بررسی عملکرد کمیسیون ماده ۱۶ در نشست تخصصی نخبگان شاهد و ایثارگر

بررسی عملکرد کمیسیون ماده 16 در نشست تخصصی نخبگان شاهد و ایثارگر

سومین نشست تخصصی کارگروه حقوقی نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، با محوریت کمیسیون ماده ۱۶ بعدازظهر چهارشنبه ۲ خردادماه ۱۳۹۷ با حضور اسلام کریمی مدیر کل دفتر دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر، جمعی از قضات دیوان عدالت اداری و کارشناسان حقوقی شاهد و ایثارگر در سالن جلسات این مرکز برگزار شد.

 

مدیر کل دفتر دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر در ابتدای این نشست با اشاره به بررسی‌های کارشناسی جلسه گذشته در خصوص خلأهای قانونی مرتبط با عملکرد کمیسیون ماده ۱۶، پیشنهاد تنظیم آیین‌نامه‌ای را برای برون‌رفت کمیسیون ماده ۱۶ از چالش‌های موجود ارائه داد.
کریمی با اعلام این خبر که پیش نویس آیین‌نامه پیشنهادی به زودی آماده خواهد شد گفت: برای تدوین این آیین‌نامه باید اولویت‌ها مشخص باشد، حجت الاسلام والمسلمین شهیدی رییس بنیاد همواره تأکید داشتند که نخبگان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر بازوان توانمند و اجرایی بنیاد هستند بنابراین با توجه به وجود ۸۳۰۰ نخبه و ۱۶۰ تشکل فعال در جامعه ایثارگری ظرفیت لازم برای کمک به بنیاد مهیا است.
وی با تأکید بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های تشکل‌ها و نخبگان شاهد و ایثارگر خاطرنشان کرد: معاونت ها، ادارات کل و روسای مراکز و سازمان‌های تابع بنیاد شهید و امور ایثارگران می‌توانند چالش‌ها و مشکلات پیش روی خود را با تشکل‌ها و نخبگان شاهد و ایثارگر در میان گذاشته و با استفاده از ظرفیت عظیم علمی، نخبگان متعهد و دلسوز راهکارهای علمی و اجرایی جهت رفع موانع موجود دریافت کنند.
مدیر کل دفتر دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر افزود: خوشبختانه تعدادی از معاونت ها و ادارات کل بنیاد با تشکل‌ها و نخبگان شاهد و ایثارگر ارتباط بسیار خوبی دارند و یکی از وظایف بسیار مهم این مرکز فراهم کردن این ارتباط دو سویه است که بارها مورد تأکید نماینده ولی فقیه و معاون رییس جمهور و رییس بنیاد بوده و امیدوار هستیم این اتفاق میمون در بنیاد شهید و امور ایثارگران هر چه زودتر رنگ واقعیت به خود گیرد.
علیرضا اسماعیلی دبیر کمیسیون ماده ۱۶ یکی از مشکلات این کمیسیون را عدم ضمانت اجرایی احکام دانست و گفت: با توجه به اینکه قانون برای نظارت بر آرای کمیسیون ماده ۱۶ از عنوان مرجع ذی‌صلاح استفاده کرده، تصور بر این است که این مرجع قوه قضاییه خواهد بود در صورتی که برخی بخش‌های قوه قضاییه با ماهیت این کمیسیون آشنایی ندارند و از این جهت آرا را باطل می‌کنند.
وی افزود: پس از صدور رأی توسط کمیسیون ماده ۱۶، دستگاه‌های دولتی عموماً رأی را اجرا می‌کنند مگر در زمانی که بتوانند اسنادی را برای باطل کردن رأی ارائه دهند و مشکل کمیسیون با دستگاه‌های غیر دولتی و خصوصی است که بعضی آرا را اجرا نمی‌کنند و گاهی پس از اخطار و اشاره به قانون مجازات اسلامی باز هم رأی بلا اثر می‌ماند.
دبیر کمیسیون ماده ۱۶ با اشاره به تغییرات قانونی در مورد این کمیسیون گفت: در گذشته کمیسیون مرجعی برای شکایات از دستگاه‌هایی که آرای کمیسیون را اجرایی نمی‌کنند وجود داشت که اکنون آن مرجع نیز وجود ندارد و در این زمینه باید چاره‌ای اندیشید.
در این نشست که سیدناصر میرعیسی خانی مدیرکل دفتر امور حقوقی و معاضدت قضایی بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور داشت کارشناسان به بررسی وضعیت موجود کمیسیون ماده ۱۶، تبیین راهکارهای تقویت و اثربخشی آن و گزارش پیگیری و مطالبات قانونی جامعه ایثارگران در دیوان عدالت اداری و آسیب شناسی آن پرداختند و با رأی اعضا مقرر شد پیش نویس آیین‌نامه‌ای جهت رفع مشکلات کمیسیون ماده ۱۶ تهیه و در جلسه آینده کارگروه بررسی و بازبینی شده و به رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران ارائه شود.

 

ایثاردیدگاهها بسته شده است.