هشدار وزارت خارجه ایران؛ رژیم صهیونیستی دیر یا زود از کرده خود در سوریه پشیمان خواهد شد

هشدار وزارت خارجه ایران؛ رژیم صهیونیستی دیر یا زود از کرده خود در سوریه پشیمان خواهد شد

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم اشغالگر دیر یا زود پاسخ هاى لازم را در قبال جنایت و تجاوز اخیر خود دریافت خواهد کرد و آن‌ها از کرده خود پشیمان خواهند شد.

 

بهرام قاسمى امروز دوشنبه در جریان نخستین نشست خبرى خود در سال ٩٧، در پاسخ به سوالى پیرامون تجاوز رژیم صهیونیستى به سوریه اظهار کرد: حق دولت و مردم سوریه است که در قبال تجاوز رژیم صهیونیستى، عکس العمل هاى لازم را نشان دهند.

وى در پاسخ به سوالى پیرامون تجاوز سه کشور غربى به سوریه و نقش آن در تحت فشار گذاشتن ایران، گفت: اقدام تجاوزکارانه سه کشور غربى در سوریه، هیچگونه تاثیرى در سیاست هاى منطقه اى و جهانى جمهورى اسلامى ایران نخواهد گذاشت.

قاسمى در پاسخ به سوالى پیرامون تجاوز رژیم صهیونیستى به فرودگاه تیفور سوریه و شهادت چند مستشار ایرانى، گفت: زمان زدن و فرار کردن براى رژیم صهیونیستى به سر آمده و نیروهاى مقاومت در منطقه قادر هستند در زمان مقتضى پاسخ این جنایت را بدهند.

وى تصریح کرد: رژیم اشغالگر دیر یا زود پاسخ هاى لازم را در قبال جنایت و تجاوز اخیر خود دریافت خواهد کرد و آن‌ها از کرده خود پشیمان خواهند شد.

قاسمى در پاسخ به سوالى مبنى بر اینکه با توجه به حضور قانونى مستشاران ایرانى در سوریه آیا بواسطه جنایت اخیر رژیم صهیونیستى در به شهادت رساندن تعدادى از این مستشاران، پیگیرى هایى در سطح حقوق بین الملل صورت گرفته یا خیر؟ گفت: هنوز در این رابطه به لحاظ پیگیرى حقوقى، اقدامى صورت نگرفته است.

سخنگوى وزارت خارجه در پاسخ به سوالى پیرامون محتواى مکالمه دیروز ظریف و جانسون وزیر خارجه انگلیس، اظهار داشت: ظریف در این مکالمه با شدت تمام و دقت لازم، اعتراض جمهورى اسلامى را نسبت به تجاوز اخیر سه کشور غربى به سوریه اعلام داشت.

وى در ادامه در پاسخ به سوالى درخصوص تأثیر تجاوز اخیر به سوریه بر روند آستانه با توجه به حمایت ترکیه از این تجاوز، گفت: کشورهاى متجاوز شاید از موفقیت هاى روند آستانه میان ایران و ترکیه و روسیه ناخشنود بودند که دست به تجاوز به سوریه زدند؛ به نظر میرسد یکى از دلایل تجاوز اخیر ایجاد شکاف میان سه کشور روند آستانه بود که خیال باطلى است چرا که سه کشور ایران و ترکیه و روسیه على رغم اختلافاتى که از قبل هم وجود داشته همکارى خود را براى مبارزه با تروریسم در سوریه ادامه خواهند داد.

قاسمى در پاسخ به سوالى پیرامون محتواى دیدار نماینده ویژه پوتین با شمخانى، تصریح کرد: سفر نماینده ویژه رییس جمهور روسیه به ایران موضوع عجیبى نبود و در ادامه همکارى راهبردى ایران و روسیه در مقوله مبارزه با تروریسم در سوریه بود. در ملاقات مزبور پیرامون روند آستانه و آینده منطقه مباحثى مطرح شد.

وى در پاسخ به سوالى پیرامون احتمال گفت و گوهاى ایران و اتحادیه اروپا در زمینه حقوق بشرى با توجه به تحریم اخیر اتحادیه اروپا علیه ٨٢ فرد و نهاد ایرانى با ادعاهاى واهى حقوق بشرى، گفت: ما بواسطه ارزش هاى مورد احترام خود در مقوله هایى همچون حقوق بشر با کشورهاى اروپایى داراى تفاوت دیدگاه هستیم، اما میتوانیم گفت و گوهاى خود با اتحادیه اروپا را مشروط به ایجاد فضایى تعاملى و مبتنى بر حسن نیت، ادامه دهیم و در همین راستا نیز در ماه هاى آینده هیئت هایى میان طرفین تبادل خواهد شد.

سخنگوى وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالى در خصوص مذاکرات ایران و اروپا پیرامون آینده برجام، اظهار کرد: تماس‌ها میان ایران و اروپا پیرامون برجام در حال انجام است و ادامه پیدا خواهد کرد؛ کشورهاى اروپایى در این تماس‌ها جدیت خود را در قبال حفظ برجام نشان داده اند؛ البته از جانب آمریکا فشارهایى به آن‌ها وارد میشود.

وى در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگارى که در قبال موضع سوریه پیرامون تجاوز اخیر به سوریه از لفظ خیانت استفاده کرد، گفت: من با تعابیر شما پیرامون روسیه موافق نیستم.

قاسمى در پاسخ به سوالى پیرامون اخاذى برخى سفارتخانه هاى اروپایى از شهروندان ایرانى براى ارائه ویزا، گفت: در حاشیه برخى سفارتخانه هاى خارجى در تهران وضعیت ناهنجارى با محوریت اخاذى و سرکیسه کردن شهروندان ایرانى براى ارائه ویزا و دادن وقت مصاحبه وجود داشت که در این رابطه هشدارهاى لازم را دادیم و از سوى دستگاه هاى ذیصلاح پیگیرى هاى لازم صورت گرفت؛ تعدادى از سفارتخانه‌ها بر همین مبنا تغییراتى را در شیوه ارائه ویزا صورت دادند و تعدادى دیگر نیز در حال ترمیم سیستم هاى خود هستند که امیدواریم آن‌ها هر چه زودتر با اتخاذ روش هاى مطلوبتر جلوى سوء استفاده‌ها را بگیرند. البته باید تاکید کنم که وضعیت امروز در حوالى سفارتخانه‌ها نسبت به ۶ ماه گذشته مطلوبتر است.

وى در ادامه در پاسخ به سوالى پیرامون تلاش هاى آمریکا براى همراه کردن اروپا در موضع تغییر برجام ، تاکید کرد: برجام در همین چارچوب خواهد ماند و امکان بازنگرى آن وجود ندارد .

قاسمى در پایان در پاسخ به سوالى پیرامون فعالیت دلال هایى که وعده آزادى اتباع ایرانى زندانى در عراق را به خانواده هاى آنها میدهند ، گفت : اخبار این موضوع به ما نیز رسیده است و کنسولگرى ما در عراق در حال بررسى این موضوع است.

میزان


دیدگاهها بسته شده است.