گزارش توصیفی از خلبانان آزاده در فرهنگسرای فردوس+تصاویر

گزارش توصیفی از خلبانان آزاده در فرهنگسرای فردوس+تصاویر

 ۲۷مردادماه و به مناسبت بازگشت غرورآفرین آزادگان سرافراز به میهن اسلامی، خلبانان آزاده و همسر شهید خلبان  علی  اقبالی دوکاهه در فرهنگسرای فردوس مورد تجلیل قرار گرفتند.

این برنامه با آوای دلنشین کلام حق آغاز و سرود ملی جمهوری اسلامی با اجرای زنده گروه موزیک نیروی هوایی آغاز به کار کرد و متعاقب آن پخش سرودهای زنده “خلبانان” که بسیار مورد تایید و تحسین حاضرین که از خانواده بزرگ نیروی هوایی و خلبانان بودند، قرارگرفت.

تجلیل از خلبانان آزاده در فرهنگسرای فردوس

بیژن پورمند مدیرفرهنگی هنری منطقه ۵ وهمچنین مدیریت فرهنگسرای فردوس ضمن خیرمقدم به حاضرین و تبریک سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی، با اشاره به  فیلم مستند “آخرین پرواز” حاضرین را دعوت به تماشای این فیلم مستند نمود.

 مستند “آخرین پرواز” به کارگردانی محسن قیصری لحظات آغاز یورش بی رحمانه دشمن به خاک وطن را و عملکرد خلبان شجاع وعقاب تیزپرواز جمهوری اسلامی  “سرلشگر خلبان آزاده محمدرضا صلواتی” را تا لحظه اسارت به زیبایی به تصویر کشیده و شرح ماجرا از زبان خلبان صلواتی در این مستند به خوبی نشان داده شده بود.

این مستند زیبا آنقدر نفس گیر و تاثیرگذار بود که برای مدت ۴۵دقیقه حاضرین را به سکوتی عمیق واداشت و تشویق پی درپی حاضرین گوه این مطلب بود.

پس از پخش مستند “آخرین پرواز” از خلبان شجاع نیروی هوایی سرلشگر صلواتی دعوت شد که چند دقیقه ای به واگویه هایی از روزهای ابتدایی جنگ بپردازد و سپس شعرخوانی شاعر حماسی و آیینی  خلبان “صالح افشار” در وصف  ایران که بسیار مورد تشویق قرار گرفت.

سپس از آزاده سرافراز سید سعید اوحدی معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران  به عنوان سخنران دعوت به عمل آمد.

وی  در ابتدا گفت: از این که به میان آزادگان نیروی هوایی دعوت شده ام حقیقتا به خود می بالم.

 این آزاده گرانقدر افزود: من در آمریکا مشغول به تحصیل بودم که برای دیدن خانواده به ایران آمدم و همزمان عراق به کشورم حمله کرد با آنکه بلیط برگشت درجیبم بود اما به جای برگشت به آمریکا، به سوی جبهه رفتم و توفیق اسارت پیدا کردم.

وی در ادامه گفت: دنیای اسارت یک مینیاتوری از آنچه در دنیای آزادی بود زیرا ما اقلیت های مذهبی، اقشارمختلف و قومیت های مختلف و سنین مختلف را در اسارت داشتیم. از مهدی طحانیان ۱۳ساله تا پیرمرد ۸۰ساله لاغر و نحیف جنوبی به نام حاج حبیب  صدام  عرب زبانی که بدون کمترین آموزشی پاسخ دشمن را کوبنده می دادند و برای دفاع از ارزش های ما و شما  ومملکت که در یک تجاوز دشمن حتی یک میلیمتر از خاک کشورمان را به دشمن نسپردند.

وی در خاتمه گفت: اسرا در بدترین شرایط تحریم اقتصادی بودند و درسخت ترین تحریم اطلاع رسانی و ارتباط با دنیای بیرون بودند پس چگونه اسارت قطعه از بهشت بود زیرا در آنجا کرامت انسانها، حریم اخلاق و راز و نیازهای نیمه شب اسراحفظ می شد و  ناگهان آن اتفاق عظیم افتاد. اسیری که درهر  مکتب و مذهب و آیین  و در هر گوشه دنیا به عنوان انسانهای دست وپا بسته از آنان یاد می شود مقام معظم رهبری فرمودند “اسرا الماس ها و گنجینه های بزرگ این انقلابند”.

 مراسم رونمایی از پوستر فیلم “آخرین پرواز” یکی از زیباترین بخش های این مراسم بود که  توسط امیر محمود ضرابی دبیر کانون خلبانان که  از ابتدا در جنب و جوش هرچه بهتر برگزار شدن این برنامه بود و جشن امضای این اثر که به دستان آزاده سرافراز اوحدی محسن قیصری ، همسرشهید اقبالی، مادرشهید فریدون ذوالفقار، امیر براتپور تنها بازمانده عملیات اچ۳ و  دیگر خلبانان شجاع نیروی هوایی جاودانه شد.

همسر شهید اقبالی دوکاهه  به اندازه یک دقیقه پشت تریبون قرار گرفت گفت: من و تنها پسرم بعد از رفتن همسرم سه مرحله رنج آور را تجربه کردیم. به من گفتند اسیر شده. در انتظار بودم که برگردد ۱۰سال گذشت و اسرای عزیز بازگشتند و همسر من نیامد. مرحله بعد شروع شد مرحله برزخ مفقودیت و مرحله سوم صبوری شهادت. زمانی که پیکر این شهید را به مام وطن آوردند  آن روز بود که بعد از ۲۲سال من تازه احساس آرامش کردم.

درپایان  این مراسم باشکوه از خلبانان آزاده سرافراز محمدرضا صلواتی، سرلشگر محمدعلی اعظمی، خسرو غفاری، مادرشهید خلبان فریدون ذوالفقاری و همسرشهید آزاده سیدعلی اقبالی دوکاهه نیز تقدیر به عمل آمد و کار ارزنده دیگر، تمثال خلبانان سرافراز میهن که توسط گروه نقاشی استاد رحمتی به نگارش درآمده بود تقدیم این عزیزان شد و  دو لوح سپاس و قدردانی نیز از سوی رسانه هنری اوج به سرلشگرآزاده محمدرضا صلواتی و محسن قیصری اهدا شد.

 

پیام آزادگانپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *