هاشمی افسر آزاده نیروی دریایی :اسارت شکل دیگری از مبارزه بود

هاشمی افسر آزاده نیروی دریایی :اسارت شکل دیگری از مبارزه بود

 اسارت شکل دیگری از مبارزه بود. همانند رزمندگانی که در جبهه ها رو در روی عراقی ها مبارزه می کردند اسرا هم در اردوگاه ها مقابل دشمن ایستاده بودند.

علی اکبر هاشمی جانباز ۵۰ درصد دوران دفاع مقدس با اشاره به روزهای اول جنگ گفت: روزهای اولی که به خرمشهر حمله شد، یگان های ارتش به دستور بنی صدر پشت دروازه های اهواز متوقف شده بودند و اجازه ورود به شهر را نداشتند. از آنجایی که نیروی رزمی چندانی در خرمشهر نبود، مردم حدود یک ماه با درگیری های تن به تن تلاش داشتند تا این شهر را از اشغال عراق نجات دهند.

علی اکبر هاشمی به مناسبت هفته نیروی دریایی ادامه داد: در آن زمان ما هم همانند مردم برای حفظ شهر از دریا به خشکی آمده و تلاش داشتیم به هر شکلی که شده خرمشهر را حفظ کنیم. با محاصره خرمشهر و آبادان من به اسارت دشمن در آمدم و این اسارت ده سال طول کشید.

این آزاده با اعلام این که در آبان ماه سال ۵۹ به اسارت در آمد اذعان کرد: در همان دو ماه اول جنگ بود که من به اسارت درآمدم و برخی بر این باورند وقتی رزمنده ای به اسارت در می آید کارش دیگر تمام است ولی اسارت دید دیگری از جنگ را به ما نشان داد. اگر کسی می خواست دین، ایمان و شرفش را در حفظ کند باید در مقابل ظلم و ستم دشمن استقامت می کرد.

وی افزود: اسرا سال ها در مقابل دشمنان ایستادگی کردند و اجازه ندادند تا آنها با شکنجه به اهدافشان برسند. آنها می خواستند با سو استفاده از اسرا، علیه انقلاب تبلیغ کنند که بچه ها با مقاومتی که از خود به خرج دادند مانع اقدامات آنها شدند.

هاشمی با اشاره به حضور امید بخش سید علی اکبر ابوترابی فرد در میان اسرا گفت: در زمان اسرات، وجود آقای ابوترابی نعمتی الهی بود تا ما بتوانیم به درستی از خودمان در برابر دشمن محافظت کنیم. طوریکه ایشان راه مبارزه کردن با نیروهای بعثی را به بچه ها آموزش می داد و گام های مهمی را در این زمینه بر می داشت.

وی ادامه داد: عراقی ها می خواستند از طریق مصاحبه کردن بچه ها با نیروهای ضد انقلاب، تبلیغات وسیعی را علیه کشورمان ایجاد کنند. آنها می خواستند اسرا در مقابل دوربین از شرایط خوب اسارت بگویند و اعلام کنند که نظامیان عراقی با آنها رابطه مطلوبی دارند. اولین نفری که چه پشت دوریبین قرار گرفت حاج آقا ابوترابی بود که با گفتن جملاتی چون «درود بر ملت شهید پرور و امام عزیز» مورد واکنش عراقی ها قرار گرفت و به شدت شکنجه شد. از همان روز به بعد که بچه ها پایه مقاومت را گذاشتند و مبارزه را با عراقی ها شروع کردند.

هاشمی با اعلام این که نیروهای صلیب سرخ اذعان داشتند که عراقی ها مهارت اسیر داری را نمی دانند، بیان کرد: وقتی نیروهای بین المللی وجود آثار شکنجه را در بچه ها مشاهده کردند به صراحت گفتند که عراقی ها توانایی نگهداری اسرا را دارند. همچنین حاج آقا ابوترابی با این که راه های مبارزه را به ما یاد می دادند، تاکید می کرد «مهمترین مبارزه ما با دشمن این است که سلامت به کشور برگردیم و آینده را بسازیم؛ نه این که سربار مملکت باشد». ایشان بر این باور بودند «وقتی به این شکل شکنجه می شویم مطمئنا سالم به کشور باز نمی گردیم. به همین خاطر باید زندگی خاصی در دوران اسارت داشته باشیم و بدون لجاجت با عراقی ها خودمان را سالم نگه داریم».

این جانباز ۵۰ درصد، ایمان قبلی اسرا را دلیل اصلی استقامتشان در آن دوران توصیف کرد و گفت: بچه ها با ایمانی که نسبت به آرمان هایشان داشتند در برابر دشمن ایستادند. اسرا با مرور این که برای چه چیزی به و با چه هدفی در جبهه حضور پیدا کردند می توانستند آن شرایط را تحمل کنند.

وی افزود: اسارت شکل دیگری از مبارزه بود. همانند رزمندگانی که در جبهه ها رو در روی عراقی ها مبارزه می کردند اسرا هم در اردوگاه ها مقابل دشمن ایستاده بودند. اگر قرار بود در برابر دشمن سکوت کنیم و خواسته هایشان را انجام بدیم مسلما آنها کاری به ما نداشتند و تحمل شرایط آسان تر بود اما همین مقاومت اسرا بود که آنها را عصبانی و پرخاشگر می کرد.

این آزاده با اشاره به نیروی دریایی کشورمان در زمان جنگ گفت: در آن زمان عراقی ها نیروی دریایی چندانی نداشتند. آنها با ایجاد چند موضع می خواستند در جنگ، دست برتر را داشته باشند اما از آنجایی که نیروی دریایی کشورمان از قدرت بالایی برخوردار بود به هم دلیل تا پایان جنگ تسلط ما بر خلیج فارس حکم فرما بود. عراقی ها در زمان رژیم گذشته هم اعلام می کردند که برای استفاده از اروند باید کشتی ها با پرچم عراق تردد کنند، اما وقتی جنگ شروع شد آنها دیگر خود را صاحب اروند می شناختند، اما هرچه تلاش کردند نتوانستند در مقابل نیروی دریایی ایران بایستند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *