انتشار کتاب «اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)»

حجت شیری درباره کتاب اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) اظهار داشت: اطلس لشکر ۲۷ در دفاع مقدس مجموعه‌ای از جلوه‌های گرافیکی است که تشکیل شده از نمودار، نقشه، تصاویر به علاوه متنی که به آن اضافه شده و یکسری اسناد که دست نوشته یا دستوری از یک فرمانده است.

وی به محتوای این اطلس پرداخت و گفت: این اطلس، شرح عملیات محمد رسول الله (ص) و تشکیل لشکر ۲۷ و ماموریت برون مرزی تیپ ۲۷ و دستگیر شدن احمد متوسلیان توسط فالانژ‌ها و اشاره به زنده بودن جاویدالاثر متوسلیان توسط همرزمان اصلی ایشان و عملیات‌هایی که در جبهه جنوبی و شمالی و جبهه میانی، لشکر حضور داشته و حماسه آفرینی کرده، روایت می‌کند. در جا‌هایی هم به بعضی از اتفاقات خاصی که در بعضی از عملیات‌ها افتاده مثل عملیات الی بیت المقدس یا حماسه گردان کمیل در والفجر مقدماتی اشاره کرده‌ایم. ولی حدودا ۵۰ درصد از کتاب مشتمل از عکس، نقشه، کالک و نمودار است.

نویسنده کتاب «اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» خاطر نشان شد: قالب این اطلس یک کارنامه عملیاتی خلاصه است و ۲۳ عملیات به صورت فشرده معرفی شده است. در این اطلس به کلیات عملیات در قالب یک نگاه راهبردی پرداختیم و بعد وارد لشکر شدیم.

وی در خصوص منابع مورد استفاده در این اطلس گفت: منابع کتاب اطلس لشکر ۲۷ را از خود مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس گرفتیم از جمله دفتر گزارش عملیات، گزینه اسناد، کالک‌های قرارگاه ها، لشکر و یگان‌های مختلفی که مرتبط است، به اضافه نوار‌هایی که راویان در زمان جنگ تحمیلی از جلسات فرماندهان تا فرمانده و جانشین گردان و حتی نیرو‌ها و رزمندگان ضبط می‌کردند.

شیری با اظهار به اینکه از شاخص‌های این اطلس نسبت به اطلس‌های دیگر، پرداختن به گردان‌ها می‌باشد، توضیح داد: در این کتاب نحوه پوشش‌ها و ترتیب چینش گردان‌ها و نوع عملکرد‌ها نشان داده شده است هرچند که استخراج شان سخت بود، مخصوصا در عملیات‌هایی که تعداد گردان‌ها زیاد بود. حتی در دو عملیات، نقشه گروهانی را هم داریم مثل عملیات الی بیت المقدس و والفجر مقدماتی درحالیکه بقیه اطلس‌ها از سطح تیپ پایین‌تر نرفتند و به صورت کلی با فلش‌ها نمایش داده شده است ولیکن ما شرح عملیات را هم مطرح کردیم که هر گردان چه کاری را انجام داده است.

نویسنده کتاب «اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص)» با بیان اینکه این کتاب ۲۷۲ صفحه‌ای مشتمل بر ۶ فصل است، گفت: این اطلس، در ابتدا به تشکیل تیپ ۲۷ و پشتیبانی تیپ ۲۷ که پادگان ولیعصر سپاه تهران بوده، اشاره دارد و سپس به عملیات‌های آزادسازی خرمشهر و مقطع ابتدایی جنگ می‌پردازد، سپس به تنبیه متجاوز و بعد از عملیات رمضان ورود می‌کنیم.

وی افزود: فصل بعدی عملیات‌های آبی و خاکی خیبر، بدر و والفجر ۸ را به تصویر کشیده و در آخر هم عملیات‌های سرنوشت‌ساز از کربلای ۵ تا انتهای جنگ را به‌طور خلاصه شرح داده است. همچنین لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) یکسری عملیات‌های کوهستانی هم دارد که جابه‌جایی‌هایش از جنوب به غرب یکی از فصول کتاب است.

منبع : خبرگزاری دفاع مقدسدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *