نخست‌وزیر انگلیس:لندن به همکاری با اعضای برجام ادامه می‌دهد

نخست‌وزیر انگلیس:لندن به همکاری با اعضای برجام ادامه می‌دهد

ترزا می نخست‌وزیر انگلیس در نشست سران گروه۲۰ گفت لندن به همکاری با اعضای برجام ادامه می‌دهد.

«ترزا می» نخست وزیر انگلیس بر اهمیت برجام تأکید کرد و گفت: معتقدیم این توافق دنیا را به مکانی امن تبدیل می‌کند و می‌خواهم شاهد باشم که ایران به تعهداتش پایبند باشد.

وی این سخنان را روز شنبه در نشست سران گروه جی۲۰ بیان کرد و افزود: انگلیس به همکاری با اعضا برجام ادامه می‌دهد و تمام تلاش خود را برای حفاظت از این توافق انجام می‌دهد.

نخست‌وزیر انگلیس همچنین درباره تحولات در منطقه خلیج‌فارس هم اظهارنظر کرد و گفت: درحالی‌که تنش‌ها در این منطقه رو به افزایش است ما بایستی کنار یکدیگر بایستیم.

«می» با بیان اینکه افزایش تنش‌ها به‌نفع هیچ‌کس نیست، بر لزوم پیدا کردن راه‌حل سیاسی در این زمینه تأکید کرد.

نخست‌وزیر انگلیس در بخش دیگری از اظهارات خود راجع به تحولات یمن عنوان کرد در دیدار با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی درباره ضرورت ادامه روند صلح یمن به‌رهبری سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرده است. او همچنین راه‌حل دیپلماتیک را تنها راه خروج از درگیری‌ها در این کشور عنوان کرد.

«می» به دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه هم اشاره کرد و گفت در این دیدار به ولادیمیر پوتین گفته است که عادی‌سازی روابط دو کشور زمانی رخ خواهد داد که روسیه دست از اقداماتی که انگلیس و متحدانش را تهدید می‌کند بردارد.

نخست‌وزیر انگلیس مدعی شد که این کشور برای داشتن رابطه متفاوت آمادگی دارد، به‌شرطی که دولت روسیه مسیر دیگری را انتخاب کند.

اظهارات ترزا می درباره توافق هسته‌ای ایران در حالی مطرح شد که اعضاء کمیسیون مشترک برجام دیروز درباره آینده این توافق در وین تشکیل جلسه دادند.

به گزارش ایرنا، سه کشور اروپایی عضو برجام سرانجام یک سال پس از خروج غیرقانونی آمریکا از این توافق و اعمال تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران، با اعلام عملیاتی شدن سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس تلاش کردند تا ایران را از تصمیم خود برای کاهش تعهداتش در برجام منصرف کنند.

بر اساس بیانیه پایانی دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که روز جمعه در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی ایران و گروه ۱+۴ برگزار شد، نمایندگان “فرانسه، آلمان و انگلستان، به‌اطلاع اعضا رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی دولت‌های عضو اتحادیه اروپایی قرار دارد”.

منبع : تسنیمپاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *