نکته قابل توجه در نحوه پرداخت مطالبات ایثارگران!

اگرچه طبق قانون ارزش دیون مانند مهریه، دیه و … به روز محاسبه شده و پرداخت می‌شود، اما مطالبات ایثارگران مستثنی شده و با تاخیر زیاد و بدون به روز شدن محاسبه می‌شود که خسارت مادی زیادی را به آن‌ها وارد کرده است.
منافع خانواده شهدا و ایثارگران از طرف بنیاد شهید نادیده گرفته شده و خسارات زیادی به آن‌ها وارد شده است. مطالبات خانواده شهدا؛ حق بازنشستگی؛ با کم کاری بنیاد شهید با تاخیر زیاد چند ساله و برخلاف قانون به نرخ اولیه و نه به نرخ روز پرداخت می‌شود و این نهاد متولی خدمات دهی به ایثارگران پاسخگوی زیانی که وارد کرده است، نیست. اگرچه در موارد مشابه مانند محاسبه ارزش مهریه و دیه به ارزشگذاری روز توجه می‌شود، اما دیوار کوتاه خانواده شهدا باعث شده تا مورد اجحاف قرار گیرند.
براساس ماده ۲ آیین‌نامه اجرایی قانون الحاق یک تبصره به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی مصوب مورخه ۱۳/ ۲/ ۱۳۷۷ هیأت وزیران، نحوه محاسبه ارزش روز مهریه به ترتیب ذیل است:
مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × عدد شاخص در سال قبل ÷ عدد شاخص در سال وقوع عقد = ارزش مهریه در حال حاضر که در تمام درخواست‌ها برای مهریه و یا طلاق‌ها ملاک عمل قرار دارد و مانع زیان دیدن مردم می‌شود. این فرمول برای دریافت دیه و موارد مشابه هم صادق است و با به روز کردن ارزش دارایی‌های اسمی؛ ریال؛ که به دلیل وجود تورم ارزش خود را از دست می‌دهد، مانع از اجحاف به مردم می‌شود.
به عنوان مثال ارزش دیه در سال ۱۳۷۵ برای ماه‌های عادی ۴.۱ میلیون تومان بوده است. اگر کسی مشمول دیه باشد و بعد از ۲۷ سال در چنگ قانون گرفتار شده باشد، آیا باید از وی ۴.۱ میلیون تومان دریافت شود؟ پاسخ روشن است و سوال مهمتر، چرا این فرمول ساده و قانونی درباره مطالبات خانواده شهدا اعمال نمی‌شود؟ پاسخگوی حقوق ضایع شده از خانواده شهدا کیست؟

منبع: تسنیم/صلاح‌الدین احمد دینوری

بسیاری از خانواده شهدا از سال ۹۴ و حتی قبل‌تر هنوز مطالبات خود را؛ حق بازنشستگی؛ دریافت نکرده‌اند، درحالیکه ارزش واقعی مطالبات آن‌ها به شدت کاهش یافته است. درحالیکه در سال ۹۴ با ۱۰۰ میلیون تومان می‌شد ۱۰۰سکه تمام بهار آزادی خریداری کرد، اما هم اکنون؛ اگر همین فردا همه معوقات پرداخت شود؛ حتی نمی‌توان ۳۰ سکه بهار آزادی خریداری کرد. بنیاد شهید و امور ایثارگران با بودجه سالانه از مجلس و ده‌ها مجموعه اقتصادی شامل بانک، بیمه، هلدینگ‌ها و شرکت‌های اقتصادی و درآمدهای بسیاری زیادی که دارد؛ از ایفای نقش خود طفره رفته و شاهد کم کاری این نهاد هستیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *