پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران سایت ایثار-۶

پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران سایت ایثار-6

معاونت حقوقی و امور مجلس بنیاد شهید و امور ایثارگران در راستای پاسخگویی به سؤالات و مسائل حقوقی ایثارگران به پرسش‌های طرح شده از سوی کاربران پایگاه اطلاع رسانی ایثار پاسخ گفته است که این پاسخ‌ها جهت بهره‌برداری ایثارگران عزیز به تدریج منتشر می‌شود. این پرسش‌ها و پاسخ‌ها علاوه بر پایگاه اطلاع رسانی ایثار در کانال این سایت در پیام رسان سروش نیز منتشر می‌شود:

سؤال: همسرم در سال ۹۵ فوت نمود که مادر شهید و جانباز حالت اشتغال بود. شهید فرزند ناتنی اینجانب بود و در سال ۴۸ با مادر شهید ازدواج کرده بودم. در سال ۸۴ تصادف کردم و زمین‌گیر هستم. ۷۷ سال دارم و درآمدی ندارم. آیا دریافت مستمری مطابق قانون شامل اینجانب می‌شود.
پاسخ: حقوق و مستمری به عائله شهدا بر اساس تبصره ماده ۲ قانون حالت اشتغال و ماده ۱۶ آیین نامه اجرایی این قانون به افراد تحت تکفل شهید پرداخت می‌گردد. بنابراین شوهران شهدا مستند به مفاد ماده ۱۶ آیین نامه اجرایی قانون حالت اشتغال «در صورتی که حین حیات شهیده علیل و از کار افتاده» و در کفالت شهیده باشند مشمول برقرار حقوق و مستمری شهید خواهند بود و در غیر این صورت مشمول حقوق و مستمری حالت اشتغال شهدا نمی‌شوند.

سؤال: اینجانب در سربازی مجروح و معاف از بقیه خدمت شدم. جانباز ۴۰ درصد هستم و بازنشسته پیش از موعد ناجا هستم. برادران سپاه که مجروحیت یا اسارت آنان در زمان خدمت سربازی یا خدمت در بسیج بوده و بعداً استخدام سپاه شده‌اند و جانبازی آنان بالاتر از ۳۰ درصد است به کمیسیون پزشکی معرفی و تبصره ماده ۳۸ اعمال می‌شود که علاوه بر حقوق استخدامی سپاه حقوق دومی به‌عنوان حقوق تبصره ماده ۳۸ دریافت می‌کنند. اما من هرچه به ناجا مراجعه می‌کنم شاغل بودن را مانع اعمال حقوق وظیفه یا تبصره ماده ۳۸ می‌دانند و این موضوع خلاف قانون الحاق یک تبصره به قانون استخدام جانبازان و تبصره ماده ۳۸ و نظریه معاونت حقوقی ریاست جمهوری و نامه معاونت قوانین مجلس در پاسخ به استعلام وزارت دفاع است که اعلام داشته حقوق تبصره ماده ۳۸ شامل همه جانبازانی که حالت اشتغال نیستند اعم از شاغل و غیرشاغل چنانچه مشمول قوانین نیروهای مسلح شوند می‌شود. من باید چکار کنم که ناجا از معرفی اینجانب به عنوان سرباز وظیفه خودداری می‌کند. خواهشمند است راهنمایی بفرمایید.
پاسخ: برقراری حقوق و مستمری ناشی از اجرای ماده ۳۸ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، ناظر به شهدا و مفقودالاثر، جانبازان و آزادگان از کار افتاده غیر شاغل می‌باشد که توسط بنیاد پرداخت می‌گردد و بر اساس تبصره این ماده جانبازان غیر حالت اشتغال و غیر شاغل نیروی مسلح از حقوق و مستمری کادر نیروهای مسلح برخوردار و توسط نیروهای مسلح پرداخت می‌گردد بنابراین از آن جا که ایشان به واسطه اشتغال بازنشسته می‌باشند مشمول تسهیلات ماده ۳۸ و تبصره آن نمی‌شوند.

سؤال: چرا وزارت نفت ایثارگران را طبق ماده ۲۱ تبدیل وضعیت نمی‌کند. حدود دو سال از تصویب این قانون گذشته ولی در وزارت نفت اجرایی نشده است. سؤال بعدی این است که برادر شهید که طبق ماده فوق باید در سه ماه استخدام رسمی شود می‌تواند برای تبدیل وضعیت در کمیسیون ماده ۱۶ طرح شکایت کند؟
پاسخ: الف ـ چنانچه ایثارگران با سهمیه ۲۵ درصد موضوع ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران پذیرفته شده باشند مستند به تبصره این ماده، دستگاه موظف است پس از سه ماه نسبت به تبدیل وضعیت آنان به استخدام رسمی اقدام نمایند.
ب ـ اگر منظور از ایثارگران، جانبازان و فرزندان شهدا باشد و خارج از سهمیه ۲۵ درصد به استخدام وزارت نفت درآمده باشند مستند به ماده ۸ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، دستگاه موظف است نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی آنان به رسمی اقدام نماید. بنابراین در صورت عدم تمکین دستگاه این عزیزان می‌توانند از طریق طرح شکایت در کمیسیون ماده ۱۶ موضوع را پیگیری نمایند.
ج: در صورتی که منظور از ایثارگران فرزند جانبازان و آزادگان باشند و به صورت شرکتی، قراردادی، رسمی، پیمانی در استخدام وزارت قرار دارند می‌توانند در صورت نیاز نیرو برای استخدام رسمی در آزمون استخدامی شرکت و با استفاده سهمیه ۲۵ درصد تبدیل وضعیت و به استخدام رسمی در آیند.

سؤال: فرزند جانباز ۲۵ درصد و کارمند بانک هستم و در حال حاضر در مقطع دکتری در رشته الهیات -علوم قرآن و حدیث مشغول تحصیل هستم. طبق اعلام بانک رشته تحصیلی من مورد قبول بانک نبوده و عملاً پس از اخذ مدرک نمی‌توانم از مزایای آن بهره‌مند گردم. حالا با عنایت به قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران آیا بند یا تبصره‌ای در خصوص قبول و اعمال مزایای مدارک غیرمرتبط با دستگاه مربوطه وجود دارد؟
پاسخ: در قوانین و مقررات مرتبط، خصوصاً قوانین و مقررات مربوط به ایثارگران و فرزندان آنان هیچ حکم و تسهیلات ویژه‌ای مبنی بر الزام دستگاه‌ها برای برقراری حقوق و مزایا جهت مدارک تحصیلی مکتسبه در حین خدمت نیامده و دستگاه‌ها می‌توانند در صورت نیاز نسبت به برقراری حقوق و مزایای مدرک تحصیلی جدید اقدام نمایند.

سؤال: جانباز ۵ درصد و دارای هفت سال سابقه حضور داوطلبانه در جبهه هستم. فرزندم در استانداری به عنوان قرارداد کار معین به مدت ۱۰ سال مشغول به کار می‌باشد. دارای مدرک فوق لیسانس نیز هست که سال گذشته آن را اخذ کرده است. گواهی جانبازی و جبهه را نیز به محل کارش ارائه داده‌ام ولی او را به رسمی تبدیل وضعیت نمی‌کنند. با توجه به تبصره الحاقی به ماده ۲۱ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، چه اقدامی باید انجام بدهم تا فرزندم را تبدیل وضعیت کنند.
پاسخ: فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد، مستند به ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران از سهمیه ۵ درصد در جذب نیرو به صورت شرکتی، قرار دادی، پیمانی، رسمی توسط دستگاه‌ها موضوع ماده (۲) این قانون از جمله استانداری برخوردار می‌باشند که البته فرزندان ایشان به صورت قراردادی در استخدام استانداری هستند. بنابراین در صورت نیاز و مجوز دستگاه برای استخدام رسمی نامبرده می‌تواند در آزمون استخدامی سازمان شرکت و با استفاده از سهمیه ۵ درصد تبدیل وضعیت و به استخدام رسمی در آیند.

 

ایثار

 


20 دیدگاه برای “پاسخ به سؤالات حقوقی کاربران سایت ایثار-۶
 1. با عرض سلام و خسته نباشید،پرسش و پاسخ خیلی عالی است چون اکثر ایثارگران با وصف اینکه در رابطه با آنها قوانینی را تصویب نموده اند، اما برخی ادارات دولتی آن را اجرا نمی کنند و پاسخ هایی که داده می شود باعث روشن شدن موضوعات می شود.در ضمن سوالی از حضورتان داشتم آیا افرادیکه در زمان خدمت وظیفه عمومی در جبهه حضور داشتند و مقداری از حضور آنها توسط ارتش حضو داوطلبانه قید شده است آیا شامل تبدیل وضعیت از قرار داد مشخص به پیمانی می شوند یا خیر،ازلطف شما بسیار متشکرم.

 2. باسلام
  آیا در تفسیر عبارت همسران جانبازان در مواد قانون جامع خدمات ایثارگران(بعنوان مثال ماده ۲۴ وتبصره های ذیل آن) جنسیت موثر است؟بعبارتی زن یا مرد بودن همسر جانباز دراجرای قانون موثر است؟بعنوان مثال اگر جانباز زن باشد،همسر وی می تواند از مزایای این قانون بهره مند شود؟

 3. سلام با عنایت به اینکه هیات عمومی دیوان عدالت اداری در مورخ ۲/۵ ۹۷ نسبت به ابطال ماده ۹ آیین نامه ساماندهی اشتغال فرزندان شاهد و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر که مقررات حاکم بر ماموریت آموزشی جانبازان را در مورد فرزندان جانبازان حاکم میداند اقدام نموده است جای بسی تاسف است دستگاه های نظارتی که ممسئولیت ذاتی مبارزه با فسادهای کلان را فراموش کرده و مملکت را به این روز انداخته اند مشکل مملکت را فقط در ابطال قوانین اندک و ناچیز ایثارگران میدانند و این واقعا جای بسی تاسف است الی ایحال از مدیریت محترم این سایت که یار و یاور ایثارگران است تقاضا دارم ارایه طریق بفرمایند چون خیلی از فرزندان جانبازان که شاغل در ادارات هستند برنامه ریزی کرده اند و با این ابطال در محل کار با چالش مواجه خواهند شد ممنون میشم رهنمود لازم را یا به ایمیلم ارسال و یا در همین صفح بگذارید سپاس

 4. باسلام وعرض احترام -بنده بعنوان سرباز وظیفه جهت معافیت مالیاتی گواهی حضور در منطقه امنیتی درگیرمحور مهاباد بوکان رابمدت ۱۲ماه بین سالهای ۶۴-۶۵که به تایید معاونت مرزبانی ناجا نیز رسیده است به وزارت نفت تحویل دادم حالا اداره با استعلامی که مجددا گرفته اعلام میکند چون منطقه جنگی نیست جبهه حق علیه باطل محسوب نمی شود وکاری نمتوانیم بکنیم خواهشمندم با توجه به اینکه همرزمان من در سایر ادارات با همین شرایط اقدام نموده وموفق به اخد معافیت مالیاتی شده انداینجانب را راهنمایی فرمایید .واقعا آیا منطقه امنیتی درگیر که هر روز با کومله دمکرات درگیر شدن جبهه حق علیه باطل محسوب نمی شود؟ من نمی دانم چرا آن موقع به ما فوق العاده جنگی پرداخت می شد ؟ با تشکر.

 5. باسلام وعرض احترام -بنده بعنوان سرباز وظیفه جهت معافیت مالیاتی گواهی حضور در منطقه امنیتی درگیرمحور مهاباد بوکان رابمدت ۱۲ماه بین سالهای ۶۴-۶۵که به تایید معاونت مرزبانی ناجا نیز رسیده است به وزارت نفت تحویل دادم حالا اداره با استعلامی که مجددا گرفته اعلام میکند چون منطقه جنگی نیست جبهه حق علیه باطل محسوب نمی شود وکاری نمتوانیم بکنیم خواهشمندم با توجه به اینکه همرزمان من در سایر ادارات با همین شرایط اقدام نموده وموفق به اخد معافیت مالیاتی شده انداینجانب را راهنمایی فرمایید .واقعا آیا منطقه امنیتی درگیر که هر روز با کومله دمکرات درگیر شدن جبهه حق علیه باطل محسوب نمی شود؟ من نمی دانم چرا آن موقع به ما فوق العاده جنگی پرداخت می شد ؟ با تش

 6. با سلام واحترام
  اینجانب کارمند یکی از دستگاه های دولتی هستم مدت ۲۴ ماه در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته یعنی ۲۸ ماه خدمت کرده ام وتاکنون از هیچگونه مزایای ایثارگری استفاده ننموده با اصراریکی از فرزندانم برای کسری خدمت از سربازی بدنبال مدارک ایثارگری و مستندات آن رفته وکارت ایثارگری نیز دریافت نمودم و به محل کار خود ارائه و در حکم کارگزینی اینجانب عنوان رزمندگی به مدت یکسال و شش ماه درج گردید و بعد از چند ماه ارتقائ یک طبقه شغلی و یک مقطع تحصیلی در حکم کارگزینی اینجانب اعمال و مبلغ ناچیزی حقوقم افزایش پیدا کرد اما در مرداد ماه امسال طبق بخشنامه شماره ۵۶۹۲۵/۳۴۱۳۳ مورخ ۳/۵/۱۳۹۷ معاونت حقوقی رئیس جمهور و نظریه سازمان اداری و استخدامی کشور یک طبقه شغلی و امتیازات یک مقطع تحصیلی بهمراه حقوق و مزایای قانونی را از ابلاغ اینجانب حذف و عملاً قانونی را که مجلس تصویب نموده با یک بخشنامه و نظریه نقض نموده اند. لذا با توجه به اینکه یک مقطع تحصیلی بالاتر مربوط به ایثارگران، صرفاً جهت بهره مند شدن از امتیازات مادی است و در انتصابات مدرک تحصیلی واقعی ملاک عمل است حالیه از امور جانبازان و ایثارگران درخواست دارم پیگیری نمائید این بخشنامه باطل رزمندگان نیز به حق قانونی خود برسند.با تشکر لطفا پیگیری نمائید.

 7. با سلام من فرزند اول خانواده جانباز ۵۰%و آزاده ۹سال اسارت از اقلید فارس با الویت اول درشهرستان هستم و در سیستم سجایا هم ثبت شده است و حتی فاقد فرزند ذکور می باشد که از سهمیه معافیت از خدمت سربازی هم نتوانسته ایم استفاده کنیم.مدرک کارشناسی حقوق دارم . ولی تا به الان حتی برای ورود به دانشگاه هم از سهمیه استفاده نکردم تا الان هم در پنج آزمون استخدامی و قوه ی قضاییه شرکت کردم ولی هر دفعه مردود اعلام شده و برایم نه سهمیه رد می شود و حتی با کسب نمره ی لازم هم من را قبول نمی کنند و حتی در سیستم سجایا هم فاقد شغل ثبت شده و تا کنون از این سهمیه هیچ یک از خانواده ام بهره ای نبرده اند و فقط اسم این سهمیه را به نسبت می دهند و رئیس بنیاد شهید اقلید فارس با عنوان محمد آقاشیری بی سواد بوده و فقط بچه های خودش را بدون ازمون استخدام دولت شده اند حال که تمامی مشاغل :از جمله پست .بانکها.دادگستری هاوغیره فرزندان خودرا می توانند بدون برگزاری ازمون در همان اداره استخدام شوند و فقط شما در رسانه ها اسم ایثارگران را پخش می کنید اینها همه شعار هست و تو را به خدا حداقل یک نفر را برای بازرسی به اقلید فارس بفرستید که حتی کارمندان بنیاد شهید هم بدون ازمون از اقوام کارکنان بنیاد هستند.اینا با ما مشکل دارند.سهمیه فقط برای بچه های خودشان اعمال می شود. لطفا بررسی بفرمایید. ما هم در این مملکت حق داریم.اگر زیادی هستیم اعلام کنید پدر من سلامتی و جوانی اش زیادی نبوده که برای این مملکت جانش را فدا کرده

  • سلام. بزرگوار فکر کنم مشکل از طرف خودتان باشد چون یک فرزند جانباز ۵۰درصد و ۹سال اسارت هم سهمیه دارد هم در اولویت اول است . سهمیه از طریق کشوری اعمال میشود نه شهر شما . شما اگر در سایت ساجا ثبت نام کرده باشید. و در ازمون شرکت کنید و امتیاز لازم را اخذ کنید رایس بنیاد استان هم کاری از دستش بر نمی اید.چه رسد به شهرستان.

 8. با سلام
  چرا قوانین( ماده ۱۰۳ و ماده ۸۸) ایثارگران و رزمندگان با توجه به گذشت ۲ سال توسط وزارتخانه های دولت به طور کامل اجرایی نمی گردد چرا سوابق حضور در جبهه رزمندگان که جزء مشاغل سخت لحاظ شده در سابقه و احکام اداری و بیمه ای لحاظ نمی گردد. تا از ارفاق سنوات خدمتی بهره مند گردند. با تشکر از پیگیری

 9. اینجانب مدت ۲۴ ماه در جبهه های حق علیه باطل حضور داشته وتاکنون از هیچگونه مزایای ایثارگری استفاده ننموده با اصراریکی از فرزندانم برای کسری خدمت از سربازی بدنبال مدارک ایثارگری و مستندات آن رفته و به محل کار خود ارائه و در حکم کارگزینی اینجانب عنوان رزمندگی به مدت یکسال و شش ماه درج گردید و بعد از چند ماه ارتقائ یک طبقه شغلی و یک مقطع تحصیلی در حکم کارگزینی اینجانب اعمال و مبلغ ناچیزی حقوقم افزایش پیدا کرد اما در مرداد ماه امسال طبق بخشنامه شماره ۵۶۹۲۵/۳۴۱۳۳ مورخ ۳/۵/۱۳۹۷ معاونت حقوقی رئیس جمهور و نظریه سازمان اداری و استخدامی کشور یک طبقه شغلی و امتیازات یک مقطع تحصیلی بهمراه حقوق و مزایای قانونی را از ابلاغ اینجانب حذف و عملاً قانونی را که مجلس تصویب نموده با یک بخشنامه و نظریه نقض نموده اند.
  لذا با توجه به تفسیر قانون از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور و معاونت حقوقی ریاست جمهوری و عدم توجه به قانون ایثارگری در برنامه ششم توسعه مبنی بر امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر مربوط به ایثارگران، صرفاً جهت بهره مند شدن از امتیازات مادی است آیا برای ابطال این بخشنامه اقدامی صورت پذیرفته یا نه ممنون می شوم پاسخ دهید.

 10. سلام من پدرم ارتشی هست و از سال۶۸تا۷۵مناطق عملیاتی مناطق غرب وجنوب غرب داره قبلا که میگفتن تاسال۷۴ومناطق شمالغرب حسابه حالا میخام بدونم که با این قانون جدید امکان داره چیزی شامل منم بشه؟خاهشا اگه کسی چیزی میدونه ممنون میشم راهنماییم کنه پنج ماه خدمتم با امید اینکه با این قانون جدید بتونم کسری بگیرم فعلا دارم تحمل میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *