ایثارگران بدانند

تسهیلات ايثارگران در ساخت مسکن

تسهیلات ایثارگران در ساخت مسکن

برابر ماده ۶ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران مشمولان این قانون برای احداث یک واحد مسکونی با زیربنای مفید تا ۱۲۰مترمربع و ۲۰مترمربع تجاری در شهر محل سکونت خود از پرداخت هزینه‌های عوارض صدور پروانه‌های ساختمانی، عوارض شهرداری و نوسازی برای یک‌بار با معرفی بنیاد، معاف هستند.

مفاد این ماده در احداث مجتمع‌های مسکونی نیز اعمال می‌شود و مازاد بر تراکم شامل ایثارگران نخواهد بود. بر اساس تبصره این ماده مشمولان این قانون از پرداخت هرگونه هزینه انشعاب آب و فاضلاب، برق و گاز و ۵۰‌درصد هزینه خدمات انشعاب آنها برای یک بار معاف هستند.

در ماده ۹ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران آمده است: مشمولان این فصل از پرداخت هزینه‌های آماده‌سازی کلا معاف هستند و پرداخت این هزینه‌ها به عهده وزارت راه و شهرسازی است. این معافیت‌ها هنگام انعقاد قرارداد محاسبه و قید می‌شود.

در بند ز ماده ۳ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران علاوه بر هزینه‌های آماده‌سازی که مورد تأکید مجدد قرار گرفته است، معافیت از هزینه‌های خدمات و تسهیلات مهندسی نیز به ایثارگران واجد شرایط حسب مورد تعلق خواهد گرفت. برابر تبصره یک بند ز مشمولان دریافت خدمات مسکن عبارتند از: همسران شهدا، فرزندان و والدین شهدا، اسرا و مفقودالاثرها، جانبازان و آزادگان.

در بند ل ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم توسعه وزارت راه و شهرسازی علاوه بر سایر ایثارگران مذکور در این بند موظف شده بود تا پایان برنامه مسکن فرزندان جانبازان ۷۰درصد و بالاتر را تأمین کند. این بند قانونی علاوه بر اینکه برای فرزندان جانبازان ۷۰درصد و بالاتر اجرایی نشد بلکه سایر ایثارگران مذکور نیز بهره‌ای از آن نبردند و این قانون مانند سایر قوانین مصوب به فراموشی سپرده شد.

لکن نکته‌ حائز اهمیت در زمان تصویب نهایی قانون جامع در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقدام مجلس شورای اسلامی بود. مجلس به موجب مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورخ ۲/۱۰/۹۱ که مقرر می‌دارد: «قوانینی که از سال ۱۳۸۶ تا ۲/۱۰/۹۱ به نفع ایثارگران به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، به قوت خود باقی و در ابلاغ این مصوبه لحاظ خواهد شد».

عبارت «فرزندان جانبازان ۷۰درصد و بالاتر فاقد مسکن در صورتی که قبلا از زمین یا مسکن دولتی استفاده نکرده‌اند، مندرج در بند ل ماده ۴۴ قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب ۲۵/۱۰/۸۹ چون به نفع ایثارگران است به عنوان بند ۲ به تبصره فوق اضافه و اعلام کرد، نهایتا چون احکام مندرج در ماده ۳ فوق جامع‌تر از احکام مندرج در بند ل ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم است، لذا بند ل ماده ۴۴ قانون برنامه پنجم برای مجریان قابل استناد نیست.

با این مصوبه مجلس و اصلاح انجام‌شده، فرزندان جانبازان ۷۰درصد و بالاتر به سایر مشمولان بهره‌مند از تسهیلات مسکن اضافه شده‌اند و آنان نیز از این تسهیلات برخوردار خواهند بود. علاوه بر موارد فوق، برابر بند ث ماده ۸۸ قانون برنامه ششم، رزمندگان دفاع مقدس که حداقل ۶ماه سابقه حضور در جبهه دارند، مشمول بهره‌مندی از انشعاب رایگان آب، فاضلاب، برق و گاز برای یک بار در یک واحد مسکونی می‌شوند.

 



پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *