مشهدالرضا میعادگاه دلدادگان و دلسوختگان حسینی

مشهدالرضا دهمین روز محرم الحرام میعادگاه دلدادگان و دلسوختگان حسینی است، عزاداران از هر سو به جانب حرم مطهر امام رضا(ع) رهسپار می شوند تا فریاد حقانیت عاشورا را به دنیا برسانند.

عاشورا روزی است که ۷۲ پیرو ولایت به عشق حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به میدان آمدند و نبرد لشکر حق با جبهه کفر رقم خورد، در این نبرد از جنگاورترین سربازان ولایت تا طفل شش ماهه قربانی حق طلبی شدند و این گونه بود که تاریخ وامدار عاشورا شد.

عاشورا نماد تلاش مردان راه خدا برای جلوگیری از انحراف دین است؛ خونی که از بدن پاک ترین انسان ها صحرای کربلا را رنگین کرد و اسارت زنان و کودکان باعث شد امروز پس از گذشت قرن ها از این واقعه شیعیان همچنان عزادار شهدای کربلا باشند.
این سوگواری فقط به معنای گریستن بر مظلومیت فرزند پیامبر اکرم (ص) و زجری که اهل بیت(ع) آن حضرت کشیدند نیست بلکه یادآوری دردمندانه درس های ایثار، از خودگذشتگی، حق طلبی، آزادگی و دفاع از مستضعفان است.
به پاس همین رشادت ها و اثبات حقانیت آنان که در واقعه عاشورا در خون خود غلطیدند صدها عزادار حسینی در قالب هیات های مذهبی از هر سو بیرق سرخ عاشورا را به اهتزاز درآوردند و حرکت خود را در خیابان های شهر مشهد آغاز کردند.
در مشهدالرضا (ع) به یمن وجود حرم حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) سوگواری برای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) از شور و حال بی نظیری برخوردار است.
در این چارچوب هیات های عزاداری به صورت منظم از خیابان های منتهی به حرم رضوی سوگواری خود را شروع می کنند و همه در صحن جامع رضوی گرد هم می آیند و در برابر ساحت مقدس هشتمین پیشوای شیعیان رسم ادب را به جا آورده و سوگواری در شان آن حضرت برگزار می کنند.
امروز صدای سنج، زنجیر، نوحه و آهنگ عزا در سراسر مشهد پیچیده و کمتری کسی در خانه مانده زیرا همه به خیابان آمده و در قالب دسته های منظم عزادارای می روند تا بیعت خود را با شهدای عاشورا تجدید کنند.
در بین مسیر گذر هیات های مذهبی ایستگاه های صلواتی نیز به پذیرایی از عزاداران مشغولند؛ از شب گذشته دیگ های نذری در مساجد و برخی منازل برپا شده تا همه سوگواران از سفره عاشورا متنعم شوند.
عزاداران پس از اقامه نماز ظهر عاشورا در میدان شهدای مشهد، اجتماع بزرگ عاشوراییان را در حرم مطهر رضوی برای برگزاری سوگواری حزن انگیز دیگری شکل می دهند و آیت الله علم الهدی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی و امام جمعه مشهد سخنران آن است.
برگزاری آیین سنتی «خیمه سوزان» به نشانه سوزاندن خیمه های خانواده حضرت امام حسین(ع) از سوی حرامیان در کربلا و شام غریبان از دیگر برنامه های روز عاشورا در مشهد مقدس است.
افزون بر دو هزار هیات مذهبی در مشهد همزمان با عاشورای حسینی آیین سوگواری برپا کرده و ۵۲۸ ایستگاه صلواتی در این شهر مقدس برای پخش نذر و پذیرایی از عزاداران حسینی برپا شده است.

منبع : ایرنادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *