همکاری مشترک هنرمندان ایرانی و لبنانی برای ساخت تمثال سیدالشهدای مقاومت + تصاویر

همکاری مشترک هنرمندان ایرانی و لبنانی برای ساخت تمثال سیدالشهدای مقاومت + تصاویر

پروژه ساخت تمثال شهید سیدعباس موسوی با همکاری هنرمندان ایرانی و لبنانی انجام و در موزه ملیتای لبنان رونمایی شد.

۲۷ سال پس از شهادت «سید عباس الموسوی» دبیر کل سابق حزب الله لبنان، همچنان علاقه مندان به او با دقت به تمام موقعیت ها و اماکنی که این شهید در آن حضور داشته، می‌نگرند و مجاهدت هایش را پاس می دارند.

در همین راستا هنرمند لبنانی مجسمه شهید موسوی را طراحی کرده و در موزه ملیتای لبنان به نمایش گذاشته است.این یک ابتکار و طرح هنری در ابتدا توسط یک شخص ابداع و راه اندازی شد و در ادامه به عاملی برای همکاری هنری میان لبنانیها و ایرانی ها تبدیل شد؛ در این طرح و ابتکار، تصویر سید عباس الموسوی با ریزترین جزئیات از طریق طراحی تشبیهی و تبلور واقعی مجسم و در مجسمه وی از ماده خمیر مخصوص استفاده شده است.

همکاری مشترک هنرمندان ایرانی و لبنانی برای ساخت تمثال سیدالشهدای مقاومت + تصاویر

«أیمن جابر» طراح و ناظر فنی این پروژه درباره کیفیت اجرای این طرح گفت: ایده این کار توسط شخصی که عاشق سید عباس الموسوی و شخصیت و جهادش بود، مطرح شد. او پیشنهاد داد که مجسمه سید عباس الموسوی از طریق پروژه ای لجستیک و هنری طراحی شود. شخصی که در اجرای این پروژه کمک کرد، در ابتدا آن را بررسی و سپس با اجرایش موافقت کرد تا بدین صورت مرحله طراحی هنری مجسمه از طریق تهیه تصاویر آرشیوی سید عباس موسوی با همکاری سید یاسر پسر او آغاز شود.

جابر در ادامه گفت: این پروژه با همکاری یک شرکت هنری ایرانی به نام «حریر هنر» انجام شد و بیش از دو ماه طول کشید تا جزئی ترین مسائل مربوط به مجسمه شهید حصول شود؛ به ویژه اینکه جزئیات صورت شهید موسوی وقت بیشتری گرفت.

أیمن جابر افزود:جایی بهتر از باغ موزه «ملیتا» برای قراردادن مجسمه در آن پیدا نکردیم؛ زیرا سید عباس الموسوی ملیتا را دوست داشت و ملیتا نیز به سید عباس علاقه مند بود. آنها همدیگر را از عطر خاک و عبای سیاه شناختند.

همکاری مشترک هنرمندان ایرانی و لبنانی برای ساخت تمثال سیدالشهدای مقاومت + تصاویر

یاسر موسوی نیز گفت که سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نیز این ایده را تایید کرده است. زیرا بهترین و مناسبت ترین مکان برای ویژگی های شخصیتی و موقعیتی شهید موسوی است. این شهید رابطه منحصر به فردی هم با این بقعه جهادی مقاومت داشت و سید حسن نصرالله این اقدام را تشویق کرده است؛ زیرا موجب می شود تصویر سید شهدای مقاومت به خانه هر که مشتاق اوست و سید عباس را از دست داده، وارد شود.

سید یاسر افزود: این اقدام برای حفظ فرماندهان و شخصیت آنهاست و سید عباس الموسوی نیز با خون شهدا و مقاومت همدم بود، امانتی است که باید ضمن حفظ سیره او، همیشه او را حاضر بدانیم. این اقدام و گامی هنری-معنوی به صورت پیشرفته بود و ارواحی که حتی یک لحظه هم ارتباطشان را با مقاومت قطع نکرده اند، احضار می کند و آنها را به ریشه شان باز می گرداند تا بدین صورت برای عمل به آن وصیت اصلی انگیزه ایجاد شود و راه شهیدان و سید شهدای مقاومت تداوم یابد.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *