خاطرات خواندنی یک خلبان اف ۴ از انزلی تا اسارت در عراق

خاطرات خواندنی یک خلبان اف ۴ از انزلی تا اسارت در عراق

کتاب «کتیبه‌ای برآسمان» خاطرات سرتیپ۲ خلبان «اکبر صیاد بورانی»، نوشتۀ «میرعمادالدین فیاضی» در غرفه «سوره مهر» در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

 

«کتیبه‌ای بر آسمان» خاطرات زنده‌یاد امیر خلبان اکبر صیاد ‌بورانی است که دوره خلبانی اف۴ را در زمان رژیم گذشته در کشور آمریکا گذرانده بود. او با آغاز جنگ تحمیلی اهداف نظامی و اقتصادی کشور عراق را طی چندین پرواز متوالی مورد هدف قرار داد و در یکی از این پروازها در سال ۱۳۵۹ هواپیمایش مورد اصابت موشک‌های دشمن قرار گرفت و سقوط کرد .

صیاد بورانی بیش از ۱۰ سال از عمر خود را در اردوگاه‌های رژیم بعثی سپری کرد.

مصاحبه و نگارش این اثر را میرعمادالدین فیاضی برعهده داشت.

در بخشی از این کتاب آمده است:«افسر عراقی انگار فهمیده بود دارم چه می‏گویم. به عربی فحشِ ناموسیِ رکیکی داد. مترجم فحش را به فارسی ترجمه کرد. خندیدم. در دلم گفتم: «اگر بخواهم خودم را ببازم، این‏ها سوء‏استفاده می‏کنند.» پرسیدم: «یعنی چه؟» مترجم گفت: «خب، این یک فحش است.» گفتم: «ما در فرهنگِ خودمان چنین چیزی نداریم. منظورتان را نمی‏فهمم.»

افسر عراقی که دید فحش در من تأثیری نگذاشته و دارم می‏خندم، فحش بدتری داد. گفت: «این را به او بگو.» مترجمِ زن فحش را ترجمه کرد. دوباره خندیدم. پرسیدم: «یعنی چه؟» مترجم عصبی شد. مفهوم فحش‏هایی را که ترجمه کرده بود شرح داد.  بعد گفت: «این اصطلاحی است که در ایران زیاد به کار می‏رود. تعجب می‏کنم چرا نمی‏فهمی؟» گفتم: «در فرهنگِ ما چنین چیزی نیست.» پرسید: «کجایی هستی؟» گفتم: «شمالی هستم. ما در شمال چنین چیزی نداریم.»

گفتنی است زنده‌یاد صیاد بورانی پس از طی یک دوره بیماری درخرداد ماه سال ۱۳۹۳ جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

پیام آزادگاندیدگاهها بسته شده است.