معافیت از شرط تحصیلی برای مشمولین سهمیه‌های ۲۵ درصد آزمون‌های استخدامی چیست؟

معافیت از شرط تحصیلی برای مشمولین سهمیه‌های 25 درصد آزمون‌های استخدامی چیست؟

منظور از معافیت شرط تحصیلی برای مشمولان سهمیه ۲۵ درصد در آزمون‌های استخدامی، گرایش‌های تحصیلی یا رشته تحصیلی نزدیک و مرتبط با رشته تحصیلی مورد نیاز دستگاه استخدام کننده می‌باشد.

پرسش: آیا تبصره‌های بند و ماده ۴۴ قانون توسعه پنجم همچنان بر قوت خود باقی است یا خیر؟ و اینکه منظور از معافیت از شرط تحصیلی برای مشمولین سهمیه‌های ۲۵ درصد آزمون‌های استخدامی دقیقاً چیست؟

پاسخ: الف. بر اساس مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مورخ ۰۲/۱۰/۱۳۹۱ (پاورقی ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران) که اشعار می‌دارد: «چون احکام مندرج در ماده (۲۱) فوق جامع‌تر از احکام مندرج در بند «و» ماده (۴۴) قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران اصلاحی ۱۸/۱۱/۱۳۹۰ و ۱۴/۸/۱۳۹۱ است، لذا بند «و» ماده (۴۴) قانون برنامه پنجساله پنجم برای مجربان قابل استناد نیست ولی تبصره‌های آن به قوت خود باقی است.» بنابراین تبصره‌های بند (و) ماده (۴۴) قانون برنامه پنجم توسعه وفق مصوبه ۰۲/۱۰/۱۳۹۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام به عنوان حکم دائمی به تبصره‌های ماده (۲۱) قانون جامع الحاق گردیده و معافیت‌های مقرر در تبصره (۲) بند فوق‌الذکر به عنوان یکی از تبصره‌های ماده (۲۱) دارای اعتبار می‌باشد.ب. منظور از معافیت شرط تحصیلی برای مشمولان سهمیه ۲۵ درصد در آزمون‌های استخدامی، گرایش‌های تحصیلی یا رشته تحصیلی نزدیک و مرتبط با رشته تحصیلی مورد نیاز دستگاه استخدام کننده می‌باشد که مشمولان ماده (۲۱) در صورت داشتن مدرک تحصیلی مربوط به گرایش‌ها و رشته‌های تحصیلی نزدیک به رشته مورد نظر دستگاه‌ها، از داشتن مدرک تحصیلی اعلام شده از سوی دستگاه استخدام کننده معاف می‌باشند.

پرسش: جانباز ۲۰ درصد و نیروی شرکتی …. از زیر مجموعه‌های وزارت ارتباطات هستم چندین بار برای تغییر وضعیت نامه‌نگاری نمودم ولی در جواب میگویند شما شرکتی هستید.

پاسخ: به موجب ماده (۲۱) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مشمول این ماده که از طریق سهمیه ۲۵ درصد جذب دستگاه‌های موضوع ماده (۲) این قانون شده‌اند، دستگاه مربوطه ازجمله شرکت مخابرات موظف است وضعیت استخدامی آنان را پس از سه ماه به وضعیت استخدام رسمی تبدیل نمایند، لذا دستگاه محل اشتغال ایشان مشروط به داشتن مجوز استخدام از سازمان اداری و استخدامی کشور و سایر مراجع مربوطه می‌بایست نسبت به تبدیل وضعیت استخدامی نامبرده را به وضعیت رسمی اقدام نماید.

پرسش: در زمان جنگ پدرم به‌صورت داوطلبانه عازم جبهه‌های حق علیه باطل شد و به مدت شش ماه به‌صورت داوطلبانه در جبهه بود ولی تاکنون حتی برای دریافت کارت ایثارگری هم اقدام ننموده است. آیا این کارت‌ها برای افرادی مانند ایشان و فرزندانش مفید هست و آیا اقدام کنند؟

پاسخ: کارت ایثار مربوط به رزمندگان اعم از وظیفه و داوطلب دوران دفاع مقدس می‌باشد که در حوزه وظایف بنیاد شهید و امور ایثارگران نمی‌باشد؛ لذا پیشنهاد می‌گردد ایشان پاسخ سؤال خود را از شورای هماهنگی سند راهبردی خدمات رسانی به رزمندگان مستقر در مدیریت ایثارگران ستاد کل نیروهای مسلح پیگیری نماید.



پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *