان خانواده و یا محل دیگری شرکت کرده باشید سوابق شما در آن محل وجود دارد و می توانید با مراجعه پیگیری کنید .

 

سوال- سلام خسته نباشید .بنده جانباز و آزاده مطابق قانون ارتش بند( ج) درتاریخ ۲۲شهریور ۶۹ بازنشسته ودرتاریخ بهمن ۸۶ حقوقم برقرار شده وبعداز پیگیری وشکایت ورای دیوان عدالت مبلغی را معوقه دادند .آیا نباید پاداش آخر خدمت به ما بدهند متشکرم لطفا راهنمایی بفرمایید

جواب- سلام اگر کادر ارتش بوده اید چون تاریخ بازنشستگی شما قبل از تصویب قانون پاداش پایان خدمت بوده است به شما تعلق نمی گیرد و اگر سرباز وظیفه بوده اید که از متن سوال بیشتر این موضوع استنباط می شود به حقوق وظیفه پاداش پایان خدمت تعلق نمی گیرد.

 

سوال- با سلام من فرزند شهید هستم لیسانس حسابداری دارم پدرم از شهدای نیروی انتظامی هست خواستم بپرسم که آیا قانونی برای جایگزینی بنده هست اگر هست لطفا راهنمایی کنید کجا باید برم به خدا خیلی مشکل دارم کمک کنید

جواب- سلام اگر سنوات شهید تکمیل و به بازنشستگی رسیده اند برابر تبصره ۲ ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به شرح زیر می توانیدتقاضای استخدام کنید و چون برابر ماده ۲ همین قانون نیروهای مسلح اعم از نظامی و انتظامی مشمول قانون هستند لذا نیروی انتظامی باید تمکین کند.
کلیه دستگاه‌های مشمول این قانون موظفند پس از بازنشستگی یکی از ایثارگران از محل سهمیه استخدامی خود با رعایت شرایط عمومی استخدام یکی از فرزندان شهید، جانبازان بیست و پنج درصد (۲۵%) و بالاتر، آزاده، اسیر و مفقودالاثر را در آن دستگاه استخدام نمایند.

 



دیدگاهها بسته شده است.