بنیاد شهید برای اجرای برنامه ششم به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

بنیاد شهید برای اجرای برنامه ششم به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: ۱۹ هزار و ۵۰۰ گلزار شهدا در سطح کشور وجود دارد که حدود ۱۴ هزار آن تکمیل شده، اما با بن بست موانع و مسائل مالی مواجه شده ایم.

 

نشست اعضای فراکسیون مستقلین ولایی مجلس صبح امروز (یکشنبه ۲۰ خرداد) با حضور حجت الاسلام سید محمد علی شهیدی محلاتی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران برگزار شد.

در این نشست غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی با بیان اینکه اگر به هر دلیلی دولت تمایلی به اجرای برنامه ششم توسعه ندارد، باید اعلام کند، زیرا مطالبه گری هایی از سوی جانبازان و خانواده شهدا وجود دارد، گفت: ایثارگران در مباحث دارو و درمان وضعیت مطلوبی نداشته و از بیمه دی نیز رضایت کافی وجود ندارد، همچنین مطالبات چند سال اخیر خانواده شهدا پرداخت نشده است.

همچنین در این نشست، مهرداد بائوج لاهوتی تصریح کرد: در مراسمات شهدا هیچ نقشی از بنیاد شهید و امور ایثارگران وجود ندارد و شهدا تبدیل به ابزار سیاسی برای برخی افراد شده اند. حتی نماینده ای نیز از بنیاد شهید در این مراسمات حضور ندارد.

قاسم احمدی لاشکی با بیان اینکه مزار شهدا رها شده است، گفت: درخصوص مزار شهدای چالوس در مجلس سه بار تذکر و نطق کردم، عدم اجرای تعهدات بنیاد شهید و امور ایثارگران درخصوص گلزار شهدا موجب رنجش است.

عزیز اکبریان نیز با اشاره به اینکه نمایندگان نمی توانند خود را از شهدا و خانواده شهدا جدا بدانند، افزود: عدم اطلاع رسانی به نمایندگان در زمینه انتصابات در استان ها پسندیده نیست و در کل کشور، نمایندگان از این موضوع گلایه مند هستند. همچنین بدهی بنیاد به دانشگاه ها و بیمارستان ها پرداخت نشده است، پدر شهید در حال موت است، اما بیمارستان ها پذیرش نمی کنند، بیمارستان ها این موضوع را عدم پرداخت مطالبات توسط بنیاد می دانند.

علی وقف چی در ادامه این نشست با بیان اینکه در برخی شهرها از نامگذاری اماکن به نام شهدا ممانعت می شود، بیان کرد: جانبازان علاقمند به استفاده از امکانات ورزشی هستند که در استان و حوزه انتخابیه من این امکانات بسیار کمرنگ است.

همچنین عین الله شریف پور با بیان اینکه این احساس وجود دارد که نیروهای شما پا به رکاب نیستند و انگیزه کافی را برای انجام امور ندارند، گفت: سال گذشته قول سفر به استان ها را دادید، صنوف با دیدن نفرات اول خود انگیزه پیدا می کنند، سفرهای همکاری شما قابل لمس نیست.

نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مطالبات را به شما منعکس می کنیم، اما کمتر پاسخ های منطقی را دریافت می نماییم، ادامه داد: مشکلات مالی شما را درک می کنیم، اما لازم است تا در پرداخت پاداش پایان خدمت همکاران خود دقت کنید.

کمال دهقانی فیروزآبادی در ادامه جلسه گفت: قانون تکلیف کرده تا تمامی دستگاه های دولتی، فرزندان جانبازان دارای جانبازی بیش از ۲۵ درصد و فرزندان شهدا را به کارگیری کنند، اما متأسفانه این مسئله محقق نشده است.

حجت الاسلام سید محمد علی شهیدی محلاتی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در ادامه این نشست با بیان اینکه جامعه هدف بنیاد شهید و امور ایثارگران بیش از ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است که کنترل آن ساده نیست، گفت: روزی که به بنیاد شهید و امور ایثارگران آمدم، یکی از سوالات درخصوص عدم پرداخت مطالبات و پاداش های پایان خدمت بود، از سال ۷۶ این پاداش ها پرداخت نشده بودند و پرداخت آنها نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اینکه به موضوع پرداخت معوقات ورود کرده ایم، ادامه داد: مطالبات خانواده های شهدای ۱۶ استان مربوط به سال ۹۵ با اعتباری حدود ۵ هزار و ۲۸۲ هزار میلیارد تومان تاکنون پرداخت شده است.

وی با تاکید بر اینکه ۱۹ هزار و ۵۰۰ گلزار شهدا در سطح کشور وجود دارد که حدود ۱۴ هزار آن تکمیل شده، اما با بن بست موانع و مسائل مالی مواجه شده ایم، عنوان کرد: اعلام شده  تا مواردی که کار آنها آغاز شده به پایان برسد و گلزارهای روستاهایی که بین یک تا دو مزار دارند تا پایان سال تکمیل گردند.

حجت الاسلام شهیدی افزود: در ماده ۱۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران برای ساماندهی گلزارها، وزارتخانه های راه و شهرسازی، نیرو و کشور وظایفی دارند و بنیاد شهید نیز باید برنامه ارائه دهد. ضمناً بودجه ساماندهی گلزارها نیز استانی است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران با بیان اینکه برای اجرای برنامه ششم توسعه به ۲ هزار و ۴۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم، اما با بودجه سال جاری بنیاد تنها می توانیم حقوق ها را پرداخت کرده و برای بیمه تکمیلی درمانی نیز ۲ ماه کمبود داریم، تصریح کرد: با بودجه کم حدود ۴۳ هزار نفر در سال به اردوهای سیاحتی و زیارتی اعزام شده اند.

وی با اشاره به اینکه ۹ هزار نفر جانباز ۷۰ درصد داریم که ۲ هزار نفر آنها نخاعی و ۴ هزار نفر ویلچری هستند، افزود: وام و زمین جانبازان بیش از ۷۰ درصد پرداخت شده است.

حجت الاسلام شهیدی با بیان اینکه طی ۸ ماه گذشته ۱۲ میلیون نفر مراجعه خدمات سرپایی دریافت کرده اند و نزدیک به ۱۸۰ هزار نفر بستری شده اند، گفت: مطالبات مراکز درمانی تا بهمن سال گذشته تسویه شده است. از ابتدای فروردین از حقوق به مشمولینی که مورد تایید کمیسیون هستند، حق پرستاری پرداخت شده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران در پایان با تاکید بر اینکه اشتغال یکی از دغدغه های ما است، گفت: نرخ بیکاری ایثارگران حدود ۴ درصد است، در ۴ سال گذشته ۸۵ هزار شغل ایجاد شده اما در حال حاضر حدود ۶۰ هزار نفر نیازمند شغل وجود دارد.

خانه ملت


2 دیدگاه برای “بنیاد شهید برای اجرای برنامه ششم به ۲ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد
  1. عبداللهی رزمنده دوران دفاع مقدس خرداد ۲۰, ۱۳۹۷ در ۱۴:۲۶ -

    حاج آقا احتمالا کارشناسان اطلا عات غلط به شما می دهند آیا امتیازات اعطای ۵درصد جانبازی وارتقای یک مقطع تحصیلی برای ما شاغلین در وزارت خانه ها بنیاد شهید بودجه اش تامین می کند یا هیت دولت ووزارتخانه ها