بررسی استفساریه تسری امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر به رزمندگان

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از نظر مثبت نمایندگان ایثارگر برای تسری امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر برای رزمندگان با شش ماه سابقه حضور در جبهه ها خبر داد.

“جلیل مختار” نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در ماده ۸۸ قانون برنامه ششم توسعه برای رزمندگان بطور کلی با حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه مزایایی از جمله اختصاص یک مدرک تحصیلی بالاتر درنظر گرفته شده است خاطر نشان کرد: بهره مندی ار امتبازات یک مقطع تحصیلی بالاتر مطابق قوانین مربوطه و برای رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در دفاع مقدس در حقوق و مزایای اجتماعی در قانون برنامه ششم توسعه کشور لحاظ شده است.

نماینده مردم خوزستان که خود فرزند یک ایثارگر است با اشاره به بررسی طرح استفساریه جزء (۶) بند (ث) ماده (۸۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه کشور در کمیسیون اجتماعی یادآور شد: این طرح از سوی شورای نگهبان به هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اعاده و سپس به کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده است تا در مورد آن تصمیم گیری نهایی شود.

مختاراضافه کرد: بر اساس پیشنهادی که به رییس مجلس شورای اسلامی ارائه شد ایشان طرح را به کمیسیون اجتماعی ارجاع و مقرر شد تا در آینده نزدیک با حضور حجت الاسلام نوروزی رییس فراکسیون ایثارگران مجددا مورد بررسی قرار گرفته و اصلاحات مورد نظر به تصویب برسد که البته در این مورد استناد ما بر مبنای قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران به عنوان یک قانون دائمی است.

وی با بیان اینکه امیدواریم اصلاحات مورد لزوم طوری اعمال شود که این مصوبه به رزمندگان با شش ماه حضور در جبهه های حق علیه باطل تسری یابد یادآور شد: طرح استفساریه جزء (۶) بند (ث) ماده (۸۸) قانون برنامه پنجساله ششم توسعه که به کمیسیون اجتماعی به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود با حضور احدی از طراحان، مسئولان ذیربط، کارشناس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، نماینده دبوان محاسبات کشور و نماینده سازمان اداری و استخدامی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در جلسه نهائئ مورخ ۵/۶/۱۳۹۷ کمیسیون اجتماعی رد شد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در خصوص دلیل رد طرح تاکید کرد: با توجه به اینکه جزء(۶) بند (ث) ماده (۸۸) صرفا شامل رزمندگان داوطلب می شود و تسری آن به رزمندگان غیر داوطلب تفسیر نبوده و قانون گذاری جدید محسوب می شود لذا مغایر نظر نفسیری شماره ۷۶/۲۱/۵۸۳ مورخ ۱۳۷۶/۳/۱۰ شورای نگهبان در خصوص اصل هفتاد و سوم (۷۳) قانون اساسی است و قابل اجرا نیست.

عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان در خصوص موضوع استفساریه نیز اظهار داشت: در این استفساریه دو سوال زیر مطرح شده بود:

۱. با توجه به مشمولین مذکور در صدر بند ث ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی مصوب ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ آیا بهره مندی از امتیازات یک مقطع تحصیلی بالاتر موضوع جزء (۶) این بند شامل کلیه رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه و غیر داوطلبانه در دفاع مقدس نیر می گردد.

۲. آیا منظور از حقوق و مزایای اجتماعی مذکور در جزء(۶) بند ث ماده ۸۸ قانون برنامه پنجساله ششم مواردی از قبیل داوطلبی نمایندگی مجلس، عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا و استخدام در دستگاه های اجرائی است.


2 دیدگاه برای “بررسی استفساریه تسری امتیاز یک مقطع تحصیلی بالاتر به رزمندگان
  1. با سلام وعرض ادب، باعنایت به اینکه در ماده ۲۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ حقوق ومزایای اجتماعی در ۱۲ بند تعریف شده است که بند ۷ آن استخدام و اشتغال در دستگاه های دولتی است وبعنوان یکی از مصادیق مجازات های محرومیت از حقوق اجتماعی ذکر شده است ، لذا برخور داری از استخدام در دستگاههای دولتی هم از مصادیق حقوق و مزایای اجتماعی مد نطر بوده ( پس حقوق ومزایای اجتماعی مفهوم ۱۲ بندی طبق قانون فوق الذکر دارد که در مفهوم وسیعتری قرار گرفته که یکی از آنها استخدام در دستگاههای دولتی است) وتبصره یک همین قانون هم اشاره به مستخدمین دستگاههای حکومتی دارد که در صورت محرومیت از حقوق اجتماعی در اثر مجازات، از خدمت منفصل خواهند شد بنابراین با توجه به اینکه صراحت قانونی دررابطه با تعریف حقوق ومزایای اجتماعی داریم اصلاًنیازی به استفساریه در این زمینه نبوده است .خواهشمند است با عنایت به شرایط سنی رزمندگان که بخشی از آنان بازنشسته شده و یا در حال بازنشستگی هستند، و بعد از بازنشستگی رزمندگان این قانون فایده ای برای آنان نخواهد داشت در نامه ۱۶۷۲۳۴۸ مورخ ۱۱/۱۱/۹۶ سازمان اداری واستخدامی کشور تجدید نظر وگره گشایی عاجل صورت پذیرد.باتشکر
    ایثارگران ورزمندگان سازمان جهاد کشاورزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *