مشاور وزیر ارشاد:ایثار ارزشی ملی و عام است و مربوط به گروه و جناح خاصی نیست

مشاور وزیر ارشاد:ایثار ارزشی ملی و عام است و مربوط به گروه و جناح خاصی نیست

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران گفت: ایثار ارزشی ملی و عام است که تمام مردم در خلق این فرهنگ نقش دارند و مربوط به گروه و جناح خاصی نیست.

محمدرضا سوقندی روز چهارشنبه در آیین تجلیل از کارکنان ایثارگر و خانواده شهدا و جانبازان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دستگاه های تابعه و فعالان فرهنگی و هنری حوزه ایثار و شهادت خراسان شمالی، فرهنگ ایثار را برخاسته از قرآن و اوج ایثار را در گذشتن از جان و جانبازی و جهاد در راه خدا دانست.

وی مصداق بارز ایثار را در دفاع مقدس و مدافعان حرم دانست و اظهار داشت: ترجیح منافع ملی و مردمی بر منافع فردی، حزبی، گروهی و جناحی در درجات بعدی ایثار در شرایط امروز قرار دارد.

سوقندی با اشاره به وجود آسیب های اجتماعی در شرایط امروز افزود: از دلایل بروز این آسیبها، از بین رفتن فرهنگ ایثار در خانواده ها است که منجر به طلاقهای رسمی، عاطفی و اجتماعی شده است.

وی یادآور شد: اگر در دوران دفاع مقدس پیروز شدیم به این دلیل بود که همه مردم ایثارگر و رزمنده بودند و بنابر این امروز در جنگ اقتصادی نیز نیازمند ترویج هر چه بیشتر این فرهنگ هستیم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران خاطرنشان کرد: اگر امروز نیز در عرصه اقتصادی و فرهنگی گذشت و ایثار داشته باشیم بی شک در تمامی عرصه ها موفق خواهیم بود و بر مشکلات و توطئه های دشمنان فائق می آییم.

وی از هنرمندان و فعالان عرصه فرهنگ و هنر و خبرنگاران به عنوان ایثارگران حوزه فرهنگ یاد کرد که با کمترین امکانات و توقعات، جان و وقت و عمر خود را ایثار می کنند.

سوقندی اظهار داشت: متاسفانه امروز در تبلیغات به گونه ای عمل می شود که گویا فرهنگ دفاع مقدس متعلق به جناح و گروه خاصی است در حالی که ارزش ایثار در سطح ملی و مردمی است و به گروه خاصی تعلق ندارد و باید حفظ شود.

وی با اشاره به وارد کردن ادبیات اقتصاد مقاومتی به گفتمان کشور توسط رهبری از سال ۸۹، گفت: امروز نیز ایران اسلامی به همت دولتمردان و همه مردم و امت اسلامی در مقابل جنگ اقتصادی دشمنان، راه مقاومت، عزت و خلاقیت را انتخاب کرده و فرهنگ ایثار را به تمامی فرهنگ ها و منافع شخصی ترجیح داده اند.

وی از تولید خاطره، استفاده از نمادها، الگوها و تولید آثار هنری و گفتمان سازی به عنوان برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت یاد و بیان کرد: گفتمان غالب کشور ما گفتمان دفاع مقدس است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان شمالی نیز در این آیین با تاکید بر زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهدا، گفت: شهدا مظهر فضائل انسانی هستند و زنده نگه داشتن یاد آنها مشق ایثار و مقاومت محسوب می شود.

حسین فرخنده با بیان اینکه فضائل شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت بدون بهره گیری از هنر، ماندگار نیست، بر لزوم قدرشناسی از فعالیت هنرمندان این حوزه تاکید کرد.

وی با اشاره به تولیدات بسیار خوب هنرمندان این استان در این زمینه و کسب موفقیت های بسیار، کسب رتبه اول ایثار در جشنواره تئاتر استان ها، رتبه اول تئاتر ملی فتح خرمشهر و تولید قطعات زیبای موسیقی در حوزه شهدای مدافع حرم را از مهمترین آنها برشمرد.

وی همچنین عنوان نمایش برگزیده بخش چهل سالگی انقلاب در جشنواره بین المللی تئاتر فجر و تولید آثار مکتوب و ارزشمند در استان را از دیگر اقدامات و موفقیت های انجام شده در این حوزه دانست.

در این نشست از شماری از فعالان فرهنگی، هنری و رسانه ای عرصه ایثار و شهادت و نیز ایثارگران و خانواده های شهدای خانواده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شد.

منبع : ایرناپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *