وزارت دفاع متولی امور رزمندگان(۲)

وزارت دفاع متولی امور رزمندگان(۲)

از آنجا که رزمندگان با حداقل سابقه ۶‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همسر و فرزندان آنان مشمول ماده۲۱قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران بوده و از سهمیه ۵درصد استخدامی ایثارگران برخوردارند..

 

 

از آنجا که رزمندگان با حداقل سابقه ۶‌ماه حضور داوطلبانه در جبهه و همسر و فرزندان آنان مشمول ماده۲۱قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران بوده و از سهمیه ۵درصد استخدامی ایثارگران برخوردارند، بنابراین مشمول تبصره یک بند(ذ) ماده۸۷قانون برنامه ششم توسعه‌ الحاقی به ماده۲۱قانون جامع بوده و وضعیت استخدامی آنان حداکثر پس از ۳‌ماه به رسمی قطعی تبدیل می‌شود.

با عنایت به‌گذشت بیش از ۱۶ماه از تصویب این قانون همچنان رزمندگان و سایر ایثارگران از این حق قانونی محرومند. برابر تبصره۲همین بند، رزمندگان با حداقل ۶‌ماه سابقه جبهه، شاغل در دستگاه‌های اجرایی ماده۲قانون جامع و ماده۵قانون مدیریت خدمات کشوری، درصورت تنزل از پست سازمانی بالاتر، مشروط به عدم‌محکومیت براساس آرای مراجع قضایی و اداری به تنزل پست، از کلیه حقوق و مزایای همان پست سازمانی یا همتراز شغل و پست قبلی برخوردار می‌شوند.

برابر بندهای۲ و۳ ردیف(ب) ماده۸۸قانون برنامه ششم توسعه، دولت مؤظف است اعتبار لازم به‌منظور تامین حداقل معیشت رزمندگان با حداقل ۶ماه حضور در جبهه که فاقد شغل یا درآمد باشند را پیش‌بینی و حداقل حقوق کارکنان دولت را به آنان پرداخت کند و درصورت فوت رزمنده با شرایط فوق، این اقدام را درخصوص افراد تحت تکفل قانونی آنان انجام دهد. تشخیص افراد تحت تکفل رزمنده برعهده واحد ایثارگران نیروهای مسلح است. به‌همین منظور واحدهای ایثارگران ارتش، سپاه و نیروی انتظامی باید تمهیدات لازم برای شناسایی افراد تحت تکفل قانونی رزمندگان مذکور را پیش‌بینی و اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

برابر بند(ث) ماده۸۸قانون برنامه ششم توسعه، دولت مکلف است طبق بودجه سنواتی به‌منظور حمایت و تجلیل از رشادت‌های رزمندگان ۸سال دفاع‌مقدس که حداقل ۶ماه سابقه حضور در جبهه دارند و همسران و فرزندان آنان، تسهیلات رفاهی، معیشتی، درمانی و فرهنگی به شرح زیر ارائه دهد:

۱- تأمین و پرداخت یا معافیت حداقل ۳۰درصد هزینه شهریه تحصیل در دانشگاه آزاد اسلامی، دوره‌های شبانه دانشگاه‌های دولتی، دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه‌های مورد تأیید وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وفق بودجه سنواتی.

۲- بهره‌مندی رایگان از خدمات فرهنگی عمومی و ناوگان حمل‌ونقل شهری

۳- معافیت از پرداخت ۳۰درصد هزینه از طریق هریک از شرکت‌های دولتی و خصوصی هواپیمایی، ریلی و دریایی در سفرهای داخلی و عتبات عالیات برای یک‌بار در سال

۴- شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و سازمان اوقاف و امور خیریه مکلفند به‌منظور ارج نهادن به رزمندگان باسابقه حضور ۶ماه و بالاتر در جبهه را با رعایت مفاد وقفنامه در امامزادگانی که دفن اموات در آنجا مجاز است و آرامستان‌ها بدون اخذ هزینه اقدام کنند.

۵- بهره‌مندی از انشعاب رایگان آب، فاضلاب، برق و گاز برای یک‌بار در یک واحد مسکونی

۶- بهره‌مندی از امتیازات یک مقطع تحصیلی بالاتر مطابق قوانین مربوطه و برای رزمندگان با حداقل ۶ماه حضور داوطلبانه در دفاع‌مقدس در حقوق و مزایای اجتماعی. برابر بند(ر) ماده۸۷قانون برنامه ششم توسعه و با عنایت به شمول رزمندگان در تعریف ایثارگران، به‌موجب قوانین و مقررات مربوط از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می‌شوند و با داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی، مشمول بند(الف) ماده ۱۰۳قانون مدیریت خدمات کشوری بوده و می‌توانند تا ۳۵سال خدمت کنند.

براساس بند(ج) ماده۸۸قانون برنامه ششم توسعه، بند(الف) ماده۳۱قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران اصلاح و رزمندگان با حداقل ۶‌ماه حضور در جبهه و فرزندان آنان به این بند ملحق شدند. برابر این بند، به‌‌منظور تشویق کارفرمایان کارگاه‌ها، دولت موظف است درصورت جذب رزمندگان و فرزندان آنان توسط این کارفرمایان، به‌میزان صددرصد و حداقل به‌مدت ۵سال حق بیمه سهم کارفرما را پرداخت کند

فاش نیوز


8 دیدگاه برای “وزارت دفاع متولی امور رزمندگان(۲)
  1. سلام ضمن تشکر از جنابعالی در پیگیری امور رزمندگان لطفا پیگیری فرمایید که نمایندگان محترم مجلس پس از ۱۷ ماه از اجرای قانون ششم توسعه کی می خواهند طرح استفساریه جز ۶ بند ماده ۸۸ ششم توسعه در خصوص بهرمندی رزمندگان از یک مقطع تحصیلی بالاتر و امکان ادامه خدمت تا ۳۵ سال نمایند که در حق این عزیزان توسط دستگاههای دولتی اجحاف نشود . از پیگیری جنابعالی بی نهایت سپاسگزارم .

  2. رزمنده دفاع مقدس مرداد ۲۵, ۱۳۹۷ در ۱۲:۱۶ - پاسخ

    سلام من رزمنده دارای ۱۸ ماه جبهه داوطلبی هستم و کارمند شاغل در یکی از نهاد های انقلابی هستم و طبق قانون ششم توسعه از امتیاز ارتقاع یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار شدم که با این ارتقا فوق لیسانس شدم و من در استانه بازنشستگی هستم و تمایل دارم طبق قانون تا ۳۵ سال خدمت کنم که متاسفانه می گویند شما فقط از مزایای اجتماعی بهرهمند هستید و اشاره به اداری نشده و امور مشاغل سازمان امور اداری و استخدامی کشور اعلام کرده این بند فقط شامل خانواده شهدا ، جانبازان و آزادگان میباشد و رزمندگان مشمول این بند ۳۵ سال نمی باشند لطفا پیگیری و مطرح شود که رزمندگان شامل ۳۵ سال خدمت هستند طبق قانون ششم توسعه که حقمان تضییع نشود . با تشکر رزمنده دفاع مقدس

  3. باسلامبنده جانباز ده درصدصدوایثارگرم درارتش وبنیاد دوبارتشکیل پرونده شده ۵۷سال سنوبیکارم بیشترازیکساله خبری نشد بنظرشمابعدازمرگمخبری میشود

  4. سلام علیکم.
    طبق چه بخشنامه یا قانونی رزمندگانی که یکسال حضورداوطلبانه درجبهه ها دارند.میتوانند بیش از یکبار تعدیل مدرک تحصیلی نمایند.با کمال تشکر وقدردانی از پاسخگوی شمابزرگوار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *