تغییر شرایط سهمیه خانواده ایثارگران در کنکور/ حدنصاب علمی افزایش یافت

تغییر شرایط سهمیه خانواده ایثارگران در کنکور/ حدنصاب علمی افزایش یافت

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس از اصلاح ماده‌ای از برنامه ششم توسعه درباره سهمیه خانواده ایثارگران و جانبازان در کنکور خبر داد و گفت که براساس مصوبه امروز کمیسیون، حدنصاب علمی برای خانواده ایثارگران از ۷۰ به ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

میرحمایت میرزاده در توضیح جلسه امروز کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به حضور رئیس دانشگاه فرهنگیان در این جلسه اشاره و اظهار کرد: طبق توضیحات ارائه شده وجود ظرفیت خالی در دانشگاه فرهنگیان یه دغدغه است که باید با تعامل وزارت آموزش و پرورش، سازمان سنجش و سازمان امور استخدامی این نقد برطرف شده تا از ظرفیت این دانشگاه برای تربیت معلم استفاده شود.

وی افزود: بر این اساس قرار شد هفته آینده نشستی با حضور نمایندگانی از وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش در این باره برگزار شود.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس بررسی طرح اصلاح بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه را از دیگر موارد کاری جلسه امروز این کمیسیون عنوان و اظهار کرد: این موضوع درباره سهمیه ایثارگران و خانواده آن‌ها در کنکور است که مقرر شد یک تبصره به این ماده اضافه شود.

میرزاده گفت: این تبصره این‌گونه است که کسب حداقل ۸۰ درصد از حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته‌شدگان برای تمامی رشته‌محل‌ها الزامی است. این میزان برای برخی از کدرشته‌محل‌های علوم تجربی مشتمل بر پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی و برخی رشته‌های علوم ریاضی مشتمل بر فنی و مهندسی در آزمون سراسری و تمام رشته‌محل‌های تحصیلات تکمیلی و آزمون دستیاری پزشکی ۸۵ درصد حدنصاب شرایط علمی است.

وی افزود: قبل از این حد نصاب شرایط علمی برای خانواده‌های ایثارگر ۷۰ درصد بود که با این قانون آن‌ها برای قبولی در کنکور سراسری باید بیشتر تلاش کنند. البته سهمیه‌ها و ظرفیت‌ها برای خانواده‌های ایثارگر تغییر نکرده بلکه سطح علمی از ۷۰ به ۸۰ رسیده است. این تبصره مختص خانواده‌های ایثارگر و جانباز است و سهمیه جانبازان در کنکور تغییری نمی‌کند.

ایسنا


20 دیدگاه برای “تغییر شرایط سهمیه خانواده ایثارگران در کنکور/ حدنصاب علمی افزایش یافت
  1. سلام اطلاع دارین کی به صحن علنی مجلس میره؟احتمال تصویب نهاییش چقده؟به نظرتون به کنکور امسال میرسه

  2. واقعا باعث تاسفه؛ این تنها حق این بچه های زجر کشیده بود. معلوم نیست چه دستهایی پشت پرده هست که با ایثارگران اینقدر مشکل دارند

  3. سلام ایا این طرح تصویب شده؟ یعنی قانون ششم توسعه با جلسه یک روزه در کمیسیون اصلاح شد؟! به امسال میرسه؟

  4. شما که در زمینه ارتباط با نماینده ها دستتون بازه یه سوال کنید این طرح بدون تصویب در صحن مجلس اجرایی میشه؟ یعنی یه کمیسیون رای کل مجلس در برنامه ششم را شکوند؟ اصلا امسال اجرا میشه ؟

    • سلام. اگر دقت کرده باشید در صحن مجلس عودت به کمیسیون شد و با برسی باید مجدد به رای گذاشته شود. پس مصوب اولیه شده ولی بعد از رای کل مجلس باید به شورای نگهبان جهت تایید برود و بعد از ان توسط ریس مجلس به ریس جمهور ابلاغ و او نیز به مجری ابلاغ میکند پس پروسه زمانی خود را دارد مگر زور افراد زیاد باشد.