وقتی حضرت زهرا (س) قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کرد

وقتی حضرت زهرا (س) قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کرد

پانزده نفری افتادیم توی محاصره دشمن. از فشار تشنگی بی­‌حال و خسته خواب­‌مان برد. وقتی بیدار شدیم، (شهید) «محمد حسن فایده» گفت: «حضرت زهرا (س) در خواب به من آب دادند و قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کردند». فوری رفتیم سراغ قمقمه­ شهدایی که اطراف‌­مان بودند. یکی از قمقمه‌ها پر بود از آب خنگ. انگار همین الان داخلش یخ انداخته بودند.

ارتباط معنوی رزمندگان در طول دفاع مقدس با حضرت فاطمه­ زهرا (س) و توسل به وجود مبارک آن حضرت، همواره گره‌گشای مشکلات جنگ بود. در این بین، عملیات­‌هایی همچون «کربلای ۵» و «والفجر ۸» که با رمز مبارک «یا فاطمه ­الزهرا (س)» انجام شد، علاوه بر آشکار شدن جلوه‌های علوی و فاطمی شخصیت نیرو‌های عمل کننده، نحوه‌ شهادت رزمندگان در این عملیات­‌ها، بی‌شباهت با نحوه شهادت حضرت صدیقه طاهره (س) نبود که خود نشان از عمق ارتباط شهدا با حضرت زهرا (س) داشت.

در ادامه به پنج روایت از دلداگی فرستادگان حضرت رضا (ع) به مادر سادات اشاره خواهیم کرد.

حضرت زهرا (س) دعوت کردند

شهید «اسماعیل چنارانی»

محمد چنارانی: رفت پیش مسئول پایگاه بسیج، اسمش را که برای اعزام به جبهه نوشته بود خط زد. همان شب حضرت فاطمه (س) را خواب دید که فرموده بودند: «اسماعیل بلند شو که از نیرو‌های ما عقب می‌مانی».

فردای آن روز رفت پایگاه و دوباره اسمش را نوشت. وقتی خواستند مانع رفتنش شوند، خوابش را تعریف کرد و گفت: «حضرت زهرا (س) من را خواسته­‌اند، شما می­ گوئید نرو؟»

رفت و پیکر بی‌جانش برگشت…

وقتی حضرت زهرا (س) قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کرد

وعده حضرت زهرا (س) محقق شد

شهید «سید ابراهیم شجیعی»

جواد عتباتی: وقتی شهید شد دیدمش. آرام افتاده بود روی خاک. انگار که سال‌هاست خوابیده، بی‌دغدغه.

گفتند هر کس پیکرش را دید، بیاید به سنگر فرماندهی و اطلاع بدهد. رفتم؛ اما هر چه خواستم حرف بزنم، نشد. بغضم ترکید و گریه کردم. نمی‌شد وصف کرد. سخت بود. بریده بریده هر چه دیده بودم را گفتم.

شهید «محمد فرومندی» بغلم کرد. دلداری­‌ام داد و برایم از شهید «شجیعی» گفت و ادامه داد: «شهید «شجیعی» قبل از عملیات «والفجر ۸» در خواب از حضرت زهرا (س) خواسته بود تا پیروزی عملیات را ببیند و بعد شهید بشود». حضرت فاطمه (س) نیز فرموده بودند: «تو پیروزی را می­ بینی و به شهادت می‌­رسی».

وقتی حضرت زهرا (س) قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کرد

از حضرت زهرا (س) دست برندارید

شهید «الله­یار جابری»

علی‌­رضا حق­گو: گلوله­‌های دشمن پشت سر هم می‌ریخت روی سرمان. مانده بودیم چه‌کار کنیم. جابری گفت: «متوسل بشین به حضرت فاطمه (س) تا بارون بیاد». دست برداشتیم به دعا و حضرت زهرا (س) را واسطه کردیم. یک ربع نگذشته بود که باران و آتش دشمن آرام شد.

الله­یار داشت از خوشحالی گریه می‌کرد. گفت: «یادتون باشه از حضرت فاطمه (س) دست برندارین. هر وقت گرفتار شدین امام زمان (عج) را قسم بدین به جان مادرش، حتماً جواب می‌گیرید».

وقتی حضرت زهرا (س) قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کرد

شیدایی حضرت زهرا (س)

شهید «سید هادی مشتاقیان»

حجت‌­الاسلام سید محمد انجوی‌نژاد: گاهی وقت­‌ها که دور هم می‌­نشستیم، ذکر مصیبت می­‌گرفت. هر چند خیلی وارد نبود؛ ولی بغض صدایش را که می‌شنیدی و نگاهت به چشم‌­های اشک‌آلودش که می‌افتاد، بی‌اختیار گریه‌ات می‌گرفت.

«سید هادی» شیدای حضرت زهرا (س) بود. تاب و تحمل شنیدن روضه‌اش را نداشت. حالش بد می‌شد. طوری که برایش آب قند می‌آوردند.

عملیات «کربلا ۴» روح پاکش از نهر «خین» پرواز کرد و مهمان همیشگی مادرش شد.

وقتی حضرت زهرا (س) قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کرد

حضرت زهرا (س) سیرآب‌مان کرد

شهید «محمد حسن فایده»

غلام‌­علی ابراهیمی: پانزده نفری افتادیم توی محاصره دشمن. از فشار تشنگی بی­‌حال و خسته خواب­‌مان برد. وقتی بیدار شدیم، (شهید) «محمد حسن فایده» گفت: «حضرت زهرا (س) در خواب به من آب دادند و قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کردند».

فوری رفتیم سراغ قمقمه­ شهدایی که اطراف‌­مان بودند. یکی از قمقمه‌ها پر بود از آب خنگ. انگار همین الان داخلش یخ انداخته بودند.

همه از آب شیرین و گوارا؛ که مهریه حضرت زهرا (س) است سیرآب شدیم.

وقتی حضرت زهرا (س) قمقمه یکی از شهدا را پر از آب کرددیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *